Новини компаній
17:30, 20 грудня 2021 р.
Законодавчі зміни щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок
Новини компаній
Постановою Кабінету Міністрів України від 3 листопада 2021 року №1147 було затверджено «Методику нормативної грошової оцінки земельних ділянок», що набула чинності з моменту її оприлюднення в «Урядовому кур’єрі» (№216) 10 листопада цього року.
Одночасно втратили чинність «Методика нормативної грошової оцінки земель населених пунктів», «Методика нормативної грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення (крім земель населених пунктів)» та «Методика нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення».
Нова методика долає проблему розбіжностей у підходах до оцінки земельних ділянок в межах і поза межами населених пунктів та вводить уніфіковану формулу оцінки земельних ділянок усіх категорій та форм власності в межах територіальної громади.
За цією формулою нормативна грошова оцінка земельних ділянок, як це передбачає стаття 1 Закону України «Про оцінку земель», визначається як капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, обчислений за встановленими і затвердженими нормативами. Нормативи капіталізованого рентного доходу за одиницю площі ділянки (додаток 1 до Методики) та усі коефіцієнти, необхідні для його конкретизації (додатки 2-15 до Методики) наводяться у додатках до Методики.
Таким чином, нова методика є вичерпною для проведення оцінки й більше не вимагає розробки окремого Порядку нормативної грошової оцінки.
Зауважимо, що нормативи капіталізованого рентного доходу за одиницю площі ділянки наведені станом на 01.01.2020 р., що потребуватиме їх індексації на дату розробки технічної документації з нормативної грошової оцінки за новою методикою.
Крім того, органам місцевого самоврядування та розробникам технічної документації треба мати на увазі, що рішення рад щодо затвердження нормативної грошової оцінки земельних ділянок має бути офіційно оприлюднено до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки. В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом (пункт 271.2 статті 271 Податкового кодексу України).
Методика передбачає можливість виконання нормативної грошової оцінки окремої земельної ділянки до проведення оцінки на всю територію (або її частину) громади. Проте ця можливість стосується лише земельних ділянок несільськогосподарського призначення за межами населених пунктів. Для решти ділянок використовують витяг з затвердженої технічної документації з нормативної грошової оцінки, виконаних на підставі попередніх методик.
Зокрема, пунктом 4 Постанови №1147 встановлено: технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, технічна документація із загальнонаціональної (всеукраїнської) нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення (на відповідній території) є чинною до початку застосування рішення відповідного органу місцевого самоврядування про затвердження нової технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок.
Слід зазначити, що до нової методики включено зразок заяви щодо надання витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок щодо земельної ділянки (земельних ділянок) (Додаток 16), а також форму витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок (Додаток 17).
Водночас Постанова №1147 затвердила зміни, що вносяться до Порядку ведення Державного земельного кадастру. Зокрема, було включено розділ «Відомості про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, проведену після 1 січня 2022 року». Розділ містить перелік структурних елементів, що мають вноситися до Державного земельного кадастру у паперовій або електронній формі відповідно до статті 25 Закону України «Про землеустрій» та у формі електронного документа відповідно до статті 21 Закону України «Про Державний земельний кадастр». Важливим є також Додаток 57 «Нормативна грошова оцінка земельних ділянок, проведена після 1 січня 2022 р.».
Варто звернути увагу на те, що нормативна грошова оцінка земель територіальних громад, що буде проведена із застосуванням нової методики, застосовуватиметься не раніше 2023 р. Це відбуватиметься по мірі того, як громади затверджуватимуть нову технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель на територію своєї громади.
Ірина Іванова
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Спецтема
Оголошення
14:55, 29 грудня 2024 р.
20
15:51, 31 грудня 2024 р.
70
live comments feed...