На дорогах України можна помітити чимало електромобілів, кількість яких з кожним днем росте і росте. Особливий внесок у їх поширення вніс китайський автопром (завдяки бюджетним цінникам) та розвинена зарядна інфраструктура.

66693609ea5b9.webp

Розширення асортименту зарядок

Зараз на ринку пропонується чимало різних зарядних станцій для особистого користування та для бізнесу. Широкий асортимент станцій ви побачите в інтернет-магазині https://energyup.com.ua/zariadni-stantsii/: портативні та настінні, домашні та комерційні, різної потужності та з різноманітним функціоналом.

Хочеться окремо зауважити, що технології швидкісного заряджання удосконалюються. Це дає змогу подорожувати на електромобілі, адже ви зможете відновити заряд батареї всього за 30 хвилин, а то й менше.

Зростання кількості зарядних станцій

Зарядна інфраструктура в Україні стрімко розвивається, що дає змогу стимулювати розвиток електромобільного ринку та гарантувати зручність для власників електрокарів. Головна ціль - забезпечити ефективну підзарядку на різних етапах подорожі.

Наразі в Україні налічується близько 6 тисяч станцій для зарядки електрокарів, з яких менша частка доступна для всіх, іншими ж може користуватися тільки певна група людей (наприклад, в закритому житловому комплексі). Тому, на 15 електромобілів припадає лише 1 зарядна станція. Якщо порівнювати з європейськими країнами, то в Нідерландах статистика більш приємна – 3 авто на одну станцію.

666936156557b.webp

В Україні багато різних мереж електрозаправок, серед яких: Eco-Factor, Infinite Charge, TOKA, Ionity, YASNO e-mobility, Go To-U, EcoFactor, CHARGEX, TOUCH, Autoenterprise, UGV Chargers. Автозаправні станції, такі як ОККО та SOCAR теж зайнялися відкриттям ЕЗС, а Епіцентр оголосив про запуск власної мережі зарядок Е1.

У Києві обговорюють питання збільшення кількості зарядного обладнання, а у Львові виділили 40 ділянок під його забудову. Сприяння від держави це дуже добре, проте цього замало: наразі розвитком зарядної інфраструктури займається бізнес.

Для України альтернативою може стати введення преференційних (пільгових) умов кредитування. Такий крок сприятиме розвитку мережі швидкісних зарядних станцій, особливо на міжміських трасах. В свою чергу, збільшення інфраструктури сприятиме і більш простому володінню електромобілем. Тому субсидування в даному напрямку стане значною підтримкою та рушійною силою.