10:20, 22 лютого 2020 р.
Куди в Чернігові здавати макулатуру?
Днями на всіх, хто періодично здає макулатуру в пункти прийому, чекав неприємний сюрприз: за принесені паперові відходи вони отримали вдвічі менше грошей, ніж, скажімо, на минулому тижні. До нашої редакції одразу почали звертатися громадяни з питаннями про причини падіння ціни.«Чи ви можете дізнатися, чому так сталося? – запитували люди.– Ціни на комуналку, їжу, бензин та одяг ростуть, а на макулатуру тільки падають».А й справді – чому?
Перепади цін на прийом вторинної сировини траплялися й раніше, але вони ніколи не були такими різкими та мали радше сезонний характер. Наприклад, узимку пластикові пляшки збирати важче. Відповідно, люди приносили їх рідше – і ціна зростала. Улітку, коли процес збору полегшувався, навпаки, падала. Інколи причини були й політичними. Так, з початком російсько-української війни наші сусіди заборонили ввозити готову паперову продукцію з України. Відповідно, ціна на неї також падала, адже багатьом підприємствам просто нікуди було збувати свій товар. Тому вони обмежували виробництво і, щоб покрити збитки, сировину починали закуповувати дешевше. Ці процеси іноді призводили до банкрутства підприємств, а відповідно – до зменшення кількості прийомних пунктів.
Утім такої ситуації, як зараз, ніколи раніше не було. Тобто нині може зникнути цілий напрямок виробництва, в якому по всій країні працюють тисячі людей.
До падіння ціни призвели дії комбінатів, що перероблюють макулатуру. Вони просто повідомили підприємствам, які займаються її збором та сортуванням: із понеділка закупівля – удвічі дешевша.
- Хоч бери і закривайся зараз…, - Так охарактеризувала стан справ на підприємстві «Чернігів-Вторма», що займається прийомом вторинної сировини вже зо два десятки років, його керівниця Наталія Білокінська.
Практично всі працівники прийомних пунктів відзначили: після падіння ціни на сировину потік людей, які хотіли б її здати, відчутно зменшився. В основному її продовжують нести ті, хто ще не знав, що за свою ношу вони отримають удвічі менше грошей, ніж кілька днів тому. Ті ж, хто займався цим постійно (це не тільки соціально незахищені категорії населення, а й підприємці), уже почали відмовлятися від здачі макулатури та шукати інші шляхи заробітку.
– З понеділка нам передзвонило двоє людей, які власним транспортом їздили по населених пунктах Чернігівського району, закуповували макулатуру в людей та привозили здавати нам, і сказали, що їм більше невигідно це робити, – розповіла директорка підприємства «Чернігів-Вторма» Наталія Білокінська. – По-перше, вони самі почали отримувати вдвічі менше за свою роботу. Цією сумою не завжди вдавалося покрити витрати на той же бензин, не кажучи вже про те, щоб заробити. По-друге, і селяни, коли дізнались, що їм платитимуть за кілограм макулатури копійки, почали відмовлятися її здавати, аргументуючи це тим, що простіше спалити непотрібний папір у грубці чи печі.
Крім того, на підприємство привозили макулатуру, зібрану працівниками ОСББ. І тут також виникають проблеми. Адже кількість грошей, отриманих за непотрібний папір, почасти перевищує вартість бензину, який треба спалити, аби доставити макулатуру на місце призначення. Тобто вторсировину відтепер простіше відправляти на звалище, а не віддавати на переробку.
Не приховуючи емоцій, Наталія Білокінська розповіла, що вона буквально в розпачі. Адже зарплатня працівників, витрати на оренду приміщень, обробку сировини, її транспортування за такого падіння цін можуть перевищити прибутки. Тобто в розрахунку ціна за кілограм макулатури опинилася на межі, меншій за собівартість. І якщо під час попередніх криз директорка могла сказати працівникам, що труднощі тимчасові (вони й справді були такими), то нині й сама в це вже не вірить. Звичайно, підприємства будуть шукати комбінати, які даватимуть за сировину більшу ціну або прийматимуть її на вигідніших умовах. Утім це лише відстрочить неминуче.
Головна причина, через яку сталася криза, – ринок, переповнений вторинною сировиною з країн Європейського Союзу. Тобто комбінатам набагато вигідніше закуповувати макулатуру, наприклад, з тієї ж Польщі. Причина такого, не дуже патріотичного, кроку підприємств, що займаються переробкою, як завжди, банальна – гроші.
Справа в тому, що макулатуру в країнах ЄС приймають безкоштовно, до того ж сировину, яку відправляють в Україну, не сортують за категоріями. Відповідно, усі витрати, які закладаються в кожен кілограм паперових відходів, – це ціна за її перевезення. А вона за умови величезних об’ємів постачання не надто висока. До слова, і ці витрати українські комбінати починають зменшувати за рахунок перенесення своїх підприємств ближче до західних кордонів держави. На цьому фоні вітчизняна продукція в рази програє в ціні закордонній.
Схожі тенденції вже почалися й у сфері іншої вторинної сировини – пластику і поліетилену. Тобто ціна на них також починає падати, а відповідно, і збирати її для утилізації стане вкрай невигідно, адже зусилля, які витрачатимуться на це, також почнуть перевищувати вигоду.
Звичайно, тенденції до такого розвитку подій почали з’являтися задовго до того, як ситуація стала критичною. Так, макулатура – це чи не єдина продукція в країні, ціна на яку впродовж років не зростала, а, навпаки, падала.
Раніше існували ліміти на поставки вторсировини з-за кордону. Нещодавно ж вони були скасовані, кажуть заготівельники, а тому європейські відходи буквально хлинули на український ринок, створивши практично нездоланну конкуренцію відходам вітчизняним.
Ситуацію може врятувати лише дві речі, одна з яких цілком у руках кожного з нас. Перше – це втручання держави, яка хоча б якось могла б стати на захист вітчизняного бізнесу. Друге – людей не злякає падіння ціни, і вони почнуть здавати макулатуру в набагато більшій кількості. Тобто падіння вартості вдасться перекрити зростанням маси. Але друге стане можливим, лише якщо громадяни стануть більш свідомими. А чи відбудеться це – питання риторичне. У тій же Європі невисока ціна використаного паперу обумовлена тим, що місцеві мешканці добровільно, не за гроші, а через бажання підтримати боротьбу за екологію сортують та здають відходи. У тому числі – папір.
Поки що від такого перебігу подій страждають лише підприємства та громадяни, які заробляли на здачі вторинної сировини. Але в разі занепаду цього бізнесу і галузі в цілому відчутною абсолютно для кожного з нас жертвою стане й без того не дуже здорова екологія нашої країни. Відтак замість того, аби потрапляти на переробку, усе сміття поїде на полігони і буде отруювати землю, продукти з якої ми їмо; воду, яку п’ємо; та повітря, яким дихаємо.
Тож, якщо ви хочете здати непотрібний папір та отримати за нього гроші, не варто чекати, коли ціна підвищиться. Цього може ніколи й не статися. Та й здавати його вже може бути нікуди.
Довідка
Вартість кілограма макулатури впала до історичного мінімуму. Тепер у прийомних пунктах за нього дають 60 копійок. На минулому тижні ціна була 1,20 гривні. Тобто сьогодні вона миттєво зменшилась удвічі. Цікаво, що рік тому на карті, що її підготували екоактивісти Чернігова, ціна за кілограм макулатури в різних пунктах прийому коливалася від 2,5 до 3 гривень за кілограм.
Ось той невеликий перелік пунктів, які працюють і нині:
• вул. Шевченка, 47-Б
• вул. Льотна, 19-Б
• вул. Індустріальна, 3-А
• вул. Реміснича, 56.
Це не вичерпний список – є й інші точки, проте лише за останній рік закрилася приблизно половина з них. І далеко не факт, що вони працюватимуть на момент, коли ви будете читати ці рядки. Зазначені ж чотири пункти поки готові приймати макулатуру. Питання в тому, чи готові чернігівці її здавати.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
Спецтема
Оголошення
11:08, 10 грудня
18:50, 7 грудня
16
10:54, 12 грудня
12
live comments feed...