Віртуальний хостинг – один із найпопулярніших варіантів для розміщення сайту. Таке рішення відрізняється фінансовою вигодою (віртуальний хостинг – найдешевший варіант хостингу) та дозволяє зберігати проекти будь-якого типу. Однак при підборі тарифу у хостинг-провайдера в описі тарифних планів ви, напевно, зустрінете різні технічні параметри, наприклад, виділена пам'ять, кількість баз даних або кількість облікових записів FTP. Звичайному користувачеві розібратися в цих параметрах може бути непросто, тому розповімо, на що варто звернути увагу насамперед при виборі хостингу.
Поняття віртуального хостингу
Почати варто з того, що таке сервер і яке значення він має для сайту.
Якщо говорити, що таке віртуальний хостинг, простими словами, то це спеціальне місце на віддаленому сервері, яке виділяється для певного сайту (сайтів) і служить для зберігання баз даних та усіх файлів сайту. Віртуальний хостинг – це найбільш доступний варіант розміщення проекту, оскільки він дозволяє розміщувати сайти кількох клієнтів на єдиному сервері. При цьому, залежно від обраного тарифу, для кожного клієнта є певні ресурси, які можна масштабувати залежно від бізнес-завдань.
Кожна хостингова компанія пропонує індивідуальну лінійку тарифів, яка може включати як максимально доступні, так і дорогі рішення. Тому віртуальний хостинг підходить проектам будь-якого масштабу: від інформаційних порталів, що розвиваються, до великих корпоративних ресурсів.
Якщо говорити про технічну складову хостингу, то він є спеціальним способом зберігання вмісту сайтів з різними доменними іменами. Для обслуговування всіх запитів на хостингу застосовується спеціальне програмне забезпечення, яке значно спрощує процес адміністрування і одночасно дозволяє заощаджувати IP-адреси, що використовуються.
Віртуальний хостинг є початковим рівнем розміщення веб-сайтів. Його часто використовують для корпоративних сайтів, невеликих інтернет-магазинів та лендінгів. З розвитком проекту хостинг нерідко покращують до віртуального серверу чи хмарного хостингу.
Основні критерії вибору
Вибір хостингу для проекту відбувається з урахуванням різних параметрів. Умовно їх можна поділити на кілька груп:
- робота ресурсу;
- забезпечення безпеки даних;
- підтримка додаткових функцій (наприклад, пошти або антивірусу).
На першому етапі підбір хостингу виконується за параметрами такого типу:
- потрібне місце на диску;
- максимальне навантаження;
- кількість розміщених сайтів;
- і, звісно, вартість хостингу.
Як правило, хостингові компанії вказують ці критерії в описі тарифу, що дозволяє користувачеві відразу відкинути невідповідні варіанти. Після цього пошук виконується з більш детальним вивченням кожного тарифу та технічних параметрів.
У цьому матеріалі ми поверхнево розкриємо загальні критерії вибору хостингу, але якщо ви бажаєте більш детально поринути в цю тему, рекомендуємо вам ознайомитися зі статтею «Выбор хостинга: рекомендации и критерии выбора» (руською мовою).
Дисковий простір
Одним із параметрів, які безпосередньо впливають на роботу веб-сайту, є дисковий простір. Це обсяг ресурсів диску (HDD або SSD), які хостер надає для розміщення проекту. Як правило, розмір місця вимірюється у Гб (гігабайти).
Можна провести аналогію з жорстким диском на ПК - тільки місце ви займатимете на віддаленому сервері хостера. При цьому наявне місце займає не тільки файлова система сайту: ресурси будуть потрібні і для зберігання баз даних, журналів роботи, листів електронної пошти і т.д.
З розвитком ресурсу ви можете перевищити ліміти, тому потрібно збільшувати дисковий простір і переходити на новий тарифний план. Багато провайдерів пропонують розподілення дискового місця через панель управління, що спрощує процес управління та масштабування системи.
Щоб визначити, скільки місця потрібно для вашого проекту, проаналізуйте наступні параметри:
- Уточніть зразковий обсяг файлової системи та баз даних вашого проекту;
- Помножте отриману цифру на 2 (щоб створити запас для майбутнього контенту);
- Додайте до отриманого значення 15–20% (потрібне для розпакування архівів та зберігання тимчасових файлів).
Кількість розміщених сайтів
Нерідко виникає потреба у створенні нового сайту (наприклад, у разі розвитку «побічних» напрямків роботи компанії), проте далеко не всі тарифи провайдерів дозволяють це зробити. Тому заздалегідь уточніть технічні параметри хостингу та кількість онлайн-ресурсів, які ви зможете розмістити у межах свого облікового запису. При цьому сайти можуть бути абсолютно не пов'язані між собою або представляти різні напрямки вашої діяльності.
Файли сайтів будуть розміщені на сервері у власних папках, але при цьому ділити ресурси сервера, що виділені на ваш тариф. Тобто, вибираючи певний тариф, ви отримуєте загальний дисковий простір та пам'ять для всіх власних web-сайтів.
Якщо ви не створюватимете додаткові проекти, то вистачить тарифу з одним доменом (сайтом). Але врахуйте те, що у цьому випадку тариф може обмежувати кількість додаткових доменів як синонімів (аліасів). Якщо ви будете використовувати додаткові адреси для проекту, заздалегідь уточніть допустиму кількість синонімів та підберіть відповідний тариф.
Також на віртуальному хостингу ви зможете додавати до свого web-сайту піддомени - тобто домени третього рівня відносно поточного домену. Як правило, піддомени створюються безкоштовно та без будь-яких обмежень.
Підтримка PHP
Однією з найпопулярніших мов програмування, за допомогою якої створюються мережеві проекти, є PHP. Ця мова входить до більшості систем керування ресурсами (CMS), тому важливо, щоб сервер підтримував її. Наприклад, PHP буде потрібно ресурсам, створеним на WordPress, Джумлі та інших відомих CMS-системах. Найкраще, якщо хостинг підтримуватиме нові версії PHP – від 7.4 до 8.х.
Виділена пам'ять
Одним із важливих параметрів віртуального хостингу є виділена пам'ять, або RAM. Вона відповідає за швидкість сайту, а отже, може зробити ваш ресурс максимально зручним з погляду користувача.
Вимірюється виділена пам'ять у мегабайтах (Мб). При переході на сайт користувач по суті звертається до веб-сервера. Саме на сервері обробляються запити, в результаті яких людина отримує необхідну інформацію.
Об'єм RAM впливає на те, чи зможе сервер працювати під запити користувачів, що надходять до нього. Якщо навантаження буде велике, а виділеної пам'яті недостатньо, сайт буде повільно завантажуватися, а в деяких користувачів - і зовсім не працювати.
На роботу сайтів, розташованих на віртуальному хостингу, зазвичай виділяють RAM від 64 Мб до 2048 Мб. Як правило, для великих проектів рекомендовано використання віртуальної пам'яті від 1024 Мб.
Число процесів
Потрапляючи на сайт, користувачі можуть завантажувати сторінки, заповнювати заявки на дзвінок, порівнювати товари тощо. При кожній дії на ресурсі відбувається звернення до сервера, внаслідок чого завантажується необхідна інформація.
Для обробки запитів, що надходять, на сервері запускаються спеціальні процеси. Найчастіше провайдери обмежують кількість одночасних запитів, щоб зменшити навантаження на систему. Саме тому важливо знати кількість процесів, які можливі в рамках вашого тарифу.
Стандартним значенням є 32 одночасно виконувані операції. Для високонавантажених ресурсів краще вибирати показник щонайменше 64.
Процесорний час
При підборі послуги віртуального хостингу варто врахувати процесорний час. Цей критерій означає допустиме навантаження з боку хостингу, тобто той час, який процесор сервера витрачає на обробку запитів, що надходять.
Розрахувати цей критерій дуже складно. Хостери надають можливість відстежувати використання процесорного часу, тому за необхідності користувачеві потрібно самостійно аналізувати цей критерій та змінювати тариф.
FTP-акаунти
Для передачі файлів з одного комп'ютера іншому через мережу використовується спеціальний протокол – FTP. Підтримка цього протоколу дозволяє переглядати, редагувати чи завантажувати файли на хостинг сайту.
Краще уточнити, чи дозволено тарифом створювати FTP-аккаунт – окремий обліковий запис для роботи з цим протоколом передачі даних. Також варто врахувати, що в ряді випадків може знадобитися кілька облікових записів (наприклад, якщо з сайтом працює кілька фахівців або на хостингу розміщені різні проекти). Наявність окремих облікових записів дозволить налаштувати права доступу, використовувати різні логіни та паролі, а також контролювати будь-які вчинені дії.
Навіть якщо ви плануєте самостійно займатися керуванням сайту, то все одно рекомендується використовувати тариф із підтримкою як мінімум 2 FTP-акаунтів. Наприклад, це може знадобитися при залученні стороннього веб-майстра. Надавати доступ до власного облікового запису в цьому випадку буде не завжди зручно, та й небезпечно.
SSH
Ще один мережевий протокол, який буде потрібний для віддаленого керування сервером. Підтримка SSH може стати в нагоді для виконання різних команд (наприклад, роботи з базами) та безпечного завантаження даних.
Використання доступу SSH рекомендовано для досвідчених користувачів, які керують хостингом за допомогою консолі. Якщо ви використовуєте стандартну панель керування, то там немає такого мережевого протоколу.
Підтримка SSL
Хороший віртуальний хостинг часто надає своїм клієнтам можливість підключення SSL-сертифіката. Він є своєрідним цифровим підписом для сайта та гарантує безпечний обмін даними між сервером та браузером клієнта.
Використання SSL дозволяє шифрувати всі дані користувачів та захищає їх від шахраїв. Сертифікат випускається для домену та дозволяє перевести ресурс на безпечний протокол https.
Найчастіше випуск такого сертифіката надають великі провайдери, які співпрацюють з постачальниками SSL. В цьому випадку компанія може придбати сертифікат у хостера, сплативши його в особистому кабінеті.
Також у деяких провайдерів можна замовити випуск безкоштовного SSL сертифікату.
Поштові домени
Для створення поштових адрес потрібно використовувати певний поштовий домен. Якщо у вашому тарифі хостингу заявлена підтримка кількох поштових доменів, то ви зможете створювати поштові скриньки з різною назвою компанії, наприклад, [email protected] та [email protected]. Це може знадобитися для організацій з великою ієрархією та наявністю безлічі відділів.
Як правило, кількість поштових скриньок, що створюються, не обмежується, але бувають і винятки. Тому краще заздалегідь уточнити це у хостингової компанії. Якщо ви не хочете постійно стежити за лімітом і видаляти зайві скриньки, вибирайте тариф без обмежень.
Резервне копіювання
Автоматичне створення резервних копій сайту налаштоване у більшості хостинг-провайдерів. Це дуже зручно, тому що користувачеві не потрібно виконувати бекапи самостійно.
Нехтувати резервним копіюванням не варто, оскільки за його допомогою при виникненні будь-яких збоїв або помилок ви зможете відновити останню версію сайту з усім його вмістом.
Частота копіювання залежить від масштабів проекту та «цінності» даних. Найчастіше резервування відбувається щодня, а копії зберігаються близько 1 тижня.
Спам-фільтр
Для багатьох компаній важливим параметром хостингу стає спам-фільтр. Цей інструмент дозволяє обмежити рекламні чи шахрайські листи на пошті.
Як правило, така опція є за замовчуванням. До більш дорогих тарифних планів може включатися ще й додатковий захист вхідної пошти та контроль за листами від небажаних відправників.
Отже, ми перерахували основні критерії, на які варто орієнтуватись при підключенні віртуального хостингу. Однак далеко не всі опції вам можуть знадобитися - тому важливо враховувати особливості свого проекту.
Статтю підготував Євгеній Богатирьов – головний технічний редактор порталу https://hosting-top10.com/.