Коли шотландське віскі з’явилося на міжнародному ринку, його асоціювали зі снобізмом. У масовій свідомості міцно засіли як мінімум 5 міфів щодо того, як правильно пити міцний спиртний напій і як колір впливає на смак.
Як купити правильне віскі та не заглиблюватися в стереотипи
Зараз в інтернет-магазині GoodWine за посиланням: https://goodwine.com.ua/ua/viski/strany/scotchwhiskey.html можна замовити понад сотню різновидів шотландського віскі. Інколи покупці вважають, що головне — відтінок дистиляту в пляшці, а інші сперечаються з друзями, що насолоджуватися скотчем варто виключно в чистому вигляді. Чи справді це так — з’ясуймо нижче.
Старе віскі — завжди краще
Класичний шотландський скотч витримується в середньому 3–5 років. Цього часу, проведеного в дубових бочках, достатньо для формування характерного карамельно-ванільного присмаку. Після цього продукт потрапляє на магазинні полиці, а на пляшці з’являється етикетка з рекомендацією вжити вміст впродовж 1–3 років. Близько 90% продукції, представленої на ринку, має низький потенціал старіння. На етикетці вказується вік наймолодшого спирту в купажі. Цікаво, що з плином часу він не старіє, а смако-ароматична композиція не збагачується новими відтінками.
Окрема історія — вінтажні позиції. Витримане віскі коштує сотні доларів, а ціна зазвичай обумовлюється не витримкою, а історичними подіями, пов’язаними з випуском продукту.
Колір — показник якості
Стереотип сформовано на основі попереднього міфу, коли темніший — означає довше витриманий, а отже кращий. Насправді колір віскі залежить від типу бочки, а також використання допоміжних добавок. Тому стежте, щоб у складі не зазначався барвник E150a.
Позначка Single Malt — найкраще рішення
Важливо розібратися в нюансах:
- Односолодове віскі (Single Malt) виготовляється в межах однієї винокурні, однак ніколи не розливається з однієї бочки. Оскільки компанія прагне дотримуватися фірмового стилю, смак зазвичай класичний та однорівневий, тому сподобається новачку.
- Купажоване шотландське віскі — різноманітніша категорія. Спирти змішуються між собою, тому інколи розвиваються акценти, яких не відшукати в односолодовому продукті.
Бочки з-під хересу перетворюють віскі на вино
Дистилят насичується смаком від контакту з дубом, а не з хересом. Міцне вино привносить солодку нотку, а також приємний карамельно-шоколадний відтінок. Однак смак винограду не простежується.
Віскі варто подавати в чистому вигляді
Найцікавіше під час дегустації шотландського скотчу — жодних чітко регламентованих рекомендацій. Пити без добавок, змішувати з льодом або прохолодною водою, подавати в складі класичних або авторських коктейлів — кожен із цих способів правильний, якщо дає змогу насолодитися міцним спиртним напоєм.