Вітаміни просто незамінні для здоров'я людини. Вони беруть участь у численних біохімічних та фізіологічних процесах, здатні вплинути на заряд активності, бадьорості та працездатності. Є думка, що більшість вітамінів можна отримати з харчових продуктів, але якщо влітку в сезон фруктів та ягід це зробити дещо простіше, то в холодну пору року з цим важче. Крім того, для насичення організму дійсно необхідними вітамінами для підвищення енергії доведеться споживати доволі великі порції. Є рішення – використання спеціальних добавок до раціону. Варто зауважити, що їх приймання не скасовує необхідності налагодження збалансованого харчування.
Чому нам постійно не вистачає енергії
Відчуття, коли немає сил нічого роботи й ніяк не можете виспатись, знайоме кожній людині, навіть попри те, що може бути дуже незначна кількість фізичних навантажень. При цьому ми відчуваємо виснаження. Здається, що все досить просто: ми витрачаємо більше енергії, ніж виробляє організм. Насправді не зовсім так. Причин, чому втрачається активність, може бути дві. Перша – людина дійсно має значні фізичні навантаження, тому організм просто не встигає виробити достатньо енергії. Друга – не відбувається ефективного перетворення їжі в енергію.
Варто зазначити, що до такого стану також призводить стрес, адже він тісно пов'язаний із виділенням гормону кортизолу, що є дуже енерговитратним процесом. При високій концентрації гормону відбувається розщеплення глікогену й направлення його в мозок і м'язи, де він використовується як джерело енергії. Це відбувається, наприклад, якщо багато доводиться працювати вночі. Крім того, подібний процес відбувається також у тому разі, якщо не підкорятись добовим ритмам, тобто нормальному прагненню організму заснути близько 23:00 та прокинутись біля 7:00 чи при неспокійному сні.
«Енергетичні» вітаміни та їх роль у процесах метаболізму
Коли людина споживає ті чи інші продукти, то її організм перетворює такі джерела на клітинну силу. Для того щоб це відбувалось ефективно, необхідні вітаміни для підвищення енергії. Вони є в цьому випадку своєрідними допоміжними факторами та структурними елементами ферментів.
Причому роль в енергетичному обміні досі досліджується. Доведено, що дійсно дуже важливими в енергетичному метаболізмі є B6, B9, B12. Вони беруть участь у регуляції ферментів мітохондрій. А при нестачі цих вітамінів можуть виникати порушення їх функціонування.
Ознаки нестачі вітамінів бадьорості
На те, що організму не вистачає енергії, вказують доволі характерні симптоми, серед них:
- постійний стан втоми;
- слабкість;
- нездатність відновити сили повністю після сну;
- безсоння, часті пробудження, нічні жахіття;
- фізичне та емоційне виснаження;
- апатія, відсутність радості від речей, які раніше приносили задоволення;
- стреси, переживання, загострення відчуття тривожності.
З цими ознаками стикається чимало людей буквально щодня. І річ у тому, що дійсно отримати необхідну енергію з продуктів неможливо. Отже, саме вітамінні комплекси допомагають впоратися з проблемою.
Вітаміни групи B
Це один із ключових компонентів, який сприяє утворенню достатньої кількості енергії в організмі, що надає людині бадьорості. Вітаміни групи B сприяють перетворенню поживних речовин в енергію та підтримують різні функції організму. Конкретніше:
- тіамін, B1. Допомагає перетворювати вуглеводи в енергію, тим самим забезпечуючи правильне функціонування клітин;
- рибофлавін, B2. Як і інші вітаміни групи B, сприяє вивільненню енергії з білків та жирів;
- ніацин, B3. Бере участь у понад 400 ферментативних реакціях, більшість із них відповідають за перетворення їжі в енергію;
- пантотенова кислота, B5. Потрібна для синтезу коензиму А, який є критично необхідним у виробництві енергії;
- піридоксин, B6. Сприяє метаболізму білків та амінокислот;
- біотин, B7. Важливий для синтезу жирних кислот, які сприяють збереженню енергії.
Вітаміни B9 та B12 важливі для продукування червоних кров’яних клітин. Вони, своєю чергою, забезпечують транспортування кисню до м'язів та органів.
Джерело: www.amway.ua