Для того, щоб діти зрозуміли текст, який вони читають, вони повинні мати відповідний набір слів «почутий, зрозумілий і використаний у мовленні». Вони будуть вивчати цей набір слів через постійний контакт з мовою, тобто через щоденні розмови з близькими, слухаючи казки та історії. Але контакт з мовою має бути живим, у прямому сенсі цього слова.

Виберіть цікаву книгу, бажано разом з дитиною

Щоб вашій дитині був цікавий текст книги, виберіть видавництво ранок. Ми знаємо малюків, які повторюють одну і ту ж діяльність десятки разів, хоча для них це дуже важко, наприклад, вони роблять перші кроки і падають, знову піднімаються і після чергової спроби дитина знову падає. Але в неї є внутрішня мотивація ефективно рухатися. Це дає їй рішучість долати перешкоди, і кожна спроба наближає її до успіху. Дитина, якій цікаво, що станеться з героями, захоче прочитати книгу.

Не змушуйте дитину читати – читайте дитині!

І ще одна умова для отримання задоволення від читання – відсутність примусу. Протягом багатьох років читати дитині – це завдання дорослого. Коли дитина йде до школи, це не закінчується, навпаки слід купити навчальну літературу. Читання вголос дорослими – це:

  • нарощування мовного ресурсу дитини,
  • знайомлення її із захоплюючим змістом,
  • любов до книги.

Мем Фокс, австралійський фахівець з читання дітям, показує, що формальне навчання читанню з букв і голосування до розуміння тексту набагато менш ефективне, ніж навчання у зворотному порядку, від загального до конкретного. До речі, ви отримуєте підказку, як допомогти дитині в школі. Спочатку ви неодноразово читаєте яскраву історію, яка цікава дитині, потім граєте з нею, наприклад, щоб знайти слова, які однаково виглядають у тексті, і нарешті разом шукаєте конкретні букви і придумуєте ігри для вивчення їх звуку.

Вважається, що традиційна модель читання географія довідники, яка використовується в школі, є правильною і підкріплена науковими дослідженнями. До інших методів ставляться з недовірою. Проте познайомитися з ними варто. Деякі педагоги дошкільної освіти вже 20 років навчають читанню таким чином з дуже хорошими результатами.

Ще одна важлива примітка - Мем Фокс закликає не сприймати читання всерйоз. Зробіть  вивчення цієї навички веселим. Діти можуть читати лялькам, ведмедикам, собаці, кішці чи будь-якій іншій тварині, молодшим братам чи сестрам. Вони можуть грати в театр, школу і читати, наслідуючи дорослих.