Опалювальні твердопаливні котли, обирати які пропонується на сторінці https://teplovik.net/ua/catalog/81/tverdotoplivnye-kotly/ – прилади, призначені для обігріву та, нерідко, для гарячого водопостачання будинку, дачі, котеджу, підприємства тощо, якщо до них не підключений магістральний газ.

Існують побутові та промислові твердопаливні котли, призначені для обігріву як невеликих житлових, так і великих виробничих об'єктів. Також котли різняться видом твердого палива, матеріалом та способом горіння. Докладніше розглянемо пристрій, принцип роботи та найпоширеніші види цих приладів.

«Плюси» та «мінуси» твердопаливних котлів

«Плюси»:

  • проста конструкція та управління
  • висока надійність та безвідмовність
  • ремонтопридатність, включаючи заміну окремих секцій
  • довгий термін служби
  • незалежність від центральних джерел енергії (газу, електрики)
  • використання декількох видів твердого палива
  • невисока ціна обладнання
  • проста установка
  • доступна ціна на пальне

«Мінуси»:

  • необхідність димоходу для відведення продуктів згоряння
  • менший % ККД та менш високі показники екологічності
  • постійне завантаження палива
  • необхідність постійного запасу палива та місце для його зберігання
  • необхідність періодичного своєчасного чищення
  • строгий контроль за роботою котла
  • значні розміри та вага, тільки підлогова установка
  • необхідність окремої котельні з гарною вентиляцією

Вибір потужності твердопаливного котла

Стандартний розрахунок – 1 кВт потужності котла для обігріву 10 м2 добре утепленого приміщення при висоті стель до 3 м. Відповідно, якщо потрібен обігрів приміщень з поганим утепленням, протягами, напівпідвальних та підвальних, потужність котла необхідно збільшувати. Зазначимо особливість розрахунку потужності у твердопаливних котлів – ККД котла буде безпосередньо залежить від виду та якості твердого палива, що використовується (ККД спалювання дров буде менше, ніж, наприклад, вугілля або пелет), тому при розрахунку потужності необхідно це враховувати.

Опалювальні твердопаливні котли тривалого горіння можуть мати один (тільки для обігріву) або два контури (опалення та гаряче водопостачання). До одноконтурного котла для забезпечення гарячої води можна підключити зовнішній бойлер (від 100 до 3000 літрів на вибір покупця). Двоконтурний твердопаливний котел може забезпечити гаряче водопостачання об'єкта проточним способом. При забезпеченні котлом і гарячого водопостачання потрібно передбачити відповідне збільшення потужності приладу.

Види твердопаливних котлів за типами корпусів та теплообмінників

В даний час розрізняють декілька видів твердопаливних котлів як за видом палива, так і за принципом його спалювання. Твердопаливні котли Candle, наприклад, можуть працювати на звичайних дровах (звертайте увагу на розмір завантажувальної камери, не всі вони мають достатні габарити для використання довгих полін), різні види вугілля (бурий/кам'яний/кокс), паливні брикети (деревні, тирса, торф'яні і т.д. .), допускається також спалювання побутових відходів, відходів паперової промисловості тощо.

Більшість котлів цього типу цілком універсальні і можуть працювати на декількох видах твердого палива. Також твердопаливні котли розрізняють на електронезалежні (цілком автономні) та котли, що підключаються до електромережі для забезпечення роботи систем управління, контролю або подачі палива. За матеріалом корпусу та теплообмінника більшість твердопаливних котлів поділяються на сталеві та чавунні.

Чавунні котли популярніші, довговічніші та надійніші, призначені для постійного безперервного використання, оскільки чудово витримують тривалу високу температуру та стійкі до корозії. Часто виготовляються посекційно, можуть поставлятися у розібраному вигляді та ремонтнопридатні шляхом заміни пошкодженої секції. Але котли з чавуну більш чутливі до різкого перепаду температур, через крихкість чавуну схильні до пошкоджень, наприклад, при сильних ударах або падінні, а також мають вищу ціну, ніж сталеві.

Сталеві котли опалення зазвичай виробляються з декількох сталевих листів і поставляються в зібраному вигляді. Вони більш легкі та дешеві, але схильні до корозійних процесів (особливо сильний вплив на котел виявляється при згорянні вугілля) і більш чутливі до постійних високих температур, тому й не настільки довговічні, як чавунні.