
10:16, 28 березня 2021 р.
Подвійне американо з молоком після уроків. Чи можна дітям пити каву
Упродовж довгого часу кава вважалася шкідливим напоєм, а кількість випитих чашок на добу завжди пропонували суворо обмежувати одною або двома. А при наявності проблем із серцем або нервовою системою рекомендується взагалі виключати її з раціону. Однак, діставшись до нас із Близького Сходу ще кількасот років тому, кава стала невід’ємною складовою культури і завоювала чільне місце серед улюблених напоїв українців.
Днями до нас звернулася вчителька, яка неодноразово помічала, що каву активно п’ють школярі середніх або навіть молодших класів. На зауваження про те, що це може бути шкідливим, діти відповідають переважно в такому дусі: офіційно, як про цигарки або алкоголь, обмежень на продаж неповнолітнім кави немає, а отже це не заборонено.
Утім часто батьки, коли дізнавалися про те, що їхні діти п’ють каву, були іншої думки. Але ж далеко не всі батьки можуть знати про таку схильність дітей. Адже погодьтеся, якщо шансів помітити, що ваша дитина п’є каву, значно менше, ніж якщо вона буде курити. А вчитель не може прослідкувати за кожним учнем.
Достатньо простягнути руку
Для того аби побачити, що кава і справді стала невід’ємною частиною не тільки дорослого життя, а й дитинства, достатньо звернути увагу на черги біля кавових автоматів або вуличних кав’ярень неподалік шкіл чи позашкільних закладів. При цьому кидається в очі, що на вигляд багатьом із кавоманів не більше 10 років.
Ціна на тонізуючий напій, як правило, невелика. Тому будь-яка дитина може купити якщо не подвійне американо у вуличній кав’ярні за 20–25 грн, то менш об’ємне в автоматі вже за 10.
Але чому так відбувається? Адже більшість із нині дорослих людей не пригадує, аби вони пили каву в свої шкільні роки. Хіба що вдома, і то батьки заміняли каву цикорієм чи іншими безкофеїновими аналогами.
Справа в тому, що протягом останніх 10 років кава стала набагато доступнішою. Так, автомати стоять буквально в кількох метрах від кав’ярень, а кав’ярні одна від одної можуть розташовуватися на відстані, яку можна здолати пішки за три-п’ять хвилин. Тож купити напій не проблема.
Інша справа, чому раптом діти почали пити каву? По-перше, тому що постійно бачать, як це роблять дорослі або старші підлітки. Можливо, багато хто не помітив, але протягом останніх років кава у вуличній кав’ярні стала для багатьох невід’ємним елементом не лише дозвілля, але й звичного життя. Ми купуємо каву по дорозі на роботу і на зворотному шляху; п’ємо каву, щоб посидіти в парку чи для того, аби почекати маршрутку або тролейбус; п’ємо не тільки, аби збадьоритися, а й просто так, бо це перетворилося на звичку. А діти, що не дивно, з охотою наслідують звички дорослих.
Інші дві причини більш прозаїчні. Кава, особливо зі смаковими додатками, цукром та молоком, банально смачна. А крім того, доза кофеїну, що міститься в паперовому стаканчику, може майже не вплинути на дорослого, але неабияк тонізує дітей. Особливо враховуючи постійне зростання навантаження у школах та за її межами (гуртки, спортивні секції тощо). І от тут постає запитання: «Якої шкоди може завдати кава дитячому організму?»
Небезпека більша, ніж здається
Якщо про те, що дітям не можна курити або пити алкоголь ми приблизно розуміємо, то що не так із кавою, пояснити не так уже й легко. Справа у найбільш відомій складовій цього напою – кофеїні. Цей елемент здатний впливати на роботу нейрогормонів, які викликають стан сонливості, і таким чином покращує розумову реакцію. Крім того, кофеїн стимулює вироблення адреналіну та підвищує вміст глюкози у крові. А от гарний настрій нам гарантує стимуляція вироблення дофаміну, який іще називають гормоном щастя.
І якщо для здорової дорослої людини, яка не має проблем із судинами чи серцем, помірна стимуляція кофеїном шкоди не несе, то для дитячого організму, який весь час знаходиться у стані росту та розвитку, стає додатковим навантаженням.
До того ж, незначні за дорослими мірками дози кофеїну в тому ж стандартному капучино або лате для дитини, як то кажуть, кінські.
Регулярне вживання кави може призвести до порушення сну та підвищення збудженості в дітей навіть підліткового, а не тільки молодшого шкільного віку. Підвищення рівня адреналіну в крові не тільки додає сил, але й виснажує серце, а як наслідок можуть виникати порушення серцевого ритму та інші неприємні проблеми.
Однак головна проблема вживання кави в підлітковому віці зазвичай пов’язана зі складністю визначення безпечної дози цього напою. Через те що дитячий, а згодом підлітковий організм постійно росте, лікарі наполягають: дітям категорично не можна пити каву до 12–13 років. Також небажано вживати її приблизно років до 15. Але все залежить від індивідуальних особливостей організму.
Як ми вже казали, кофеїн підвищує рівень глюкози, через що виникає збій у роботі підшлункової залози та порушення її нормального стану. Слід пам’ятати і про те, що кофеїн викликає сильну сечогінну дію, яка призводить до інтенсивного виведення кальцію з організму. А нестача кальцію призводить до неправильного формуванням кісток. І цю проблему не можна вирішити без тривалого лікування під наглядом спеціаліста.
Тобто, якщо звичка пити каву для дорослої людини може не відбиватися на її здоров’ї, то для дитини або підлітка майже гарантовано прокладає шлях до цілого ряду хронічних хвороб, позбутися яких буде не так і легко.
Так само, як і про будь-яку проблему, небезпеку вживання кави до певного віку потрібно обговорювати безпосередньо з дітьми, не покладаючись при цьому на вчителів або вихователів, які не можуть прослідкувати за всіма.
Слід пам’ятати, що вживання кави може бути не менш шкідливим, як і куріння. І якщо ви дізналися, що ваша дитина – серед тих, хто любить покавувати, поговоріть із нею і обов’язково сходіть разом до лікаря. Навіть якщо видимих проблем зі здоров’ям і немає, це не означає, що кава не проклала для них початок.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
Оголошення
01:15, 19 березня
07:11, 20 березня
49
11:29, 28 березня
live comments feed...