Вогнетривка цегла, або ще її називають шамотною, використовують для створення поверхонь, що піддаються впливу високих температур. Наприклад, внутрішні частини печей, димоходів, камінів тощо. Існує декілька її видів, а саме: кварцова, глиноземна (шамотна), основна та вуглецева. Шамотна цегла є більш популярною завдяки своїм унікальним експлуатаційним характеристикам.
Особливості шамотної цегли
Вогнетривка цегла, як і всі інші будівельні матеріали, має свої характеристики, за допомогою яких і обирають її для будівництва.
1. Вогнестійкість. Витримує нагрівання більш ніж 1500°C без змін властивостей експлуатації.
2. Термостійкість. Якісна вогнетривка цегла може витримати велику кількість максимальних циклів нагрівання і потім охолодження.
3. Теплоізоляція. Матеріал збирає тепло всередині печі, каміна або димоходу і не віддає його назовні.
4. Теплова інерційність. Шамотна цегла довго нагрівається та неспішно охолоджує.
Плюси використання вогнетривкої цегли
- Тривалий термін експлуатації (довговічність).
- Універсальність.
- Негорючість та пожежна безпека.
- Перспектива подальшої вторинної переробки.
- Високий рівень міцності.
- Точні геометричні розміри цегли.
- Вогнетривкість більше 1500°C.
- Початок деформації може становити 1300°C.
- Екологічність (використовуються тільки натуральні матеріали, при нагріванні немає шкідливих речовин).
- Доступна вартість.
Таким чином, вогнетривка цегла являє собою досить популярним, поширеним та необхідним будівельним матеріалом у різних галузях промисловості, а також житловому будівництві. Вона витримує температуру понад 1800 градусів. Будь-яку шамотну цеглу виготовляють з вогнетривкої цегли. Це матеріал, який пройшов певний ступінь спікання шляхом випалу при температурі 1300-1500°C. Ця глина подрібнюється для виготовлення вогнетривкої цегли з концентрацією близько 70 відсотків.
Концентрація може варіюватися в залежності від типу. Наприклад, основним видом є пічна цегла, яка виготовляється з суміші вапна і марганцю. Цей вид вогнетривкої цегли найкраще купувати для використання в металургійній промисловості. Її використовують для облицювання всередині печей. Шамотну цеглу також можна замовити безпосередньо для кладки димоходів і камінів у приватних спорудах. Однак, треба акцентувати увагу, що в цьому випадку розчин для кладки також повинен містити вогнетривку глину.