12:03, 6 жовтня 2018 р.
«Опалювальний сезон в Чернігові під загрозою»
Із таким меседжем керівництво ПАТ «Чернігівгаз» провело прес-конференцію, на якій зазначило конкретні проблеми, що можуть завадити стабільному опалювальному сезону на Чернігівщині цього року.
Було згадано про фінансову та кадрову кризу, основною причиною яких, на думку керівників ПАТ «Чернігівгаз», є несправедливий розподіл коштів із загального тарифу між різними компаніями газової галузі України.
Збільшення тарифу – не вихід
Востаннє тариф підвищувався 2,5 року тому, але, як і збільшення ціни газу в 7-8 разів, це не покращило фінансування компаній, що забезпечують функціонування газових мереж, кажуть на підприємстві. На сьогодні із 7 грн за кубометр приблизно 2 грн іде на оплату послуг постачальників, трансгазу, облгазів та частку відрахувань у бюджет. Решту складає дохід НАК «Нафтогаз України».
Газівники нарікають: тарифна частка «Чернігівгазу» не переглядалася з 2016 року, залишаючись на рівні 75 коп., або 10,8 % вартості кубометра. Фінансовий директор «Чернігівгазу» Дмитро Чеберяк зазначив, що підприємству для забезпечення стабільної роботи газотранспортної системи потрібно отримувати з діючого тарифу як мінімум удвічі більше – 1,5 грн. Таке збільшення тарифної частки дасть можливість закрити певні боргові обов’язки, які утворились за той час, поки не змінювався як сам тариф, так і його структура, а також функціонувати компанії «на повну». Ідеться про повірку лічильників, налаштування котлів та інші технічні роботи, які на сьогодні виконуються не в повному обсязі.
Кадрова криза
На підприємстві також жаліються, що втрачають кваліфікованих працівників. Причина – невисокі зарплати. На виконання вимог законодавства щодо підвищення «міні малки», у 2017 році компанія збільшила оплату праці персоналу на 56 %, а впродовж 2018 року – на 12,2 %. Але в підсумку вийшло в середньому лише 5,6 тис. грн. Це майже на 3,5 тис. менше за середній рівень по промисловості України. Як зазначає голова правління ПАТ «Чернігівгаз» Алла Ярова, коштів, закладених у тарифі на розподіл природного газу на оплату праці, недостатньо для підвищення її до конкурентоспроможного рівня.
– З початку року з компанії звільнилось уже 249 робітників при штаті 1927 працівників. Але більше турбують не самі звільнення, а наявні 418 вакансій, які дуже повільно заповнюються,– каже Алла Ярова.
У компанії говорять, що на місце спеціалістів, які вирішили піти на більш оплачувану роботу або поїхати на заробітки за кордон, приходять переважно люди не з газової галузі. Це позначається перш за все на якості послуг, адже людина ще не має того досвіду та знань, які дозволили би працювати якісно. Наприклад, в аварійну службу набирають спеціалістів лише з певним розрядом. Без цього – ніяк.
Акції протесту. З двох сторін
У свою чергу, профспілки та прості працівники газової галузі готові до організації акцій протесту на місцевому та загальнонаціональному рівні. На їх думку, це може стати одним із важелів впливу на перерозподіл структури тарифу на користь регіональних газових компаній.
Газівники зазначають: за подальшого ігнорування урядом та НКРЕКП (Нацкомісія, яка регулює тарифну політику) сукупності цих проблем є серйозна небезпека нестабільного опалювального сезону в цьому році. Зокрема, і відключення гарячої води як у Чернігові, так і в області, адже надання газу тепловим підприємствам міста й області буде під великим питанням.
Окремі політичні сили вже проводять акції, спрямовані на те, аби були внесені зміни до кодексу газотранспортної галузі. Мета змін – зменшення впливу олігархів через підконтрольні їм облгази на газову галузь України. Опоненти діючої системи наполягають на тому, щоб Нафтогаз мав можливість жорстко контролювати облгази, яким продає паливо за зниженою ціною (для населення), аби ті не перепродавали його потім за комерційною ціною, заробляючи кошти для власників.
***
Газ поки дорожчати не буде
Уряд відклав раніше прогнозоване підвищення цін на газ для населення. Пауза взята як мінімум до середини жовтня. Кабінет Міністрів України продовжив дію спеціальних зобов’язань (PSO) «Нафтогазу України» з продажу природного газу для потреб населення і теплокомуненерго (ТКЕ) за зниженою ціною до 18 жовтня 2018 року. Термін дії постанови закінчувався 1 жовтня. Таким чином, уряд знову відтермінував підвищення тарифів на газ. У попередній раз термін був перенесений з 1 вересня на початок жовтня.
Якби Кабмін не продовжив постанову про спецзобов’язання Нафтогазу, в Україні довелося б переглядати ціни на газ. Однак формула перегляду ще не готова. Рішення про те, як саме будуть відбуватися розрахунки, Україна прийме після завершення консультацій з Міжнародним валютним фондом, Світовим банком і Європейською енергетичною спільнотою.
У МВФ наполягають: ціна на газ для населення повинна дорівнювати ціні для імпортерів. Кабмін вважає різке підвищення невиправданим. На кону – питання продовження співпраці МВФ з Україною. Переговорний процес триває з літа 2017 року. У ході візиту місії МВФ до Києва у вересні 2018 року було досягнуто принципової домовленості про поступове зростання цін на газ, але самі тарифи ще не оголошені.
Раніше в Національному банку України зробили прогноз щодо вартості газу. У НБУ очікують зростання тарифів на 25 % цього року та на 15 % наступного.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
Спецтема
Оголошення
live comments feed...