Процес захисту магістерської роботи – багатоскладовий та тривалий. Навіть якщо ви вирішили не писати роботу самостійно, а замовили написання магістерської дисертації на замовлення, і вона вже лежить, чекає свого часу, на вашому столі, боротьба ще не завершена. Адже попереду ще підготовка, захист, і ще один вершник студентського апокаліпсису – рецензування. Чому воно важливе та що з цим робити, поговоримо у матеріалі, максимально просто, коротко та зрозуміло.

Що таке рецензія до магістерської роботи?

Це короткий огляд вашої праці, зроблений сторонньою людиною. Також ця людина повинна мати відповідну кваліфікацію – зазвичай це один з викладачів вашого навчального закладу. Можете отримати рецензії від когось авторитетнішого? Чудово! Але не завжди. Часом університет може навпаки сприйняти це «в штики», тож добре подумайте перед тим як робити «як краще», щоб не вийшло «як завжди».

Що пишуть у рецензії?

Зазвичай це огляд змісту, опис переваг, критика, відзначення цікавих або невдалих думок, оцінка значимості вашої праці, інколи – загальна оцінка. Тобто, це таке собі деталізоване враження від вашої дисертації, написане певною компетентною у вашій сфері людиною, яка має кваліфікацію вище за вашу.

Навіщо потрібна рецензія на магістерську?

Раніше це мало приблизно таке ж саме значення, як, наприклад, рецензія на книгу чи фільм: рецензія від компетентної людини свідчила, що написана вами робота варта того, щоб її читати. Але зараз рецензія радше є формальністю, пережитком минулого, який залишився у переліку необхідного для захисту, але насправді не має жодної практичної цінності.

Хто пише рецензії на студентські роботи?

Як ми вже писали вище, рецензія – це лише пережиток минулого, який, загалом, нікому фактично не потрібен. Викладачі мають багато студентів, студенти пишуть багато робіт, і у викладача зазвичай бракує часу, сил та бажання на рецензування робіт. Тому найчастіше рецензію на магістерську чи дипломну роботу пише сам же студент. Пізніше студент просто відносить готову рецензію викладачу, щоб той її підписав.

Чи важлива для захисту рецензія?

Попри те, що у самому явищі рецензування залишилось досить мало сенсу, без підписаної і написаної відповідно до всіх стандартів рецензії, у вас не приймуть роботу. Це може варіюватися в залежності від закладу, але в більшості випадків, рецензія – невід'ємний елемент. Тож, хочеться чи не хочеться, а рецензію писати доведеться.

Звісно ж, дуже складно написати сторонній огляд на власну роботу, тож студентам доводиться шукати інші виходи: наприклад, домовитися з однокурсником та написати рецензії один-одному. Або ж, для тих, хто хоче зробити все бездоганно, завжди є можливість замовити написання рецензії на дисертацію разом із самою дисертацією. Бо, можливо, рецензія і не має великої ваги, але краще бути готовим до всього, і мати якісний огляд на свою працю.