Кожен день ми стикаємося з діяльністю різних підприємств: або на рівні споживача продукції, або у ролі працівників, контрагентів чи власників. Тому є сенс розібратися з поняттям, вивчити ознаки та види підприємств.
Розшифровуємо поняття «підприємство» та його ознаки
Точне трактування поняття «підприємство» надане в статті 62 ГК України. Організація, що впроваджує будь-яку діяльність з метою задоволення суспільних чи особистих потреб, є підприємством. Цей об'єкт має бути зареєстрований відповідним органом влади та здійснювати діяльність у межах чинного законодавства. Надати дозвіл на створення підприємства можуть органи самоврядування чи державної влади.
У більшості випадків головною задачею організації є отримання прибутку завдяки реалізації товарів та послуг, що задовольняють потреби ринку. Виняток становлять неприбуткові підприємства.
Головними ознаками підприємства є:
- відокремленість;
- систематичність.
Тобто товари чи послуги надаються на постійній основі за встановленим розкладом. Організація має власне майно, печатку, зареєстровану назву, ідентифікаційний номер та банківські рахунки. Якщо для вибраного виду діяльності не встановлені законодавчі обмеження, підприємство керується статутом.
Підприємство є самостійною юридичною особою, яка функціонує за власними правилами та несе відповідальність за зобов'язаннями. Керівником може виступати засновник або найманий фахівець.
Підприємству притаманні декілька ознак, що формують його сутність:
- підприємницька діяльність проводиться самостійно, ініціативно та систематично;
- наявність усіх прав та переваг юридичної особи;
- незалежність під час прийняття господарчих рішень;
- наявність замкненої технологічної структури;
- майнова єдність;
- відповідальність за зобов'язаннями;
- право звертатися до суду від імені юридичної особи.
Принципи та завдання підприємства
Підприємство може бути засновано однією чи декількома особами. Статутний капітал можуть внести як громадяни країни, так і іноземці. При цьому важливо дотримуватись головних завдань підприємства, встановлених державними законодавчими органами:
- отримувати прибутки;
- надавати робочі місця;
- не порушувати безпеку навколишнього середовища;
- забезпечити працівникам умови праці згідно з чинним законодавством;
- виплачувати заробітну плату працівникам;
- надавати відповідну продукцію чи послуги.
Важливо пам'ятати, що підприємство можуть заснувати інші юридичні особи. Тобто стати вкладником, внести частку статутного капіталу та таким чином сприяти утворенню нового суб'єкту господарювання. При цьому мати у своєму складі інших юридичних осіб неприпустимо. Суб’єкт господарчої діяльності, маючи відокремлене майно та капітал, повинно взяти на себе зобов'язання та має право збільшувати прибутки коштом надходжень з частки в статутному капіталі інших юридичних осіб. При цьому внутрішня структура підприємства допускає тільки наявність відділів, цехів, структурних підрозділів, але не окремих підприємств.
Під час діяльності підприємство має відповідати таким критеріям:
- фінансування власних ініціатив;
- самоокупність;
- забезпечення власних потреб;
- відповідальність за зобов'язаннями;
- фінансова зацікавленість;
- автономне господарювання.
Види підприємств
Існує безліч відмінностей між підприємствами. Тому класифікація видів доволі складна та виконується за показниками:
- форма утворення;
- розмір;
- вид господарчої діяльності;
- форма власності;
- сектор економіки;
- наявність іноземного капіталу та його розмір;
- організаційно-правова форма.
Найчастіше використовується розподіл за формою утворення та власності. Підприємство, створене одним засновником, вважається унітарним. Тобто статутний капітал повністю формує власник. Він же розподіляє прибутки та керує підприємством особисто або через найманих директорів. Корпоративним вважається підприємство, що створене двома або більшою кількістю осіб. Статутний капітал розділений на паї. Рішення приймаються на загальних зборах шляхом голосування.