2020 рік продовжив сумну традицію падіння гривні. З цієї причини більшість українців цікавить, чого очікувати у 2021 році від курсу долара.

Експерти аналітичних центрів одноголосно впевнені у тому, що найімовірніший прогноз курсу долара до гривні на наступний рік складає від 28 до 29 гривень. У цій статті ми розглянемо декілька варіантів прогнозування та спробуємо пояснити, що саме найбільше вплине на курс валют по відношенню до українських грошей.

Прогнози експертів

Головні ризики для української валюти, які можуть виникнути у новому році:

  • нові хвилі COVID-19 у країні;
  • інвестиційний дефіцит;
  • нові виклики національній безпеці;
  • зростання дефіциту бюджету;
  • високий рівень корупції;
  • падіння національної валюти;
  • зростання інфляції та безробіття.

Фахівці із Oxford Economics стверджують, що на Україну чекає курс на рівні 28,4 гривні за долар. Згідно з їхнім звітом, початок року буде відзначений стрімким зростанням інфляції. Це станеться через те, що попит серед покупців у цей час буде значно перевищувати можливості виробництва. Він буде зумовлений також і відносно легким доступом до кредитів розміром до 50000 грн. Крім того, через законодавче підвищення зарплат додатково зростуть витрати компаній.

До того ж, очікується, що на курс вплинуть пандемія COVID-19, складна ситуація на Сході України, слабкий прогрес у взаємовідносинах з МВФ, а також неохоче реформування.

За прогнозами МВФ, вартість долара у 2021 році складе 28,12 гривні. До речі, на момент початку коронавірусної пандемії її середньорічний прогноз становив 30 гривень за долар. Однак зрештою міжнародна організація суттєво його покращила.

А от експерти із Мінекономіки практично одноголосно зійшлися на тому, що у 2021 році долар коштуватиме 28,6 гривні. Натомість, є й цілий ряд інших авторитетних експертів, які наголошують на прогнозі 27–30 гривень за долар.

Згідно з прогнозами, на кінець 2021 року долар буде, скоріш за все, коштувати 29,2 гривні. Однак щодо цього більшість експертів також розійшлася у думці. Найбільші оптимісти наголошують на відмітці у 27 гривень за долар. Тоді як песимісти, навпаки, впевнені, що він буде коштувати не менше 31.

Що впливатиме на курс долара у 2021 році

Співпраця з МВФ

Рівень двосторонніх відносин між Україною та МВФ значною мірою сприяє гарному інвестиційному клімату. Тож при наявності довіри з боку МВФ країна зуміє залучити більше коштів на більш сприятливих для себе умовах.

Очікувалося, що у 2020 році міжнародний фонд видасть Україні чергові 700 млн доларів. Але транш був перенесений на наступний рік. Відсутність цього та інших займів може прискорити падіння гривні.

Пандемія коронавірусу

Січень країна буде у локдауні, що не може не позначитися на її економічних показниках. Подальше ж погіршення ситуації з COVID-19 може ще більше послабити національну валюту. Хоча є сподівання на нову вакцину, яка завдяки поступовому відновленню світової економіки може посприяти стабілізації гривні.

Світові ринки

Експорт та імпорт мають значний вплив на українську економіку. Через це ціни на нафту та зерно матимуть важливий вплив на її валюту. Варто сказати, що 2020 рік виявився доволі сприятливим для гривні, оскільки нафта подешевшала, а зерно, навпаки, подорожчало.