Раніше вважали, що рівна і гладка обручка — запорука спокійного та щасливого сімейного життя. З плином часу традиції змінилися. Сучасні молодята можуть вибрати й купити обручки, які подобаються саме їм, тому що на міцність шлюбу впливають зовсім інші чинники.

AD_4nXc1S1N00m4Ifyl3uus610qvIhkARvwl6vzvb-T8k85MI7XDVH1lr56p9kFQdO-CjuyJbTphz774xSqBEocAEAQgWk7rlL_Gsux3euxZrbcJdm5BWhul4acFJzy7-ozm1c-XXqd5weM7m56jrzpTt_cu8lU?key=XgGbf4I6lCB22tdT6q6-Ew

Хто перший

Де й за яких обставин каблучка стала обов'язковим атрибутом створення сім’ї, достеменно невідомо. Історики пропонують дві найімовірніші гіпотези:

  • III тисячоліття до н. е. — молодята в Стародавньому Єгипті на знак щирого кохання та серйозних намірів почали обмінюватися обручками (для фараонів їх виготовляли із золота, для звичайного люду — з осоки, кісток або шкіри тварин);
  • II ст. до н. е. — у Стародавньому Римі виникла традиція, за якою наречений дарував своїй обраниці золоту й мідну каблучки: одну — для урочистих подій, іншу — на щодень (за іншою версією мідний перстень отримував батько нареченої).

У деяких народів минувшини молоді люди після одруження носили не каблучки на пальцях, а браслети на ногах. На Руських землях як символ шлюбу використовували монети. Їх підвішували на шиї як намисто.

AD_4nXd8lQVPIkZ_9Dp8qdm9jImstZYptwwEy-HVNlcD90miu9sn5g5J-JgK3fqozQcC04GpeNW92DAKockaKH8J3md_axkdNWipt1SfBYz44ZoilWpknmhxTxpXjd5SFGdc1vWlXeuob_P9xVgK-JTsFiSfGhQ?key=XgGbf4I6lCB22tdT6q6-Ew

Чи носять обручки на мізинцях

Від XII ст. традиція обмінюватися обручками набула значного поширення і залишається актуальною донині. Спосіб їхнього носіння залежить від багатьох факторів:

  • національності та віросповідання молодят;
  • сімейних традицій;
  • професійної діяльності (іноді перстень заважає виконувати роботу);
  • особистих смаків та вподобань — є жінки, які носять обручку на шиї на ланцюжку, ближче до серця — так вони підкреслюють силу свого кохання (хоча в деяких країнах такий спосіб вибирають розлучені або вдівці);
  • домовленостей між нареченими.

Мешканці Стародавнього Єгипту вважали, що через безіменний палець лівої руки проходить так звана «вена любові», яка пов’язана із серцем і впливає на міцність почуттів у парі. Тому саме на нього молодята надівали весільні каблучки. Європейці в різні часи їх носили на мізинці або на великому пальці.

Загалом більшість людей на планеті носить обручки на лівій руці. Хоча були (і є) інші варіанти:

  1. Православні християни вважають, що за правим плечем кожної людини постійно слідує ангел-охоронець. Щоб він оберігав сімейне щастя, обручка має бути на цій руці.
  2. Єврейська наречена надіває каблучку на вказівний палець — на видноті вона постійно нагадуватиме дівчині про нові ролі та обов’язки. Згодом молода дружина визначатиме сама, на якій фаланзі її носити.
  3. Католики та мусульмани підтримують традицію, за якою каблучку — символ шлюбу — носять на лівій руці.

Безіменний палець найменше залучений до виконання різних справ. Тому саме на ньому зазвичай носять обручки.

AD_4nXePVe0PdByCrDczW5lZ3rglkPBEisUisC11BwUSlq1-k-czEHQWa_wojvf-eB48E2dOjA8cv-UF3L_ONTMWtCAR46Js3gwxUAF8YmFdf4TGbr0y414PxJxMAZNzGzi72E_K-02AvFfQ-QLl2Ii28XqHIN2h?key=XgGbf4I6lCB22tdT6q6-Ew

Гравіювання, вставки, інкрустації

Конфігурація знаку шлюбної вірності змінювалася із часом: були обручки у вигляді рукостискання, головоломки, з коронами й серцями. Їх виготовляли з різних матеріалів, оздоблювали коштовними каменями, наносили гравіювання чи спеціальні покриття.

Перші металеві шлюбні каблучки виготовили римляни. Вони мали вигляд стилізованих ключів і символізували рівність чоловіка і дружини в їхніх правах та обов’язках. Поляни та древляни теж виливали шлюбні прикраси з металу й зображали на них візерунок, який імітував переплетіння (або плели їх із дроту).

Вибір сучасних обручок приголомшує:

  • класичні;
  • з діамантом, фіанітом або розсипом каменів;
  • з алмазною гранню.

Усі каблучки-весільні обереги незалежно від матеріального втілення символізують безмежне кохання, відданість та вірність, які мають завжди панувати в сім’ї.