11:00, 8 червня 2019 р.
Чернігівці можуть стежити за ремонтом онлайн
Використовуючи інтернет-карту ремонтів, тепер можна подивитися, як вони тривають. І не тільки по Чернігівщині, а й по всій Україні. І не просто подивитися – проконтролювати. Раптом розкрадання або неякісні роботи?
Мільярди в ремонти
Онлайн-карту ремонтів розробили та підтримують громадські активісти. Цей сервіс допомагає детальніше розібратися в місцевих ремонтах і будівництвах по всій країні. Чому саме ці напрямки? Тому що найбільша кількість розкрадань, за словами голови громадської організації «Антикорупційний штаб» Юлії Гречки, відбувається саме у цій сфері. Підтверджує свої слова прикладами. Так, нещодавно викрито схеми розкрадання більше 9 млн грн на побудові доріг Луганської області, або більше 5 млн грн на капремонтах місць загального користування у восьми багатоповерхівках Києва. Свіжа історія – міст у Києві, який коштує 400 млн. Його пішохідна скляна поверхня відразу дала тріщину. І, схоже, це не єдина претензія до об’єкта.
***
Інформація (заплановані роботи та їхня вартість) на антикорупційній карті ремонтів автоматично підхоплюється з порталу тендерних закупівель Prozorro.
***
До того ж останніми роками кількість ремонтно-будівельних робіт в Україні суттєво збільшилась. Цьому сприяє економічне зростання, зафіксоване протягом 2016–2018 років, і децентралізація. В органів місцевого самоврядування з’явилося більше вільних коштів, які можна використати на облаштування території. Тільки у Чернігові на такі цілі за останні два з гаком роки використано 2,1 млрд грн. Це навіть трохи більше, ніж у Запоріжжі, де проживає у 2,5 рази більше людей.
У Чернігові - монополія
Активіст Сергій Миткалик прокоментував чернігівські цифри:
– Це загальна сума у договорах між замовником та підрядником на виконання робіт. Звісно, може бути, що фактично витратили коштів менше, ми таку інформацію перевіряємо. Разом із тим проаналізували підрядників – і статистика говорить, що два підрядники (ТОВ «УТБ-Інжиніринг» та ТОВ «ШБУ № 14») за два роки освоїли половину бюджетних коштів, виділених на ремонти. Це свідчить про певну монополію учасників тендерів.
Для порівняння: у Херсоні найбільший підрядник освоїв лише десяту частину ремонтних коштів. Трійку найвартісніших проектів Чернігова очолює будівництво дитячого садка на Масанах – 135 млн грн. Далі йде капітальний ремонт дороги на проспекті Миру (від мосту через Десну до Катерининської церкви) – 108 млн. Також у трійці лідерів – капітальний ремонт парку ім. Коцюбинського за 66 млн грн.Цікаво, що в номінації «найдовший ремонт» переміг ремонт ділянки дороги вулиці Мазепи, який загалом тривав 868 днів.
Як користуватись картою
Антикорупційною карта називається не просто так. Оскільки сам портал Prozorro створювався як механізм протидії корупції в закупівлях та їх потенційного здешевлення, то карта, беручи звідти інформацію, фактично виконує подібну функцію. Постає питання – навіщо дублювати? Справа у тому, що сайт Prozorro, із його нагромадженням інформації та не досить зручним інтерфейсом і специфічною системою пошуку, для пересічного громадянина зазвичай не зрозумілий. У той же час карта дозволяє побачити информацію щодо робіт та будівництва за весь час існування Prozorro одразу на певній території, просто збільшуючи або зменшуючи мапу. Об’єкти позначено мітками, які різняться залежно від категорій (дороги, житло, медична інфраструктура тощо). Клікнувши на об’єкт, можна побачити основну інформацію, серед якої – вид робіт, сума, замовник, виконавець та інше. Та й загалом інструментарій пошуку доволі зручний – одразу ж на головному екрані можна вибрати регіон пошуку, адресу, категорію, рік, замовника, підрядника, суму угоди.
Утім є нюанс, про який розповіла Юлія Гречка:
– Буває, що адреси, назви населених пунктів вбиваються із помилками. Через це мітка на карті може знаходитися не там, де треба. Тому, якщо хтось із користувачів побачить помилку, одразу пишіть, контакти є на сайті. І ми виправимо помилки вручну.
Саме такий зворотний зв’язок є ядром ідеї створення антикорупційної карти ремонтів.
Кримінальна справа як ліки від корупції
Ініціатори проекту кажуть: ремонти, будівництво, реконструкції, які здійснюються через тендер, можуть виконуватися із порушеннями, неякісно, або взагалі не виконуватися. І карта допомагає на це реагувати. Так, пересічний громадянин може дізнатися, чи запланований ремонт за місцем проживання, і якщо так, то на яких умовах. Побачивши проблему, можна відразу повідомити про неї. Приклади вже є. Так, у Києві пильні мешканці багатоповерхівки повідомили, що заміна систем водопостачання та опалення в будинку, на яку виділили кошти, так і не відбулася. Хоча за документами – ремонт зроблений і навіть складено акт виконаних робіт. Завершилося все заявою активістів до прокуратури, відразу після чого роботи почалися.
– У нас вже є гасло: «Ніщо так не пришвидшує роботу, як відкрите кримінальне провадження», – говорить Юлія Гречка.
І подібні приклади непоодинокі. У Києві на папері провели утеплення будинку, а в Миколаєві підрядник неякісно відремонтував парк. Після інформування від громадян та реагування активістів, у першому випадку роботи були виконані, а в другому – підрядник заплатив замовнику за усунення недоліків. У той же час у Чернігові, наголосили учасники зустрічі, подібних прикладів поки що немає. Можливо, тому що підрядники працюють якісно, а можливо – через незнання та інертність мешканців міста. Імовірніше, правильною відповіддю буде друга. Бо ж плитку на деяких вулицях Чернігова і тактильні панелі біля пішохідних переходів замінили саме після втручання небайдужих жителів. Та й інших «халтур» впадає в очі немало. Залишилося тільки, аби реагували на такі випадки не тільки десяток найбільш активних містян, а всі чернігівці.
***
Антикорупційна карта ремонтів доступна за адресою map.shtab.net
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Спецтема
Оголошення
live comments feed...