16:18, 16 березня 2019 р.
Все, що треба знати про вибори
В останній день березня – 31 числа наступного місяця – в Україні відбудуться президентські вибори. До цієї дати лише трохи більше чотирьох тижнів, але далеко не всі українці визначилися з тим, за кого віддати свій голос. Більше того – велика частина виборців, які показує практика та дзвінки в редакцію, не знають відповідей на важливі питання, що стосуються виборчого процесу. Саме тому ми вирішили зібрати найбільш типові моменти, які потребують роз’яснення.
Основні моменти
Попередні вибори президента в Україні відбувалися 25 травня 2014 року. Тоді вже в першому турі, набравши більше половини усіх голосів, здобув Петро Порошенко.
Оскільки президентський термін складає 5 років, а згідно закону, вибори президента України відбуваються в останню неділю березня п’ятого року повноважень глави держав, датою проведення виборів стало 31 березня 2019 року.
В листопаді 2018 року фактично стартувала підготовка до нового волевиявлення – публікацєю Постанови про проведення виборів президента. З 31 грудня минулого року (за три місяці до дати виборів, як того вимагає закон) офіційно почалася виборча кампанія. Бажаючі взяти участь в перегонах вже могли реєструватися в Центральній виборчій комісії (ЦВК). Процес цей тривав до 3 лютого. За цей період документи встигли подати 92 людини, але більше ніж половині з них було відмовлено в реєстрації через порушення порядку висунення або невідповідності документів нормам законодавства. Таким чином, у виборчому бюлетені буде 44 прізвища. Це рекорд для українських виборів. Минулий рекорд було встановлено в 2004 році. Тоді на посаду президента претендувала 26 людей.
***
92 людини претендували отримати статус кандидата в президенти України. Але ЦВК зареєстрували лише 44 кандидати.
Календар і правила
Перший тур голосування відбудеться 31 березня, його офіційні результати мають бути оголошені ЦВК не пізніше 10 квітня.
У разі якщо жоден з кандидатів не набере абсолютної більшості (50 % + 1 голос), другий тур відбудеться за три тижні – 21 квітня. Після цього для офіційного оприлюднення результатів у ЦВК буде півтора тижні – підсумки мають бути з’явитися до 1 травня.
До 3 червня 2019 року новообраний президент повинен вступити у повноваження із складенням присяги на урочистому засіданні Верховної ради України.
Виборчі дільниці в обох випадках будуть відчинені з 8:00 до 20:00.
Політологи та соціологи переконані – другого туру в цьому році не уникнути. За часи незалежності України лише Леонід Кравчук у 1991 році та Петро Порошенко в 2014 році перемогли в першому турі, набравши більше половини голосів виборців. В 1994, 1999, 2004 та 2010 роках довелося проводити другий тур.
Передвиборча агітація кандидатам дозволена до 24:00 29 березня. Субота – «день тиші». В день виборів теж заборонено агітувати. В разі другого туру – правила ті ж самі: останнім днем для агітації має бути п’ятниця перед виборами.
***
Вибори президента України – справа недешева. ЦВК на засіданні 3 січня затвердила кошторис, який передбачає на проведення президентських виборів 2019 року понад 2 мільярди 354 мільйони гривень.
Географія виборів
Для виборів президента територія України поділена на виборчі округи, але це зроблено лише з метою структуризації процесу виборів. На відміну від парламентських чи місцевих виборів, де частково (мажоритарна система для Верховної ради) або повністю (місцеві ради) голосування відбувається за тих, хто зареєструвався в конкретному окрузі, президента обирає вся країна, незалежно від місця проживання чи реєстрації виборців. Виняток – тимчасово окуповані росіянами окремі райони Донецької та Луганської областей і Крим. Там Україна не має можливості організувати виборчий процес.
Можна проголосувати навіть за кордоном. Для цього використовуються закордонні виборчі дільниці, утворені ЦВК на постійній основі. Громадянин України, який проживає або перебуває у період підготовки та проведення виборів за межами України, реалізує своє право голосу на загальних підставах.
Для того, щоби взяти участь у голосуванні, треба бути включеним до списку виборців на закордонній виборчій дільниці (про це варто подбати завчасно), особисто прибути на закордонну виборчу дільницю, маючи при собі документ, що підтверджує громадянство України та є підставою для отримання виборчого бюлетеня.
В Росії проголосувати цього разу не вийде. ЦВК ліквідувала п'ять закордонних виборчих дільниць, створених на постійній основі в Росії. Для того, аби українці, що перебувають на території країни, могли віддати свій голос, їм доведеться поїхати до Казахстану, Грузії чи Фінляндії.
Як голосувати переселенцю?
За даними міністерства соціальної політики України, станом на листопад 2018 року на облік було взято 1,5 мільйона переселенців з тимчасово окупованих територій Донецької та Луганської областей та анексованого Криму. Вони не мають можливості обирати місцеву владу та половину Верховної ради України за мажоритарною системою, адже таке голосування прив'язане до місця реєстрації громадянина. Утім, ці особи можуть голосувати на президентських виборах та обирати 225 депутатів парламенту за партійними списками. Для цього треба звернутися до територіальних виборчих комісій за місцем проживання для тимчасової зміни місця голосування. Нещодавно ЦВК спростила цю процедуру для переселенців – відтепер їм не треба додатково підтверджувати причини перебування не за місцем реєстрації, а достатньо лише пред'явити паспорт з реєстрацією в Криму чи на непідконтрольній частині Донбасу.
Інструкція досить проста:
- знаходите адресу «свого» відділу ведення Державного реєстру виборців (Деснянський район Чернігова – вул. Доценка, 2, тел.: 60-89-90 та 60-61-65; Новозаводський район Чернігова – пр. Перемоги, 15, тел.: 64-21-54 та 64-21-61 та 67-58-83);
- з паспортом приходите за потрібною адресою (Пн-Чт – з 8:00 до 17:00, перерва з 13:00 до 13:48; п’ятниця – скорочений робочий день);
- там потрібно заповнити бланк, надати паспорт для зняття копії
- вам нададуть адресу найближчої до місця проживання виборчої дільниці
Важливо – треба встигнути все до тижня, на якій припадають вибори. Перед другим туром все доведеться повторити.
Як іншим проголосувати не вдома?
Якщо ви постійно живете не в тому селі, місті чи навіть країні, де зареєстровані, плануєте подорож на день виборів, навчаєтесь чи їдете у відрядження, то маєте право змінити місце для голосування.
Зробити це можна до 25 березня включно. Причому, робити це треба і перед першим туром, і перед другим, якщо він буде.
Є два варіанти. Перший – особисто з паспортом звернутись до органу ведення реєстру за місцем реєстрації (див. вище адреси для Чернігова). Це зручно у разі, якщо ви постійно живете за місцем реєстрації, але у день виборів будете не вдома.
Інший варіант підійде тим, хто постійно живе не за місцем реєстрації. Потрібно піти до найближчого органу ведення реєстру виборців, щоб проголосувати саме у цьому регіоні.
Зазвичай процедура триває 10–15 хвилин, але очікується, що в останні, дозволені для зміни місця голосування дні, бажаючих буде значно більше і черги виростуть.
Важливо: тимчасову зміну місця голосування потрібно обґрунтувати й підтвердити це документами. Це може бути довідка з місця роботи, трудовий договір, довідка з місця навчання, договір про оренду житла, путівка в санаторій, документ про відрядження, свідоцтво про одруження чи навіть квитки на літак чи потяг, довідка з ЖЕКу і таке інше.
***
Військовослужбовці як і раніше голосуватимуть у своїх частинах чи за місцем проживання. Або можуть змінити місце голосування за загальною процедурою, якщо у день виборів будуть деінде.
Як перевірити свою присутність в списках виборців?
У спеціальному розділі на сайті реєстру виборців www.drv.gov.ua кожен може знайти власну виборчу дільницю і уточнити, чи включений до списку виборців. Повна адресу сторінки розділу «Перевірка включення»: https://www.drv.gov.ua/ords/svc/f?p=111:1:15606081076289::NO:::
Для цього потрібно вказати своє ім'я та місце проживання. На вказану вами електронну адресу надійде код підтвердження, який слід ввести в спеціальне поле на сторінці. Після цього система покаже: присутня чи відсутня людина в Реєстрі, а також вкаже адресу виборчої дільниці.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Спецтема
Оголошення
00:00, 26 грудня 2024 р.
17:51, 26 грудня 2024 р.
10:29, Вчора
17:51, 26 грудня 2024 р.
17:51, 26 грудня 2024 р.
live comments feed...