• Головна
  • Ярослав Куц: «Міська влада має план «Б» на випадок форс-мажорів»
15:34, 26 жовтня 2022 р.

Ярослав Куц: «Міська влада має план «Б» на випадок форс-мажорів»

Ярослав Куц

Зима 2022/23 років обіцяє стати однією з найскладніших для усієї України. Але для Чернігова ситуація додатково ускладнюється тими руйнуваннями, яких російські окупанти завдали місту у лютому-квітні цього року. Тож про те, чи буде в оселях чернігівців опалення, чи має влада план «Б» на випадок форс-мажорів та про обладнання укриттів біотуалетами та генераторами ми розпитали начальника управління ЖКГ Чернігівської міської ради Ярослава Куца.

Опалення буде, буржуйки - небезпечно

-Наскільки комунальна сфера відновилася після бомбардувань Чернігова у лютому-квітні цього року та наскільки місто готово до зими?

-Комунальна сфера відновилась настільки, щоб надавати повний перелік послуг мешканцям міста. Але до довоєнного рівня, на жаль, ще далеко.

-Чи готовий Чернігів до опалювального сезону?

-Готовий. Але певні роботи ще у виконанні через затримку постачання матеріалів. Перебуваючи в умовах війни ми розуміємо, що повітряні тривоги, обстріли, перебої електропостачання призводять до вимушених зупинок виробництв та затримок перевезень.

-Чи з’явиться, разом з опаленням, гаряча вода?

-Так, зявиться.

-Наразі російські окупанти щодня бомблять об’єкти енергетичної інфраструктури України. Чи є у міської влади плани «Б», «В» й так далі, на випадок форс-мажорів, спричинених війною?

-Такі плани є і їх реалізація буде залежати від обставин, з якими ми можемо стикнутися. Адже є велика різниця, наприклад, в реагуванні на відключення електроенергії на кілька годин, на кілька днів чи на кілька тижнів. Так само з відсутністю тепла, температурою на вулиці, загрозою обстрілів і так далі.

-Чи можливо, у разі аварій, пов’язаних з теплопостачанням, встановлення у багатоповерхівках буржуйок? Чи готова міська влада до подібного розвитку подій?

-Буржуйки в квартирах не найкраща ідея з точки зору пожежної безпеки. Багатоповерхівки не розраховані на такий спосіб обігріву. У квартирах немає димоходів, тому продукти згоряння залишатимуться у помешканні або потраплятимуть до сусідів. Ризики від встановлення буржуйок у квартирах дуже великі – небезпека вчадіти, загорянь…

Міська влада, враховуючи досвід лютого-березня, готова до будь-якого розвитку подій.

Наслідки обстрілів Чернігова

-Скільки вже вдалося відновити житлових багатоквартирних будинків в Чернігові? Скільки ще залишається в роботі? Скільки за вашими планами вдасться відновити до нормальних житлових умов до грудня 2022 року?

-875 багатоквартирних будинків було пошкоджено обстрілами. Ремонтні роботи більшості цих будівель виконуються за кошти міського бюджету, 18 — під опікою Чернігівської ОВА. 

У понад сотні будинків міська влада проводить капітальний ремонт, у решті – поточний.

Поточний ремонт включає відновлення пошкоджених покрівель, вікон, дверей та мереж у під’їздах. Кошти міського бюджету спрямовувалися на закупівлю необхідних для поточних ремонтів матеріалів: шиферу, руберойду, скла, вікон, супутніх матеріалів. Також матеріалами допомагали благодійні організації.

Капітальний ремонт передбачений у будинках з прямими влучаннями. Це – відновлення несучих стін та плит, перекриття дахів, вікон, ремонт систем опалення.

До кінця жовтня ще не завершаться роботи в наступних будинках:

  • Вулиця Генерала Бєлова, 27.
  • Вулиця Генерала Бєлова, 37 (2-3корп.).    
  • Вулиця Любецька, 34.
  • Вулиця Чорновола, 15А. 
  • Вулиця Богуна, 44.
  • Вулиця Мазепи, 56.
  • Вулиця Генерала Пухова, 154. 
  • Вулиця Реміснича, 55А.
  • Вулиця Толстого, 122.

Але навіть у цих будинках буде забезпечено теплопостачання до тих помешкань, де не ведуться безпосередні роботи. Решту квартир підключатимуть по ходу завершення ремонтів.

Щодо питання відновлення будинків, то ми виконуємо роботи у багатоповерхівках та квартирах з прямими влучаннями до стану відновленого периметру та спроможності помешкання отримувати тепло – відновлюємо стіни, перекриття, підключаємо мережі. Тобто робимо будівельний ремонт. Ремонти квартир, у звичному сенсі, ми не робимо.

Повністю без тепла залишаються лише ті багатоквартирні будинки, які потрапляють під знесення.

- В сенсі можливих проблем із водопостачанням, чи планує міська влада розконсервувати і відновити мережу водопроводних колонок на вулицях міста?

- У разі необхідності це може бути зроблено. Але робота колонок залежить від наявності електроенергії. Адже саме завдяки їй підтримується тиск води в мережі. І, якщо за відсутності електрики, не буде води у кранах, то у колонках теж. Можливо тільки у низинній місцевості вона ще буде.

Тому зараз треба обовязково мати запас технічної та питної води. І питну воду, за можливості, регулярно поновлювати.

Також без електроенергії не зможе працювати каналізація. Це теж дуже важливе питання.

На владу надійся, але й сам – організуйся

770 генераторів передано для обладнання чернігівських укриттів

-Яким чином відбувається передача біотуалетів та генераторів для укриттів? Та скільки їх вже передано?

-Управління закуповує необхідне обладнання. Рішенням виконавчого комітету здійснюється його передача комунальним управителям – це комунальні підприємства «Деснянське», «Новозаводське», «ЖЕК-10» та «ЖЕК-13». І вже потім ці підприємства передають генератори, біотуалети та лавки безпосередньо мешканцям. Якщо управитель в будинку приватний чи це ОСББ, то комунальні підприємства передають обладнання їм.

Загалом передано для облаштування найпростіших укриттів 770 генераторів, 437 біотуалетів та 4000 лавок.

Ще буде закуплено 100 генераторів, 200 біотуалетів та 3000 лав.

- Чи залишаються вони на балансі міста або комунальних підприємств, або повну відповідальність за них несуть мешканці будинку, які звернулися для переобладнання укриттів?

- Вони залишаються на балансі комунальних підприємств, а мешканцям віддаються у користування під відповідальність старших будинків.

-Чи допоможуть генератори з опаленням укриттів, у разі відключення теплопостачання? Чи рекомендується включати до генераторів обігрівачі? Чи їх слід використовувати виключно для забезпечення світла та підзарядки телефонів?

-Генератор має обмежену потужність. Тож варто розрахувати: роботу якої кількості обладнання він може забезпечити. І від цього відштовхуватися. Мешканцям передавалися генератори потужністю 2,5-3 кВт.

Також слід пам’ятати, що генератори можна запускати лише на вулиці, ні в якому разі не в приміщенні. Під час їх роботи виділяються продукти горіння, які небезпечні у закритому просторі.

-Зима буде складною, це зрозуміло, за рахунок чого нам вдасться її пройти? І щоб Ви порадили чернігівцям: як підготуватися до зими 2022/23?

-До зими почали готуватися ще навесні цього року. Розуміли, що буде важко. Тому усі готові до будь-якого розвитку подій.

Щодо порад, то на першому місці найважливіша самоорганізація. Переглянути, як можна покращити енергоефективність помешкання. Перевірити вікна та двері, ущільнити їх; звільнити простір біля батарей – прибрати меблі, штори, декоративні панелі; наклеїти тепловідбивальний екран за батареями; можна перевірити справність проводки та електроприладів; якщо є індивідуальне опалення – провести техобслуговування котла.

Також не зайвим буде розробити запасний план дій при надзвичайній ситуації і бути готовими його швидко реалізувати – будь-то відсутність тепла, зв’язку чи загроза від ворога: домовитися з сусідами, друзями чи родичами про спільні дії. Особливо це стосується сімей з дітьми. Це і є найвищий рівень самоорганізації.

Не зайвою буде економія електроенергії та тепла. Не витрачайте зайвого навіть, якщо воно є. Ощадливість споживання ресурсів подовжить можливість ними користуватися.

Будьмо готові до різних ситуацій і віримо в наших військових.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Ярослав Куц #укриття #опалювальний сезон #буржуйки #біотуалет
Оголошення
live comments feed...