Є багато факторів, які можуть викликати біль в животі у новонародженого, у тому числі: коліки, діарея, запори, інфекції, нетравлення шлунка та навіть неправильна техніка годування. Болі в животі у дитини найчастіше проявляються гучним плачем, підгинання ніг і твердим і напруженим животом. Допоможемо вам дізнатися, як упоратися із цим тривожним станом.

1. Що спричиняє біль у животі у новонародженого?

Є багато можливих причин болю у животі у новонародженого. Найчастіше згадуються кишкові кольки, тобто незрілість травної та/або нервової системи.

Крім того, причинами болю в животі у маленької дитини є:

  • запор;
  • діарея;
  • харчова алергія;
  • неправильна техніка годування (може виникнути біль у животі у новонародженого, що перебуває на грудному вигодовуванні та при введенні модифікованого молока);
  • бактеріальні чи вірусні інфекції (які можуть виявлятися, наприклад, болем у животі);
  • порушення травлення (викликане отруєнням харчовим продуктом або непереносимістю конкретної молочної суміші);
  • психологічні чинники (біль у животі може бути викликана стресом, внаслідок зміни атмосфери вдома тощо).

Травна система новонародженого дуже чутлива, тому дитина може відреагувати болем у животі навіть унаслідок незначних невідповідностей гігієни, наприклад, якщо ви не вимиєте руки перед приготуванням молочної суміші або дасте дитині молоко із брудної пляшечки.

2. Симптоми болю у животі у новонародженого

Молодим батькам або опікунам дитини може бути не так просто розпізнати біль у животі.

Новонароджені найчастіше спілкуються зі світом плачем. Не варто списувати будь-який плач на недуги травної системи. Однак плач малюка, у якого болить живіт, специфічний. Про коліки свідчить гучний крик, який може не припинятися протягом декількох годин. Новонароджений також може спочатку повідомляти про хворобливі відчуття хниканням.

Інші симптоми:

  • твердий живіт;
  • напружене тіло;
  • стислі кулаки;
  • підтягування ніг до живота;
  • відходження газів (часто із зусиллям, обличчя сильно червоніє, можливо неприємний запах);
  • роздратування;
  • відмови від їжі.

Колики у детей

3. Як харчування новонародженого впливає біль у животі?

На біль у маленькому животі може впливати не тільки спосіб годування, а й його техніка та кількість їжі.

Численні дослідження доводять, і з ними згодні педіатри, акушерки, лікарі інших спеціальностей, дієтологи, консультанти з грудного вигодовування, що найкраще джерело харчування для новонародженого та немовля – це молоко матері. Якщо є можливість годувати дитину грудьми, слід вибирати цей тип годування. Разом з материнським молоком малюк отримує, наприклад, необхідні ферменти, гормони та поживні речовини, вітаміни що зміцнюють імунітет дитини, а також це сприяє правильному розвитку та засвоєнню. Однак деякі продукти, які їсть мама, що годує, можуть викликати у дитини болі в животі.

Хоча недавні наукові звіти показують, що дієта матері не впливає на виникнення болю в животі у дитини, тому немає сенсу суворо себе обмежувати, варто зберігати здорову поміркованість у виборі продуктів, що входять до раціону матері. Таким чином, ви можете стежити за продуктами, що викликають здуття живота, як правило, це солодощі, газовані напої, жирна їжа тощо.

Якщо вашому малюкові дають штучну суміш, і у нього виявляються симптоми, біль у животі, варто замінити суміш на іншу. Крім того, варто звернути увагу на щільність їжі, що подається, а також на тип пляшечки та соски, з яких п'є дитина. Іноді соска дуже велика, через що в стравохід відразу потрапляє дуже багато їжі. Малюк п'є жадібно, щоб поглинути достатньо молока, і при цьому задихається, що може призвести до болю в животі. Також в такому випадку можуть допомогти таблетки від здуття живота та газоутворення.

4. Як угамувати біль у животі у новонародженого?

Обіймати, захитувати, носити на руках, укладати дитину на живіт (обличчям до себе) – все це обов'язково допоможе заспокоїти дитину, яка страждає від болю в животі. На жаль, цього може бути замало.

У такій ситуації може допомогти легкий масаж живота та всього тіла, що виконується теплими руками круговими рухами за годинниковою стрілкою. Важливо робити масаж у приміщенні з температурою не нижче 25 градусів за Цельсієм. Варто робити це після дитячої розслаблюючої ванни.

Новонародженому також можуть допомогти спокійні розмірені звуки музики, спів колискових та дзижчання фена або пилососа.

Крім того, варто звернути увагу на те, щоб дитина не їла жадібно, щоб їжа подавалася у певний час у правильно приготовлених пляшечках із сосками, що відповідають віку дитини. Якщо мати годує новонароджену дитину грудьми, техніка грудного вигодовування повинна бути адаптована до потреб дитини (якщо з грудей випливає занадто багато молока, варто спочатку зціджувати невелику кількість, а потім давати дитині трохи порожні груди).

Щобільше, у малюка повинен зригувати після кожного їди, а іноді й під час нього.

5. Як лікувати біль у животі у новонародженого?

Якщо перераховані вище методи при болях у животі у новонародженого не дали результату, варто відвідати педіатра, щоб оцінити ситуацію і допомогти знайти причину цієї недуги, а значить, і відповідне лікування.

На фармацевтичному ринку є кілька ліків, які часто рекомендуються лікарями. Вони включають, серед іншого, розслаблюючі препарати, що містять симетикон, який призначений для видалення бульбашок газу в кишечнику. Налагодити роботу травного тракту допомагають пробіотики для дітей, яких не вистачає навіть найменшим.