При правильному фінансовому плануванні підприємство або власна справа починають приносити дохід, що призводить до появи вільних коштів на рахунках. Просто зберігати та не використовувати запаси — не найкращий варіант, адже так накопичення «з'їсть» інфляція. Що ж робити з вільними коштами? Один із популярних способів — відкриття депозиту. Аналізуємо всі «за» та «проти» цього інструменту управління ліквідністю.
Переваги депозитів
Розпочнемо з огляду переваг депозитів як фінансового інструменту для бізнесу:
- Простота. Для відкриття вкладу в банку не потрібні додаткові знання та вміння: достатньо просто обрати вигідний продукт, принести гроші та забрати прибуток в кінці строку депозиту.
- Швидкість. Відкриття депозиту — справа кількох годин, тоді як відкриття того ж інвестиційного рахунку та аналіз цінних паперів для купівлі може зайняти від декількох днів до кількох місяців часу.
- Мінімальні ризики. Банк гарантує повернення 100% вкладу з відсотками (за виконання умов, наприклад без дострокового зняття), а навіть якщо установа збанкрутує, Фонд гарантування вкладів поверне всі вкладення без обмежень по сумі під час та протягом 6 місяців після закінчення воєнного стану. Єдиний ризик депозитів — розпад України та її банкрутство.
Відкрити корпоративний вклад власники бізнесу можуть в банку «Південний» — https://bank.com.ua/upravlenie-likvidnostyu. Установа пропонує гнучкі та індивідуальні ставки до 14% річних з максимальним вкладом у розмірі 500 тисяч доларів/євро та щомісячною виплатою відсотків.
- Безпека. Готівку можуть поцупити, знищити або зіпсувати, а безготівкові кошти — вкрасти та перевести на картки третіх осіб. Депозити, в першу чергу, створені для збереження грошей вкладників, адже за їх цілісність та повернення на 100% відповідає банк. Навіть якщо установа витратить довірені клієнтами кошти, вона поверне потрібну суму з використанням власних ресурсів.
- Дохід. Депозит — це, по суті, безкоштовне збереження готівки чи безготівкових коштів ще й з доплатою від банку. Так, вкладники отримують прибуток від вкладу у розмірі до 18% річних в гривні.
- Дисципліна. Розуміючи, що при достроковому знятті коштів відсотки анулюються, бажання забрати вклад буде меншим, завдяки чому сума довше пробуде «цілою та неушкодженою».
Недоліки банківських вкладів
Так, депозити мають й ряд недоліків, серед яких:
- Низька дохідність. 18% річних — дохід, який не перекриває навіть рівень інфляції;
- Обмеженість. Певні депозити мають серед умов неможливість зняття коштів до закінчення строку вкладу. У випадку НС, це може стати серйозною проблемою;
- 19,5% податку. Саме такий відсоток потрібно буде віддати на сплату податків. При відкритті власної справи на ФОПі, наприклад, третьої групи, ви сплачуватимете всього 3-5% від прибутку.
Попри це, депозити були й залишаються одним із найпопулярніших фінансових інструментів серед населення та бізнесу завдяки збереженню та примноженню коштів.