15 тиждень вагітності - майбутня мама вже не так яскраво відчуває все неприємні прояви свого особливого становища. Лікарі-гінекологи вважають цей період найбільш спокійним і безтурботним у всій вагітності. Які зміни відбулися за останній тиждень та до чого нам потрібно підготуватися?
Перебіг вагітності, відчуття
На 15-му акушерському тижні вагітності завдяки процесу оновлення навколоплідні води стерильні. Також у них підтримується стабільний хімічний склад, необхідний зростання та розвитку плода. Води, що оточують малюка, захищають його від ударів та допомагають у розвитку легень, нирок, травної системи.
На термін вагітності 15 тижнів всі фізіологічні процеси мами перебудувалися для благополучного виношування дитини. В даний період можлива поява пігментації на шкірі, тому ви можете помітити, що від пупка донизу йде темна лінія. Також пігментні плями можуть з'явитися на обличчі, шиї, руках або довкола сосків. Якщо ви одна з тих майбутніх мам, які мають ці прояви, то не варто переживати чи комплексувати. Після пологів такі особливості переважно зникають.
Зараз вся внутрішня робота організму налаштована на виконання одного завдання – виношування та вигодовування дитини. Тому ви можете помічати зміни, що відбуваються із грудьми. Вона набухає, а в деяких жінок у цей час при натисканні може з'явитися молозиво.
Також з'являються на 15-му тижні вагітності відчуття, які раніше не приносили вам дискомфорту. У зв'язку з збільшеним животом у вагітної можуть виникати проблеми з позою для сну. Особливо якщо раніше ви любили засипати, лежачи на животі, то зараз від цієї звички потрібно буде відмовитися. Зараз найкращим варіантом буде сон на лівому боці, хоча без звички заснути у такому положенні може бути важко. Вам варто придбати спеціальну подушку і не забувайте про зручний матрац.
Що відбувається з дитиною?
На 15 тижні вагітності розмір плода приблизно такий, як у соковитого апельсина, а вага становить приблизно 55 грам. Його крихітне серце активно б'ється і проводить через себе більше 23 літрів крові на добу.
На п'ятнадцятому тижні вагітності тривають закладення, розвиток та вдосконалення певних органів та функцій організму плода.
Саме тоді відбувається активне формування мозку. Звивини поки немає, але вже з'явилися їх зачатки у вигляді невеликих борозен. Нервові клітини головного мозку продовжують поділ і поступово починають координувати рух плода.
Жовчний міхур виділяє в кишечник жовч. Функціонують потові залози та сечовий міхур. Тому малюк вже кілька разів на добу може здійснювати сечовипускання у навколоплідні води. Амніотична рідина, в якій знаходиться плід, постійно циркулює та оновлюється, тому випорожнення плоду ніяк не впливають на його стан.