Вчені розкрили новий погляд на вегетаріанство, виявивши, що його коріння закладено у генах. Після аналізу 330 000 геномів американські дослідники виявили, що у вегетаріанців є специфічні гени, які можуть пояснити, чому вони вибирають рослинну дієту. Важливо зазначити, що вегетаріанство має багатовікову історію в різних суспільствах та культурах. Проте, у наш час, серед тих, хто відмовляється від м'яса, стало набагато менше. Люди переходять на рослинну дієту з різних моральних міркувань. Але чи може ця схильність до рослинної їжі мати спадковий корінь? За словами американських науковців, їм вдалося знайти докази, що вибір рослинної дієти може бути обумовлений нашим генетичним кодом.
Досліджені геноми
Під керівництвом Набіля Ясіна, видатного професора кафедри патологічної анатомії Північно-Західного університету (США), команда науковців взялася за розгорнутий аналіз величезної біомедичної бази даних UK Biobank. Їх завданням було порівняти геноми 5 324 осіб, які пильно дотримуються вегетаріанського способу життя, і 329 455 представників не-вегетаріанської групи, усі віком від 40 до 69 років. Цей процес схожий до того, як гравці відкривають гральний каталог та порівнюють запропоновані їм ігри, наприклад у ПМ казино.
Зусилля вчених були спрямовані на виявлення "локусів", які можуть бути пов'язані з прийняттям строгого вегетаріанства. У генетиці термін "локус" вказує на конкретне місце на хромосомі, де знаходиться певний ген. Під час інтерв'ю для Euronews Next Набіль Ясін розповів, що їх дослідження допомогло ідентифікувати:
- три гени, які мають значущий зв'язок з вегетаріанством;
- 31 інший ген, можливо, також пов'язаний з цією дієтою.
Отримані результати були опубліковані у журналі PLoS ONE. Вчені виявили, що механізми, за якими генетичні варіації впливають на вибір харчування, включають взаємодію метаболізму, фізіологічних особливостей і смакового сприйняття. Вподобання і споживання дієтичних продуктів залежать від смакового сприйняття людини.
Отже, висновки цього дослідження розширюють розуміння того, як генетика може впливати на вегетаріанство і відкривають нові можливості для подальших досліджень у цій області.
Яку роль грає ДНК?
Відштовхуючись від даних про функції деяких із генів, вчені припускають, що метаболізм ліпідів (жирів) може відігравати певну роль і впливати на роботу мозку. Одна з гіпотез полягає в тому, що м'ясо може містити унікальні жирові компоненти, які вегетаріанці можуть синтезувати внутрішньоклітинно, тоді як іншим потрібно отримувати їх з м'ясної їжі. Цей науковий підхід використовується для виявлення генетичних варіацій, пов'язаних з ознаками, а іноді й захворюваннями. В рамках GWAS дослідники вивчають зв'язок між геномними варіантами та певною ознакою, однак вони можуть виявити лише кореляцію, а не причинно-наслідковий зв'язок.