• Головна
  • ІТ-індустрія в Чернігові: як це працює
11:44, 14 лютого 2021 р.

ІТ-індустрія в Чернігові: як це працює

ІТ-індустрія в Чернігові: як це працює

А чи знали ви, що найпопулярніші онлайн-сервіси, як от Prom.ua чи Rozetka.travel, творяться компаніями, офіси яких є і в Чернігові? В їх офісах народжуються рекламні розсилки, програмне забезпечення та багато іншого корисного, без чого не уявляє себе будь-який сучасний бізнес.

Як працюється ІТ-компаніям в Чернігові та чи торкнулася їх коронакриза – у нашому матеріалі.

Від посередників до інноваційників

Українська ІТ-індустрія розпочала свій активний розвиток заутсорсингу. Тобто бізнес делегував «айтішникам» частину своєї роботи, наприклад обслуговування якогось обладнання. Така форма роботи вигідна обом сторонам: бізнес отримує якісний супровід, ІТ-індустрія – постійну роботу.

Саме тоді до України прийшли іноземні ІТ-компанії. Більшість обладнання вироблене за кордоном, відповідно як його ремонтувати знають краще фахівці звідти.

Згодом, до нас зайшов і консалтинг. «Айтішники» почали пропонувати ширший спектр послуг, до якого увійшли й нетехнічні спеціальності: юрист, бухгалтер, менеджер з продажу, маркетолог, бізнес-аналітик та інші.

Коли в Україні з’явилося достатньо кваліфікованих фахівців, які стомилися працювати на когось, розпочали роботу так звані «продуктові ІТ-компанії» - компанії, які самі розробляють унікальний цифровий продукт.

Наразі у місті більше 30 ІТ-компаній, третина з них – продуктові. У індустрії задіяно понад 2 тисячі фахівців, у тому числі фрілансерів. Їх заробіток складає від 400 то 2500 доларів на місяць (залежно від спеціалізації).

ІТ в Чернігові: що? де?коли? за скільки?

ІТ-компанії різного спрямування вже майже два десятки років успішно працюють і в Чернігові. Наразі у місті більше 30 ІТ-компаній, третина з них – продуктові. У індустрії задіяно понад 2 тисячі фахівців, у тому числі фрілансерів. Їх заробіток складає від 400 то 2500 доларів на місяць (залежно від спеціалізації).

Насправді, міста, у яких є наші представництва, обиралися за єдиним критерієм – фахова команда. На якомусь етапі в Чернігові з’явилася потужна людина, яка змогла організувати роботу на достойному рівні, зазначає керуючий директор компанії Valtech Артурас Кведеріс.

Операційний директор компанії JEVERA Юлія Дайнеко теж акцентує на тому, що ще років 10 тому Чернігів був дуже цінним для ІТ-компаній з точки зору «свіжої крові» – амбітних молодих кадрів. Наразі, цей критерій дещо послабився.

ІТ-компанії потребують фахівців, які здатні не просто виконувати завдання, а генерувати нові підходи, рішення і так далі, пояснює Юлія Дайнеко. – Саме тому студенти нашої «Чернігівської політехніки», які виходять за рамки лекційних занять і шукають додаткові джерела інформації та самореалізації, закінчують виш уже працевлаштованими. Однак, на жаль, з кожним роком таких випускників все менше – 1525 з потоку.

Є у Чернігові чимало так званих «світчерів» людей, які не отримали фахової освіти, однак зацікавилися ІТ-галуззю і вирішили перекваліфікуватися.

Зазвичай світчери мають досить високий рівень мотивації, а відтак і продуктивності, зазначає Юлія Дайнеко.

ІТ-індустрія в Чернігові: як це працює, фото-1

Крім того, Чернігів залишається привабливим з точки зору логістики та неспішного темпу життя.

Місто, яке постійно стоїть в заторах, поступається комфортом місту, якеможна переїхати на велосипеді. До мегаполісів часто їдуть за високими зарплатами, однак хороші фахівці в регіонах заробляють не менше, а от витрати на життя значно нижчі. За увесь час роботи, до Києва з нашої компанії поїхало лише двоє співробітників, розповідає засновник компанії Snov.io Олексій Кратко.

До слова компанія Snov.io народилася у Чернігові (похідна назви від річки Снов). Наразі Snov.io має своє представництво ще й у Львові.

Коронакриза і ІТ

ІТ-компанії (ті, що працюють на виготовлення продукту, а не на аутсорсингу) постраждали від карантинних обмежень чи не найменше.

Звісно, все залежить від менеджменту компанії, однак саме «айтішникам» карантин інколи був навіть на руку. Адже ще більше представників бізнесу вимушені були перейти в онлайн.

На початку пандемії ми розробили плани дій на різні випадки: якщо доходи впадуть на 15 %,якщо працюватимемо «в нуль», якщо підемо в збиток. На щастя, все це залишилося на папері. Однак топ-менеджери компанії на період кризи погодилися зменшити собі зарплату, аби здійснити розподіл фінансів і втримати кадри, зізнається директор департаменту продажів компанії EVOМаксим Мельник.

Фахівець зауважує, що важливим є і самодисципліна команди.

У березні-квітні 2020, коли ніхто не розумів, як воно далі буде, наша команда мобілізувалася. Усі почали працювати на максимум. Навіть відпусток до кінця липня ніхто не брав, каже Максим.

Та без викликів не обійшлося. Перехід на дистанційний режим роботи загальмував комунікацію. Складніше стало спілкуватися з партнерами та колегами.

У нас з’явилося ще більше чатів. Тепер спілкуємося не лише про роботу, а й про всяке різне. Це дозволяє підтримувати колективний дух, розповідає HRдиректор компанії SendPulse Ольга Пишенко.

Ділимося і секретами самодисципліни, працюючи вдома. Мій – організувати робочий простір максимально наближено до офісного, а також дотримуватися усіх ритуалів: не працювати в піжамі, робити перерви за графіком тощо. До слова, офіс компанії завжди відчинений. Тож, дотримуючись всіх карантинних вимог, можна періодично працювати і там.

Деякі ІТ-компанії розробили навіть Програму колективного здоров’я. Вона передбачає вебінари з психологом та навіть консультації з терапевтом у разі необхідності.

Фахівці ІТ-сфери насправді знають, що таке працювати дистанційно. Часто один і той же проєкт ведуть фахівці з різних міст. Тож більше проблемою стала загальна інформаційна напруга навколо поширення вірусу, каже Артурас Кведеріс. Також на початку карантинних обмежень з’явилося більше співробітників у статусі «бенч». Тобто їхні проєкти призупинили реалізацію, відтак фахівці опинилися на «лавці запасних» і цей стан їх пригнічував. Важливо було дати кожному розуміння, що всі співробітники цінні, а цей період – тимчасовий.

Перспективи розвитку ІТ галузі у древньому місті

Чернігів є досить перспективним з точки зору ІТ- індустрії. На ринку представлені фактично всі технології програмування. Значна частина компаній – продуктові, а значить унікальні та інноваційні.

У місті є вищий навчальний заклад, що має відповідні спеціалізації. Та й саме місто з точки зору зручності життя досить комфортне.

– Важливо аби загалом держава нарешті чітко вибудувала стратегію розвитку галузі. Коли ІТ-компанії сміливо реєструватимуться в Україні, а не десь в Естонії чи США, тоді їх робота буде значно відчутною для економіки держави, – каже Олексій Кратко.

– Інколи ІТ-бізнесу, як і будь-якому іншому виду підприємницької діяльності, треба просто не заважати розвиватися, додає Максим Мельник. – Місто має думати про комфорт для своїх мешканців. Якщо чернігівці матимуть достойні умови життя, вони тут залишатимуться і працюватимуть, розвиваючи усі галузі. У тому числі – ІТ.

Наразі ж експерти ІТ-галузі в один голос нагадують відому істину, що є їх головним гаслом (і проблемою теж) є вираз «кадри вирішують все». Аби було кому працювати!

***

Регіональні ІТ-компанії часто об’єднуються, з метою розвитку своєї екосистеми. Чернігівські представництва – не виняток. У 2017 році з’явилася спільнота «Чернігівський ІТ-кластер», що має широкий спектр завдань: від підтримки ініціатив молодих ІТ-спеціалістів до соціальних проєктів для покращення життєдіяльності в місті.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#IT-кластер #програмування
Оголошення
live comments feed...