Кримська платформа - це успіх української зовнішньої політики, але її вплив на реальність може бути обмеженим. Однак мета КП - нагадування про окупацію Криму - була виконана.

Що таке Кримська платформа

Це форма співпраці, спрямована на припинення окупації Криму Росією. Так це визначає Україна і, м'яко кажучи, це дуже амбітна мета. Зараз це звучить трохи екзотично, тому що планка встановлена високо. Кримська платформа покликана нагадати світові, що конфлікт в Україні - це не тільки Донбас, а й Крим, і цим українці хочуть підкреслити, що це питання ще не закрите. Тут https://crimea-platform.org/krim-do-okupaciyi/istorichnij-ekskurs ви можете поринути в історичний екскурс щодо історії Криму.

Чи є інші інструменти?

Чи є в рамках Кримської платформи будь-які інструменти, які можуть допомогти Україні в досягненні цієї мети? На карту поставлена дипломатія або, може бути, ще й військове рішення? Українці підкреслюють, що шукають мирного вирішення. Кримська платформа не передбачає військових рішень. Важко уявити собі ситуацію, в якій українські збройні сили відбили б Крим. Диспропорція військових можливостей двох країн настільки велика, що не можна очікувати успіху такого руху.

Відносно цієї ініціативи слід зазначити роль Сполученого Королівства й Сполучених Штатів. Обидві країни гарантували територіальну цілісність України відповідно до Будапештського меморандуму, що було підкреслено президентом Володимиром Зеленським з нагоди відкриття Кримської платформи. Слід також пам'ятати про Туреччину, яка рішуче підтримує цю ініціативу і з самого початку виступала за її створення та реалізацію. Це наслідок українсько-турецького зближення та того факту, що Туреччина намагається стати покровителем татарської меншини в Криму. Інший висновок, можливо, кілька перебільшений, полягає в тому, що турки вказують на те, що інтереси Росії й Туреччини не завжди будуть збігатися.


Як пройшло відкриття Кримської платформи

Кількість країн, що взяли участь у цій ініціативі, вражає. На заході були присутні представники 46 країн, а також делегації НАТО та Європейського Союзу. Що стосується міжнародного виміру, то воно, безумовно, мало значимість. Те, що президент США Джо Байден не з'явився на зустрічі, було свого роду розчаруванням з точки зору України. Американців представляв секретар з транспорту, так що чиновник однозначно нижче президента або віце-президента. Однак треба сказати, що США - країна, яка підтримує цю ініціативу, і це не зміниться.