Зростання цін на різні категорії товарів в Україні можна було спостерігати практично протягом всього 2022 року.
Прискорення темпів споживчої інфляції, проблеми з логістикою та безпекою, підвищення витрат на виробництво, зміна попиту та інші проблеми, спровоковані повномасштабною війною, вплинули на всі сфери бізнесу. Алкоголь протягом минулого року здорожчав досить суттєво.
Згідно даних, опублікованих Держстатом, ціни на алкогольні напої за рік змінилися так:
- Горілка – вартість підвищилася на 24.2% і складала в середньому 117 гривень за півлітрову пляшку.
- Столові вина – здорожчали на 36.5% і коштували трохи більше 95 гривень за 0.7 літри.
- Пиво – ціна зросла на 48.6% і пляшка вітчизняної марки об’ємом 0.5 літри коштувала майже 29 гривень.
Підвищення вартості алкоголю в березні
З початку 2023 року ціни на продукти харчування та товари в інших категоріях продовжують зростати – хай не так стрімко, як протягом минулого року, проте криза в економіці дається взнаки. Як демонструє статистика пошуку та використання промокодів сервісу Promocodius, зараз українці під час купівлі продуктів харчування і алкогольних напоїв значно більше уваги приділяють економії та користуються всіма наданими ритейлерами знижками. Адже витрати зростають швидше, ніж доходи, що відповідно позначається на купівельній спроможності.
В 2023 році ціни на алкогольні напої змінюються повільно, проте продовжують зростати майже у всіх категоріях, за винятком вина.
Станом на березень фіксували такі показники:
- Горілка – коштує на 5.37% дорожче в порівнянні з минулим роком. Проте вартість напою залежить і від місця покупки – так, ціна пляшки «Хлібного дару» об’ємом 0.5 в різних супермаркетах може відрізнятися на 15-20 гривень.
- Вино – вартує на 3.57% менше і це єдина позиція в категорії, яка не виросла в ціні. Проте всередині групи вартість може незначно змінюватися в залежності від бренду та виду вина, місця походження. Найбільше коштують марочні та колекційні напої, але загалом їх ціна також не підвищилась, залишившись на рівні 2022 року.
- Пиво – подорожчало на 2.02%, конкретна ціна залежить від виду (світле чи темне) та країни виробництва. Найдешевшою є продукція українських марок, дорожче коштує пиво європейських виробників.
Варто зазначити, що на алкоголь супермаркети досить часто пропонують гарні знижки. Так, застосувавши промокод Maudau, наразі є можливість не лише отримати безкоштовну доставку на великі закупи з алкоголем, але і замовити вино чи віскі на 10-30% дешевше.
Чого чекати в 2023 році
Угода про асоціацію з Євросоюзом зобов’язує Україну підвищити акцизи на алкоголь, тютюнові вироби таким чином, щоб вони знаходилися хоча б на мінімальному європейському рівні. І тому план збільшення акцизів розписали на законодавчому рівні аж до 2025 року.
Як розповів Данило Гетьманцев, податки на алкоголь передивлятимуться влітку 2023 року. Є урядовий законопроєкт, що входить до низки зобов’язань України перед МВФ, в якому зафіксоване підвищення акцизу на вина й інші види зброджених напоїв міцністю 1.2-22%. Та поки про це говорити зарано, адже ініціативи є анонсованими і ще не впроваджені в життя. За таких умов до літа суттєвого збільшення цін на алкогольні напої не передбачають.