
09:12, 18 травня 2020 р.
Жертв радянських репресій вшанували під Черніговом
У День пам'яті жертв політичних репресій біля села Халявина Чернігівського району відбувся жалобний захід з нагоди вшанування усіх загиблих у роки Великого терору, повідомили у Чернігівській міській раді.
До меморіального знаку «Жертвам сталінських репресій 30-40-х – початку 50-х років ХХ ст.» прийшли представники влади міста й області, історики, громадськість.
Присутні хвилиною мовчання вшанували пам'ять загиблих, поклали квіти до пам’ятного знаку та запалили свічки.
Меморіальний знак «Жертвам сталінських репресій 30-40-х – початку 50-х років ХХ ст.» встановлений у лісі на території Халявинської сільської ради Чернігівського району в 1989 році.
Це місце таємного поховання у 1937–1938 роках жертв політичних репресій комуністичного режиму, яке організувало управління НКВС по Чернігівській області.
За період Великого терору на території України, за оцінками істориків, були засуджені майже 200 тисяч осіб, з яких близько дві третини – до розстрілу. Решта в’язнів відправлена до в`язниць та таборів.
Це була масштабна кампанія масових репресій громадян, що була розгорнута в СРСР у 1937–1938 рр. з ініціативи керівництва СРСР й особисто Й. Сталіна. Наслідком комуністичного терору в Україні була ліквідація політичних опонентів, залякування населення, зміна національної та соціальної структури суспільства.
Також знищення політичної, мистецької та наукової еліти, деформація суспільних зв’язків, руйнування традиційних ціннісних орієнтацій, поширення суспільної депресії й денаціоналізація.
За інформацією представника Інституту національної пам'яті у Чернігівській області, історика Сергія Бутка, точна кількість похованих людей у лісі поблизу села Халявин на сьогодні не відома, але орієнтовно можна говорити про понад 4 тисячі розстріляних.
Загалом за даними протоколів «трійки» при управлінні НКВД по області з 9 серпня 1937 р. до 26 вересня 1938 р. було розглянуто 8108 справ. Із них: до розстрілу було засуджено 4 367 осіб, відправлено до тюрми – 3455 осіб, на дослідування направлено 278 справ.
Проте, це не всі жертви репресій в області у той час. За іншими підрахунками, тільки у 1937 р. з Чернігівщини було репресовано майже 9 тисяч осіб. Крім того, ще здійснювалися позапланові страти «зайвих, непотрібних людей», зокрема, це були люди з каліцтвами та похилого віку. Це робилося через те, що в’язниці були переповнені, і нових заарештованих нікуди було саджати.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
Оголошення
13:43, 4 травня
11:36, 8 травня
11:36, 8 травня
00:00, 25 квітня
live comments feed...