Сьогодні в ході активної міжнародної співпраці дедалі частіше виникають ситуації, коли на територію нашої країни потрібно доставити закордонний тягар на нетривалий час. Наприклад, на виставку як експонати іноземні партнери можуть надати моделі роботів або сучасні високотехнологічні зразки апаратів, техніку для проведення концертів або спортивних змагань.
Для подібної категорії товарів, які потрібно швидко доставити, використовувати та вивезти назад, існує спеціальний митний дозвіл, який спрощує процедуру розмитнення це карнет ATA – стандартний міжнародний митний документ. Отримати документ можуть торгово-промислові палати чи різні асоціації, попередньо оплативши його. Карнет АТА - свого роду особлива універсальна перепустка, завдяки якій можна швидко і просто пройти розмитнення.
Плюси карнет АТА:
- виключає бюрократичну процедуру митного оформлення товарів та вантажів, оскільки замінює декларації, довідки та дозволи;
- забезпечує та гарантує прискорену процедуру розмитнення;
- звільняє від сплати митних зборів - протягом року дає право власнику товару ввозити його на територію десяти країн;
- завдяки карнет АТА власник вантажу пред'являє один документ на всьому маршруті руху товару.
Карнет ATA дійсний – лише один календарний рік. Бувають такі ситуації, коли вантаж перебуватиме на території держави більше 12 місяців, у цьому випадку потрібно отримати новий карнет і пред'явити його на митницю.
Варто зазначити, що систему карнет АТА не можна застосувати для товарів: побутового призначення, одноразового та комерційного використання.
Список категорії товарів, які можна ввезти, використовуючи систему карнетів АТА досить великий. До найпоширеніших належать:
- кінематографічне обладнання, професійне фото та відео обладнання ЗМІ,
- хірургічні, стоматологічні та інші види медичних товарів,
- технічне обладнання, необхідне для проведення виставок, ярмарків та інших масових заходів,
- декорації, костюми для виступів,
- музичні інструменти.
Повний список товарів дозволених до ввезення за спрощеною системою найкраще уточнити у митного брокера чи торгово-логістичної компанії, які зможуть організувати отримання карнет АТА.
Якщо товари, оформлені за допомогою карнет АТА, не вивозяться назад з країни через те, що вони знищені, втрачені або вкрадені, то такі товари автоматично підлягають оподаткуванню митом та податками. Якщо сам карнет АТА знищено, втрачено чи вкрадено, може виникнути така сама ситуація.