15:05, 27 листопада 2022 р.
Опанас Шафонський: лікар, історик, економіст
Краєзнавчі розвідки та розповіді про наших видатних земляків і землячок – це ті теми, які наші дописувачі та читачі хочуть бачити якомога частіше. Тож на ваше прохання розпочинаємо нову серію публікацій, присвячених видатним чернігівцям, які зробили вагомий внесок у науку, освіту, культуру, мистецтво, розвиток місцевого самоврядування тощо. І перший, про кого ми з вами поговоримо, – це інтелектуал, видатний лікар, історик, дослідник і неординарна людина – Афанасій (Опанас) Филимонович Шафонський (1740–1811).
Європейські студії козацького сина
Місце народження видатного сина Чернігівщини – сотенне містечко Сосниця, яке у XVII–XVIII століттях входило до складу Чернігівського козацького полку тодішньої Гетьманщини. Він з’явився на світ у грудні 1740 року в родині місцевого козацького сотника Филимона Шатили (Шатиловського), а пізніше отримав прізвище Шафонський. За інформацією кандидата історичних наук Валентина Ребенка, хлопець отримав початкову освіту вдома, під керівництвом приватного вчителя-німця, який відзначив надзвичайні інтелектуальні здібності юного Опанаса та рекомендував направити його на навчання до Німеччини.
У 1756 році юнак відправляється за кордон, де спочатку успішно вивчає право в університеті німецького міста Галле і здобуває ступінь магістра права. Пізніше Шафонський продовжує навчання в університетах європейських міст – голландського Лейдена та французького Страсбурга, де здобуває відповідно ступені доктора філософії та доктора медицини. Європейські наукові студії Опанаса Шафонського завершилися 1763 року, він повернувся на батьківщину та почав медичну практику як військовий лікар.
Як українські лікарі Москву від чуми врятували
У другій половині XVIII століття чума все ще несла страшну небезпеку для населення тодішньої Російської імперії та забирала тисячі людських життів. Шафонський застав чергову епідемію у 1770 році в Москві на посаді головного лікаря місцевого генерального шпиталю. Там він першим зафіксував поширення хвороби та вжив санітарні заходи по боротьбі з нею, зокрема відкривав додаткові шпиталі. Помічниками Шафонського у цій справі стали лікарі-українці Данило Самойлович (ще один уродженець Чернігівщини) та Касіян Ягельський.
Завдяки активним діям вищезгаданих лікарів епідемію «чорної смерті» було подолано, а Шафонський, котрого призначили на посаду головного лікаря Москви, узагальнив досвід боротьби з чумою у науковій праці «Описание моровой язвы, бывшей в столичном городе Москве с 1770 по 1772 год, с приложением всех для прекращения оной тогда установленных учреждений», виданій у 1774 році. Фундаментальна праця отримала визнання за кордоном і неодноразово перевидавалася іноземними мовами.
Невтомний дослідник Чернігівщини
На медичній ниві Шафонський завершив роботу у 1781 році і тоді ж повернувся на Чернігівщину. У цей час у результаті імперської політики Катерини II було остаточно ліквідовано залишки автономії колишньої Гетьманщини, а замість колишнього полково-сотенного адміністративно-територіального устрою запроваджено поділ на намісництва (пізніше – губернії) та повіти. Чернігів стає центром однойменного намісництва.
З 1782 року Шафонський є радником Чернігівської кримінальної палати (суду), потім стає її головою, пізніше – генеральним суддею. Він активно займається вивченням історії, етнографії та топографії України, зокрема Чернігівщини. Шафонський узагальнив зібрані істориком Дмитром Пащенком матеріали та написав на їхній основі ґрунтовну наукову працю «Черниговского наместничества топографическое описание» (1786). На жаль, цей твір побачив світ далеко після смерті автора і був виданий друком у Києві 1851 року.
Уже згадуваний історик Валентин Ребенок здійснив опис праці Опанаса Шафонського, що складається з двох частин. Перша – це своєрідний географічний, статистично-демографічний та історико-економічний нарис. У своїй історичній концепції Шафонський виводить історію України від «найдавніших часів» (у міфологічному біблійному вимірі) і до розподілу її на три намісництва у XVIIІ столітті. Друга містить топографічний опис Чернігівщини з детальною інформацією про повіти і міста, статистичними відомостями щодо них. Зокрема, наявний детальний опис герба Чернігова, історія появи печатки чернігівського магістрату за польського володарювання. Подібним чином було описано герби та печатки інших міст та містечок Чернігівщини (Городні, Березни, Борзни, Ніжина, Прилук).
Також автор подає різноманітні відомості про життя Чернігівщини того періоду. Шафонський першим почав вивчати версії щодо походження назви міста Чернігів. Він використовує і легенди про князя Чорного, про навколишній густий чорний ліс.
У сфері археології Шафонський описав рештки колишніх чернігівських земляних валів, надав відомості про кургани Чернігова (зокрема, «Чорну могилу»), охарактеризував печери Іллінського монастиря станом на той час. Також описав Єлецький і Троїцько-Іллінський монастирі, Спаський та Успенський собори нашого міста. У 1796 році Шафонський завершив юридичну практику і вийшов у відставку.
Родинне життя та пам’ять про Опанаса Шафонського
Опанас Шафонський був одружений з донькою чернігівського бургомістра Михайла Єнька – Ганною. У цьому шлюбі народилося двоє синів – Андрій та Григорій. Обидва будували кар’єру як чиновники: Андрій отримав чин дійсного статського радника та керував канцелярією московського генерал-губернатора, Григорій став колезьким радником.
Спочив Опанас Филимонович Шафонський у Чернігові в березні 1811 року та був похований на цвинтарі Воскресенської церкви. Після смерті вченого одну з вулиць Чернігова назвали на його честь. Втім після приходу до влади у 1917 році більшовиків її перейменували і про діяльність Шафонського забули на тривалий час. Пам’ять про нашого видатного земляка повернулася лише зі здобуттям Україною незалежності. Так, в останні роки на батьківщині Шафонського у Сосниці встановлено меморіальну дошку, а вулицю та провулок в обласному центрі, назви яких несли відбиток комуністичного минулого, перейменовано на честь Опанаса Филимоновича Шафонського.
Андрій Подвербний
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
Як уникнути проблем із паливною системою в сильні морози?
Новини компаній
13:00
Вчора
ТОП новини
Спецтема
Оголошення
live comments feed...