За чверть століття, проведених у морських подорожах, Сью Брайант, редакторка Times, побувала на понад 200 круїзних лайнерах у всьому світі – плавала біля берегів Мексики поруч із морськими левами або спостерігала за слонами, котрі купаються на заході сонця в Ботсвані. Сью закохана в романтику “неспішного туризму”, і за ці роки готова поділитися досвідом.
Каюта з балконом – ваша програма мінімум
Деякі молоді мандрівники радять економ варіанти, але пам'ятайте – особистий простір безцінний. Вам швидко набридне шумна палуба біля басейну, або викличе душевну тривогу номер із маленькими вікнами. У преміум каютах є чайник, кавоварка, міні–холодильник. Всі ці дрібниці покращують ваш рівень комфорту під час відпустки. І навіть особистий балкон.
До морської хвороби потрібно готуватись
Мені пощастило, мене майже не нудить, але перед тривалими переходами я завжди приймаю ліки від морської хвороби. За прогнозом погоди можна стежити через додаток Windy, ним користуються капітани (як, наприклад, на Бімбарент – платформі з прокату яхт в Україні). Під час качки краще перебувати внизу лайнера біля вікна, щоб дивитись далеко за горизонт. Або вийти на свіже повітря та спостерігати за альбатросами, що висять над величезними хвилями.
Бути інтровертом на лайнері – це нормально
Зізнаюсь: мені не подобається ділити стіл із незнайомцями під час вечері. На березі в ресторані вас же ніхто не просить поділитися столом? Так чому це має бути нормою на розкішному лайнері? Так, деякі люди навмисне вирушають у морські круїзи, щоб знайти нових друзів. Для мене це радше приємний бонус, ніж мета поїздки.
Не поспішайте з покупкою екскурсій
Круїзні компанії в першу (або другу) чергу заробляють на продажі власних екскурсій і люблять наголошувати в буклетах, що якщо ви трохи спізнитесь після індивідуальної прогулянки, то корабель попливе без вас. Це неправда. Просто завчасно з'ясуйте, які порти легко дослідити самому. Скажімо, у таких містах, як Бордо чи Амстердам, де рівнинна місцевість, я беру напрокат велосипед або самокат. А, ось в Бангкоку, де порт за 120 кілометрів від міста, все ж варто взяти платну екскурсію.
Приїжджайте за день до відправлення
Прибуття в порт відправлення за день до початку круїзу – це як міні–відпустка перед основною мандрівкою. У таких містах, як Афіни, Стамбул, Нью–Йорк чи Порту, я прилітаю найбільш раннім рейсом і бронюю номер у бутик–готелі. Це давє можливість оглянути місцеві цікавинки, повечеряти в ресторані з місцевими, та стовідсотково потрапити на круїз.
Вмикайте авіарежим на телефоні
Коли телефон втрачає звичний мобільний зв'язок, саме час перейти на авіарежим. Інакше тарифи на роумінг “заженуть вас у борги” – 1 мегабайт може коштувати 8 євро. З хороших новин, на більшості круїзних лайнерів вже працює Wi–Fi Starlink (пакет оплачується окремо).
Низька ціна – хибна економія
Часто в рекламних оголошеннях можна зустріти вкрай низьку вартість за всю поїздку. Найімовірніше, тут зариті приховані доплати: за напої на барі, морозиво, капучино, за сніданки, вечері в тематичних ресторанах, Wi–Fi, трансфер, екскурсії. Кінцевий кошторис за відпочинок може шокувати вас. Пакети «все включено», звісно, дорожчі, але в цілому оптимальніші.
Чи брати в круїз малих дітей?
Я подорожувала круїзами одна з дітьми, починаючи, як їм виповнилося п'ять і сім років, і швидко зрозуміла, що не потрібно сумувати, коли ви пропускаєте деякі міста через 40–градусну спеку. Ми залишались на кораблі та насолоджувались годинами біля басейну, або катались на водних гірках без натовпу.
Дні в морі – завжди особливі
Хоча я дуже люблю досліджувати нові містечка, дні поки ви пливете – це особливе задоволення. Вам точно не буде нудно. Я не любителька засмагати, і можу піти до спортзалу, неквапливо випити кави на балконі з книжкою, відвідати лекцію, сходити в спа, помилуватись океаном, або записатись на майстер–клас, який б проігнорувала вдома. Так я займалась акварельним живописом чи бальними танцями. Згадую свій найулюбленіший круїз – це був трансатлантичний перехід з джазовою тематикою. Цілих шість днів у морі з живими вечірніми концертами. Це того варте.