Реформа медицини на сторожі здоров’я нації

Медична реформа свого часу наробила чимало галасу. Суспільство розділилося на «за» і «проти». Одні свято вірили, що медичні послуги стануть якісними та доступними, інші скаржилися, що стало гірше. Але реформа запрацювала і з часом ми побачили позитиви від її першого етапу, яка стосувалася ланки первинної медичної допомоги. Вони почали отримувати більшу зарплатню, пацієнти змогли звертатися до них за консультацією навіть телефоном.

«Медична реформа потрібна. Змінився підхід до медицини і фінансування галузі. На перше місце стали потреби пацієнтів, а раніше фінансування йшло з розрахунку на ліжко-місця. Для цього створили відповідну електронну систему. Зробили акценти на профілактиці з введенням «сімейних лікарів», які знали своїх пацієнтів і їхні проблеми зі здоров’ям. Підхід до медицини отримав людський фактор, чого раніше не було», – говорить засновник Благодійного фонду «РАЗОМ» Борис Приходько.

На початку липня парламент ухвалив законопроєкт, щодо удосконалення надання медичної допомоги. Тепер поділу на міські, районні та обласні лікарні не буде. Будуть госпітальні округи, побудовані за кластерним принципом. Законотворці запевняють, що буде постійний доступ до якісної й повноцінної медицини. Кажуть, що врахують все: і межі району, і стан захворюваності, і стан доріг, і навантаження на медичних працівників. І буде матеріально-технічне оснащення. Вторинну і третинну ланки об’єднають у спеціалізовану меддопомогу.

«Насправді законопроєкт дає відповіді на багато запитань. Стає зрозумілою інфраструктурна частина і як все працюватиме в реалії. Добре, коли прості захворювання лікуватимуть в загальних лікарнях, поближче до місцепроживання хворого. При складних захворюваннях пацієнтів доставлятимуть у кластерні та надкластерні лікарні, де працюють фахівці вузького профілю і зможуть надати кваліфіковану допомогу. Буде встановлено якийсь мінімальний рівень зарплати й гарантоване зростання. На мою думку, це позитивний крок у медицині. Прописано логічно і чітко. Особливо важливий фактор, коли до реформи якоїсь галузі долучаються фахівців системи. Наприклад, у випадку медицини, лікарі краще знають проблемні місця на які потрібно звернути увагу, які потребують першочергового вирішення і мають бути визначені законодавчо. Адже турбота про здоров’я людей, захист та підтримка медичних працівників – мають бути у пріоритеті медичної реформи», – сказав Борис Приходько.

Не все так просто з наданням медичних послуг на місцях, особливо у сільській місцевості. Але питання поступово вирішуються. Ми бачимо, що ставлення місцевої влади до залучення випускників медичних вишів стало більш лояльним. В деяких регіонах молодим спеціалістам почали виділяти житло, надавати деякі пільги. Це дуже важливо, вважає засновник Благодійного фонду «РАЗОМ» Борис Приходько:

«Завдяки такому підходу ми ліквідуємо дефіцит медичних кадрів в районах, а особливо це важливо для сільської місцевості. Це наблизить нас до впровадження медичної реформи по всій території України і в кожному населеному пункті».