Палеобіологи Бристольського університету у Великобританії дослідили, яким було харчування перших динозаврів. Дослідження стало можливим завдяки вивченню зубів цих викопних рептилій. За допомогою комп’ютерного моделювання, вчені доповнили та оцінили форму зубів ранніх динозаврів та визначили, для якої їжі вони призначалися.
Дослідження призвели до несподіваних висновків. Як виявилося, умови життя динозаврів змінювалися так само несподівано, як удача гравця в ігрові автомати на гривні. Але завдяки вмінню стрімко адаптуватися, древні рептилії змогли виживати у зовсім різних умовах.
Якими були перші динозаври
Початок історії динозаврів є менш дослідженим, ніж їхній розквіт. Відомо, що найдавніші динозаври були суттєво меншими, ніж їх потомки. Під час тріасового періоду домінуючими видами на землі залишалися великі рептилії, схожі на крокодила. Динозаври ж, з їхнім набагато більшим різноманіттям форм, залишалися на другорядних ролях у екосистемі.
Проте, тріасово-юрське вимирання внесло значні зміни у тваринний світ Землі. Завдяки своїм визначним здатностям до адаптації, саме динозаври змогли не лише вижити у складних умовах. Але і в подальшому завоювати світ.
Як стверджує доктор Брістольського університету Антоніо Баллелл, ранні динозаври демонстрували значний асортимент форм черепа та зубних систем. На думку науковця, це показує, що вже в тріасі динозаври стрімко еволюціонували, відповідно до природних умов, в яких вони змушені були виживати.
Так форма зубів ранніх динозаврів прямо вказує на те, для якої їжі вони були призначені. Результати дослідження вражають. Воно показує, що різні групи динозаврів були як травоїдними, так і мясоїдними чи всеїдними. Не можна говорити про переважання якогось конкретного типу харчування.
Для дослідження застосовувалося порівняння викопних решток зубів з зубами сучасних ящірок та їх способами харчування. Зокрема, було визначено:
-
Зауроподоморфи та тераподи мали вигнуті загострені зуби, подеколи – з невеликими зазубринами. Вони характерні для хижаків, адже допомагають кусати та розривати здобич. Серед сучасних ящірок найближчим аналогом можна назвати зуби варана.
-
В той же час, орнітісхії мали зуби, форма яких дозволяла як кусати, так і перетирати рослинну сировину. Вона близька до зубів сучасних ігуан. Це дозволяє віднести динозаврів вказаного виду до всеїдних.
Предки диплодоків були хижаками
Навіть ті, хто ніколи не цікавився динозаврами – мають по кілька стереотипів щодо них. Наприклад, що ті-рекс – це жахливий хижак-вбивця. А диплодоки – спокійні травоїдні динозаври з довгими шиями.
Нові дослідження розвінчують частину з цих стереотипів. Сумніватися у мясоїдності ті-рексів немає підстав. Хоча вчені стверджують, що вони могли бути не стільки мисливцями, скільки трупоїдами.
А от стереотипи щодо травоїдності не такі правдиві. Так предками диплодоків були зауроподоморфи. Чия форма зубів недвозначно вказує на їх м’ясоїдний спосіб життя.
Так само, змінилася думка вчених щодо орнітісхій, до числа яких входить багато видів рогатих, качкодзьобих, броньованих динозаврів. Ці велетенські травоїдні еволюціонували від більш всеїдних предків.
Нагадаємо, що традиційні теорії відносять більшість предків динозаврів до травоїдних тварин. Проте нові дослідження дозволяють розвінчати це твердження.