Реклама
10:52, 19 березня 2016 р.

Як розвинути пам'ять у дітей

Реклама

Найважливішою особливістю будь-якої людини є її пам'ять. Вченими доведено, що без пам'яті неможливе функціонування людини як індивідуума і особистості. Відсутність здатності до запам'ятовування це серйозна патологія, яка веде до порушення всієї розумової діяльності.

На кожному відрізку життя є певні особливості розвитку пам'яті та розумової діяльності, у дітей до року свій процес запам'ятовування, у дорослої людини вже зовсім інший.

Розвиток пам'яті у дітей дошкільного віку також має свої певні особливості. Вважається, що саме в цьому віці, за допомогою ігор та вправ, можна закласти здатність до запам'ятовування, що позитивно позначиться і на подальшому навчанні і на становленні маленької людини як особистості.

Як навчити дітей запам'ятовувати
Дітей-дошкільників необхідно спеціально навчати мистецтву запам'ятовування. Якщо малюкові в дошкільний період приділяти достатньо часу, то буде менше проблем в початковій школі з засвоєнням нових знань. Дитина вже сама буде контролювати свій розумовий процес і буде навчена прийомам швидкого запам'ятовування запропонованої інформації.

Вправи для розвитку пам'яті у дітей
Розвитку довільної пам'яті у дітей сприяють дидактичні ігри та вправи, під час яких вони повинні дотримуватися певних правил і дотримуватися деяких особливостей порядку дій.

Вправи на розвиток слухової пам’яті
Хорошою вправою на розвиток слухової пам'яті дітей є гра з парами слів. Вправу можна виконувати, починаючи з дошкільного віку.

Отже, запишіть собі на листку 10 пар слів, пов'язаних між собою за змістом, наприклад, стілець – стіл, кішка – собака, виделка – тарілка. Тепер слід прочитати ці слова малюкові 3 рази.

Обов'язково виділяйте пари слів за допомогою інтонації, не поспішайте. Через невеликий відрізок часу називайте дитині перші слова з пари, у той час як вона має за кожним вашим словом повторювати його пару.

Таким чином, тренується короткочасна пам'ять, а для розвитку довгострокової – пограйте в цю гру для розвитку пам’яті через пів години.

Вправи для розвитку тактильної пам’яті
Закрийте очі малюкові, кладіть в його руки різні предмети. Потім попросіть його назвати предмети в тому порядку, в якому він їх торкався. При цьому працює впізнавання і запам'ятовування, що дуже корисно для розвитку пам’яті у дітей.

Вправи для розвитку зорової пам'яті
Для вправи необхідно склеїти 2 вежі з коробок. В одній вежі буде 3 коробки, а в іншій – 4. Спочатку покладіть гудзик в одну з коробок, а завдання дитини – назвати, в яку башту і в якому відділенні знаходиться ґудзик.

Далі можна буде використовувати 2 гудзики в різних вежах. Починати виконувати вправу для розвитку зорової пам’яті у дітей можна з 3 років.

Щоб розвинути пам'ять і увагу в дітей, добре працювати з картинками «знайди відмінності». Концентруйтеся на деталях, крокуючи по вулиці, намагайтеся якомога швидше знаходити речі за певною ознакою, наприклад, вікна з блакитними фіранками.

розвиток_пам'ятi_у_дiтей3

розвиток_пам'ятi_у_дiтей3

Ігри для розвитку пам’яті у дітей

Ігри для розвитку слухової пам’яті: малюємо почуте
Зачитуємо дитині певну розповідь і пропонуємо намалювати за нею малюнок, який точно відбиває зміст розповіді. Така гра не тільки сприятиме розвитку пам’яті у дітей, але й уяви.

Наприклад: «У неділю зліпив я трьох чудових сніговиків. Зліпив їх з грудок снігу. Один вийшов великий, інший – трохи менший, а третій – зовсім крихітний. Руки першого і другого – снігові грудки, а у третього – з сучків. Замість носа вставлені морквини. Очі з вугілля».

Ігри для розвитку зорової та слухової пам’яті: прогулянка в картинках
Під час прогулянки на вулиці звертайте увагу дітей на дорожні знаки, рекламні щити, вітрини магазинів, поговоріть з дитиною про те, навіщо це все потрібно. Після повернення додому попросіть дитину намалювати те, що вона запам'ятала.

На кожній прогулянці дитина з допомогою дорослих може дізнатися для себе щось нове. Цю гру можна проводити регулярно, знайомлячи дитину з деревами, квітами та ін.

Ігри для розвитку зорової пам’яті: розрізані картинки
Для проведення гри слід використовувати 2 картинки. Одна ціла, інша – розрізана по прямих лініях. Можна взяти для гри ілюстрації до казок, календарики, листівки.

Запропонуйте дитині зібрати картинку, використовуючи зразок. Потім зразок потрібно прибрати, а дитину попросити зібрати картинку з пам'яті.

Ігри для розвитку мимовільної пам’яті: опиши іграшку
Запропонуйте дитині протягом 1-2 хвилин подивитися на незнайому іграшку, а потім описати її. Після цього іграшку слід прибрати. Через 30 хвилин запропонуйте дитині по пам'яті описати іграшку, її властивості.

Цю гру можна проводити неодноразово, пропонуючи нові іграшки. Можна ускладнити завдання, пропонуючи не одну, а дві іграшки.

Ігри для розвитку асоціативної пам’яті: асоціації
Запропонуйте дитині кілька слів і нехай дитина підбере до них прикметники. Наприклад, лялька – гарна, чарівна, чорнява, усміхнена. Прикметники не повинні повторюватися.
ЛЯЛЬКА -
МАМА -
РІКА -
ДЕРЕВО -
ДРУГ -
ІГРАШКА -
СУП -
СТІЛ -
ХАТА -
ЛИСТОК -
НЕБО -

Запишіть усі слова за дитиною і пограйте в цю гру навиворіт. Називайте прикметники, які сказала дитина для опису того чи іншого слова, а вона повинна відгадати вказане слово.

розвиток_пам'ятi_у_дiтей2

розвиток_пам'ятi_у_дiтей2

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#розвиток пам'яті у дітей #ігри для розвитку пам'яті
Оголошення
live comments feed...