Експерти у галузі економіки, зокрема, А. Гмирін вважають, що транспортний потенціал України можна вважати невичерпним з огляду на зручне розташування. Але найбільша проблема, з якою стикаємося до цих пір – недостатньо розвинена інфраструктура. Хоча квитки на залізничні перевезення – доступні більшості громадян і на них можна вигідно заощадити (більше інформації тут). Про проблеми та перспективи залізничного транспорту розповідаємо нижче.

Які виклики стоять перед «Укрзалізницею» станом на сьогодні?

У листопаді минулого року «Укрзалізниця» почала працювати над пілотним проєктом, котрий передбачає допуск приватних локомотивів на окремих маршрутах. Ці маршрути мали проходити по залізничних шляхах загального користування. Українські експерти припускають, що якби це трапилося та експеримент поширився на всю галузь, результати могли б бути такими:

  • сотні мільйонів доларів інвестицій;
  • покращення ситуації в сфері залізничного транспорту в цілому.

Але наразі договір укладений лише з однією приватною компанією. Тож пілотний проєкт гальмує вже на старті, хоча ряд інвесторів і вклав гроші в локомотивний парк та залізничні бригади.

Не можна оминути і договір, укладений «Укрзалізницею» з французькою компанією Alstom. Цей виробник має оновити близько 130 електричних локомотивів. Важливо, що частково модернізація буде здійснюватися на українських підприємствах. Це дозволить створити додаткові робочі місця, що непогано для нашої економіки.

Що важливо зробити у залізничній галузі: основні проблеми

Про невирішені питання в залізничній галузі говорять й можновладці, зокрема – Міністерство інфраструктури України. Там визнають, що основними проблемами в галузі є, зокрема, потреба підвищити пропускну спроможність залізничної мережі України, оновлення та модернізація основних фондів «Укрзалізниці».

Інші важливі питання, котрі потребують нагального вирішення:

  • Подолання технічного та технологічного відставання від залізниць провідних країн Європи та світу.
  • Низький рівень інвестиційної привабливості «Укрзалізниці».
  • Необхідність сформувати вертикально-інтегровану систему управління компанією «Укрзалізниця» та забезпечення прозорості її діяльності.

Ще одне важливе завдання, вирішення якого не можна ігнорувати – виконання залізницями соціальних функцій, зокрема:

  • перевезення пільгової категорії пасажирів;
  • регулювання тарифів на перевезення;
  • підтримка збиткових малодіяльних ліній.

Влада повинна сформувати дієвий механізм компенсації збитків від цих витрат, при цьому залишаючи ціни доступними для широкого споживача. До речі, заощадити на купівлі квитків можна, якщо скористатися послугами сайту e-kvytok.ua, наприклад, квитки на потяг у понеділок можна придбати дешевше на 10%.