Питання фінансової стабільності особливо гостро постає в критичні моменти. Люди починають заощаджувати та згадувати про необхідність накопичень. Але стабільність починається не з великих заробітків, а зі щоденного контролю за витратами та накопиченнями.

Бюджет: доходи та видатки

Особистий бюджет потрібно вести всім. Записувати всі надходження: від заробітної плати, прибутки з PM Casino, подарунків, соціальних виплат. Також обов’язково потрібно контролювати витрати:

  • на оплату ЖКХ та оренди;
  • продукти;
  • одяг та взуття;
  • ліки.

Ті категорії, на які йдуть найбільші суми, варто розділяти на дрібніші, щоб аналізувати. У багатьох людей найбільшою статтею витрат є харчування. При цьому, щоб проаналізувати її, необхідно поділити всі витрати за категоріями. Наприклад:

  • харчування вдома, покупка продуктів;
  • обіди, вечері в закладах харчування;
  • замовлення готової їжі додому;
  • кава та смаколики в перерві на роботі або під час прогулянок.

Таким чином можна точніше визначити джерело витрат та за необхідністю оптимізувати їх. Адже часто виявляється, що харчування вдома тягне не так багато коштів із бюджету, на відміну від замовлення готової їжі або щоденних перерв на каву в найближчій кав’ярні.

Як витрачати менше

Нерозумні витрати найчастіше відбуваються через відсутність контролю. Коли всі видатки зафіксовано, можна легко розрахувати, скільки витрачається щомісяця. Деякі люди дивуються, що попри збільшення доходів, вони все одно витрачають все до копійчини, а інколи навіть доводиться лізти в кредитку або позичати трохи у друзів чи рідних.

Така ситуація пов’язана виключно з відсутністю контролю. Адже якщо раніше вам вистачало умовно 20 000 грн, то зі збільшенням доходу до 30 000 мало б лишатись 10 000. Але чомусь не лишається. Плануючи витрати, обов’язково відкладайте певну суму. Заведено вважати за норму відкладати 10% від прибутку. Але якщо вдається більше — це тільки на користь.

Щоб легко вписуватись в бюджет, потрібно визначити ліміт витрат на кожну категорію. Він може бути щоденним або тижневим. Не витрачайте кошти після вичерпання ліміту. Якщо користуєтесь банківською карткою, ліміти легко встановити в додатку.

Встановіть пріоритети та дотримуйтесь їх. Ось приклад витрат за їх значенням:

  • орендна плата на ЖКХ;
  • погашення боргів;
  • харчування;
  • накопичення;
  • одяг, взуття.

Витрати можуть бути різними, головне розставляти пріоритети так, щоб всі обов’язкові статті закривались першочергово. Так ви не будете отримувати штрафні санкції та витрачати гроші «наперед».

Деякі фінансові експерти радять закладати в витрати таку статтю, як імпульсні покупки. А коли буде з’являтись бажання купити «щось, що не знаю», тобто просто витратити гроші, заглядати в той список, та купувати щось із нього. Ще одне правило розумних імпульсних витрат: ускладнюйте процес купівлі. Навіть якщо річ дуже сподобалась, дайте собі час на роздуми, наприклад добу. Якщо не передумаєте — річ дійсно вам потрібна.

Найбільше коштів витрачають люди, які здійснюють покупки «тут і зараз», не чекаючи на розпродаж, чи зміну сезону. Адже якщо трішки простежити за тенденціями ринку, можна виявити, що зимове взуття найдорожче саме восени, а якщо купувати його навесні чи влітку — можна істотно зекономити. Теж саме стосується одягу, побутової техніки, автомобільної гуми.