Чернігів – це місто, яке у 13 ст. було одним з найбільших в Європі. Воно оповите легендами та різноманітними історіями. Втім, недостатньо просто про нього почути, його потрібно побачити на власні очі.
Ми створили для вас підбірку з основними пам’ятками Чернігова, які мають відвідати всі, хто їде сюди вперше. Однак, для того, щоб ваша поїздка пройшла легко і безтурботно, рекомендуємо оформити медичну туристичну страховку від ЕКТА ТРЕВЕЛІНГ. Зробити це можна за посиланням прямо на сайті компанії.
Чернігівська обласна філармонія
Філармонія побудована у 1944 році. Спочатку вона була розміщена на території Єлецького монастиря, але через 20 років отримала приміщення у будинку Миколаївського єпархіального братства.
У філармонії на постійній основі функціонують такі напрями роботи: фольклор, класична музика, естрадний жанр, лекторій, а також різні програми для дітей.
З 2000 року це місце є обласним філармонічним центром фестивалів та концертних програм. Зроблено це з метою популяризації української народної культури та кращих музичних творів світового мистецтва.
Троїцький собор
Цей православний храм побудований у 1695 році у стилі українського бароко. Його будівництво відбувалось протягом 16 років, але спочатку через брак коштів майже ніякі роботи там не велись. Згодом собор розписали біблійними сюжетами. Втім, під час пожежі вогонь знищив майже весь розпис. Залишився він лише на центральному куполі. Під будівлею також знаходиться крипта з усипальнями колишніх Чернігівських архієреїв.
Антонієві печери
Цей підземний комплекс був заснований у першій половині 11 ст. християнським святим Антонієм Печерським, одним з засновників Києво-Печерського монастиря.
В давні часи комплекс складався з печер та підземних церков, які монахи використовували для проживання та проведення релігійних обрядів. Навіть сьогодні вони вражають відвідувачів та дослідників своїми формами та розмірами. Так, деякі церкви там досягають висоти триповерхового будинку. І вони розміщені під землею!
На території храму збереглась Іллінська церква, де раніше проводили обряд хрещення. Також тут було декілька печей, які за один цикл могли виробляти понад шість тисяч цегл. Ними користувалися не лише для будівництва комплексу, а й, можливо, віддавали на продаж.
Сьогодні печери Троїцько-Іллінського монастиря, а також інші його споруди входять до складу архітектурно-історичного заповідника і є відкритими для туристів.
Болдині гори
Це пам’ятник садово-паркового мистецтва. Колись замість Болдиних гір тут знаходилось кладовище. Зараз цей болдінівський курганний некрополь є одним з найбільших у Чернігові. Сьогодні збережена тільки південна його частина, північну ж забудували ще в післявоєнні роки.
Крім того, в парку є стела, вічний вогонь, могила невідомого солдата та вже відомі нам Антонієві печери.
Зверніть увагу на те, що з Болдієвої гори відкривається чудовий краєвид на місто. Тут часто відпочивають гості та жителі Чернігова.
Пожежна каланча
Пожежна каланча – це ще один туристичний об’єкт Чернігова. Побудували будівлю ще у 1913 році. Оскільки у той час телефонів у людей не було, пожежникам доводилось лізти на вежу і звідти слідкувати за ситуацією в місті.
Сьогодні у цій старовинній будівлі розміщена обласна організація спілки художників України, а також різноманітні офіси та магазини.
Борисоглібський собор
Борисоглібський собор – це зразок чернігівської архітектурної школи 12 ст. Тут великі площі стін з півколонами, які йдуть від низу й аж до карнизів. На фасадах храм має капітелі з цікавим різьбленням та орнаментами із зображеннями звірів та рослин.
Спочатку собор був усипальницею князів роду Давидовичів, а пізніше став головним храмом кафедрального монастиря, який був ліквідований у 1786 році указом Катерини ІІ.
Храм неодноразово зазнавав різноманітних пошкоджень, а коли його перебудовували, в архітектуру додавались нові риси. Найкрасивішим його елементом є срібні з позолотою царські врата, які важать близько 56 кг.
Сьогодні Борисоглібський собор – це музей Національного архітектурно-історичного заповідника “Чернігів стародавній”. Тут також проходять концерти духовної музики.
Будинок-музей Михайла Коцюбинського
Цей музей було створено ще у 1934 році Фомою Коцюбинським, братом Михайла Коцюбинського. Раніше тут часто гостювали відомі особистості, наприклад, М. Лисенко, Б. Грінченко та М. Вороний, а також були написані такі твори як “Intermezzo” та “Тіні забутих предків”.
Під час Великої Вітчизняної війни всі музейні експонати були вивезені до Уфи, а після її закінчення повернуті назад. Атмосфера, яка панує зараз у будинку, повністю зображує часи, коли письменник був ще живий. Здається, що він от-от зайде у кімнату.
Бібліотека Коцюбинського налічує понад півтори тисячі книг. Також Михайло Михайлович колекціонував вироби народного мистецтва, які зараз розміщені в їдальні. Цей будинок завжди радо приймає туристів і готовий відкрити для вас частинку історії.Спасо-Преображенський собор
Це одна з найстаріших монументальних кам’яних будівель України. Її будівництво розпочалось ще у 1033-1034 роках. Кажуть, що в соборі найкращі в Україні акустичні характеристики зала.
У 1967 році Спасо-Преображенський собор ввійшов до складу Національного архітектурно-історичного заповідника “Чернігів стародавній”. Його активно досліджують археологи, архітектори та історики.
Цікавий факт: зображення саме цієї будівлі використовує чернігівський пивзавод для бренду місцевого алкоголю.
Музей-аптека
Приміщення зараз функціонує як музей та звичайна аптека, де ви можете купити ліки. Відкрилась вона ще у 1949 році.
У цьому місці ви можете дізнатись історію аптеки та медицини в Чернігові, а також побачити, якими раніше були місткості для ліків.
В музеї відтворене робоче місце провізора, є старе фармацевтичне обладнання та медичні книги.
Щоб відчути справжню атмосферу Чернігова, радимо не лише відвідати всі визначні його пам’ятки, а й просто пройтись незнайомими вуличками, випити кави у місцевій кав’ярні й хоча б на декілька днів відчути себе місцевим жителем.