Якщо ви хочете бути впевненими, що ваші фінансові прогнози завжди відображатимуть реальну ситуацію в компанії, вам необхідно вивчити ефективні та надійні методики фінансового прогнозування. Не можна створити хороший план у відриві від середовища, специфіки галузі та ринку, на якому працює компанія.

Припущення та коментарі до підготовки фінансового прогнозу

Фінансовий прогноз – це оцінка нематеріальних активів та прогноз діяльності підприємства на майбутнє у формі фінансової звітності. Щоб підготувати такий прогноз, потрібно побудувати відповідну економічну модель. Отримані в ньому результати залежатимуть головним чином від припущень, зроблених на початку. Тому при побудові фінансового плану необхідно пам’ятати, що його цінність буде залежати від якості та достовірності інформації, яка використовується для його складання.

При складанні плану не забувайте про його обмеження:

  • майбутнє невизначене – тому розглядайте різні сценарії та будуйте різні варіанти планів;
  • фінансове становище підприємства мінливе – тому фінансовий план потребує періодичної модифікації та оновлення.

Основою створення фінансового плану є визначення механізмів роботи компанії та ключових факторів, які можуть у майбутньому формувати результати діяльності компанії. Ви не створите хороший план у відриві від оточення, специфіки галузі та ринку, на якому працює компанія. У процесі створення фінансового прогнозу вам слід дотримуватися наступних 5 кроків :

1. аналіз оточення компанії,

2. оцінка фінансового стану та можливостей компанії,

3. прогнози часткових статей у фінансовій звітності,

4. комплексний прогноз фінансової звітності,

5. розрахунок та інтерпретація ключових аналітичних показників.

Як провести аналіз макросередовища компанії?

Будуючи фінансовий прогноз, не можна забувати, що кожна компанія працює в певному економічному середовищі. Тому, перш ніж починати прогнозувати майбутнє компанії, необхідно ретельно проаналізувати її подальше та ближче оточення. Ваша компанія не може впливати на подальше середовище, також відоме як макросередовище. Отже, їй просто потрібно пристосуватися до нього.

Макросередовище включає, зокрема, такі елементи:

  • економічні,
  • політико-правові,
  • соціокультурні,
  • демографічні,
  • технологічні.

Також не варто залучати лише керівництво компанії, оскільки прогнозування зосереджено на відображенні стратегічних припущень, не вдаючись у деталі кожної з бізнес-сфер.