• Головна
  • Сьогодні – 200 років з дня народження чернігівського мецената Григорія Ґалаґана
17:15, 15 серпня 2019 р.

Сьогодні – 200 років з дня народження чернігівського мецената Григорія Ґалаґана

15 серпня 1819 року в селі Сокиринці на Чернігівщині народився Григорій Павлович Ґалаґан, громадський діяч, меценат.

Він походив із старовинного козацько-старшинського роду Ґалаґанів. Навчався на юридичному факультету Петербурзького університету. Повернувшись у Сокиринці, в своїх маєтках за короткий термін перейшов на нові форми господарювання, збільшуючи їх рентабельність. Це було надзвичайною рідкістю для періоду глибокої кризи поміщицьких господарств.

Сьогодні – 200 років з дня народження чернігівського мецената Григорія Ґалаґана, фото-1

Послідовно захищав права селянства, через що мав чимало конфліктів з місцевими поміщиками. Активно виступав за скасування кріпацтва і повне звільнення селян, входив до «редакційної колегії», яка працювала над підготовкою селянської реформи 1861 року.

Свого кріпака, сліпого бандуриста Остапа Вересая Григорій Ґалаґан не лише відпустив на волю, але й влаштував для нього виступи у Києві та Петербурзі, підтримував фінансово.

Був особисто знайомий і листувався з Михайлом Максимовичем, Пантелеймоном Кулішем, Володимиром Антоновичем, Михайлом Драгомановим. Матеріально допомагав Тарасові Шевченку, фінансував видання його книг.

Сьогодні – 200 років з дня народження чернігівського мецената Григорія Ґалаґана, фото-2

Страшним ударом для Григорія Павловича стала смерть від тифу в 1869 році єдиного сина 16-річного Павла, через що згасла чоловіча лінія роду. Аби увічнити пам'ять про сина, заснував у Києві колегію Павла Ґалаґана (1871), яка мала готувати юнаків різного стану «з недостатніми матеріальними засобами» до вступу в університет.

Григорій Ґалаґан пожертвував у фонд навчального закладу мільйон карбованців і придбав два будинки з флігелями. У промові на відкритті він зазначив: «Нам залишалося одне з двох: або віддатися цілковитій і безкінечній печалі, котрої, поза сумнівом, воліла душа, або, зжившися з печаллю, прагнути того, щоб наш бідолашний син продовжував жити в інших, у своїх ближніх і для своїх ближніх. Ми обрали останнє...».

Сьогодні – 200 років з дня народження чернігівського мецената Григорія Ґалаґана, фото-3

За його фінансової підтримки відкрито гімназію в Прилуках (1874), ремісничі училища в Ічнянському і Прилуцькому повітах, цілий ряд народних шкіл. Матеріально підтримував журнал «Київська старовина» та інші українські видання.

У 1871 році заснував у рідному селі перше в Україні ощадно-позикове товариство для боротьби з неврожаями. Очолював Південно-Західний відділ Російського географічного товариства (1873-1875), з якого вийшов у 1876 році, на знак протесту проти Емського указу.

Автор цінних наукових фольклорних і етнографічних праць. Один із засновників Київської міської публічної бібліотеки (нині Національна парламентська бібліотека України).

Помер 25 вересня 1888 року в Сокиринцях.

Сергій ГОРОБЕЦЬ, Український інститут національної пам'яті

 ***

Чернігівський художній музей носить ім’я Г. П. Ґалаґана

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#ювілей #Григорій Ґалаґан
Оголошення
live comments feed...