11:05, 17 грудня 2022 р.
Вдруге зруйнований війною – яка доля колишнього кінотеатру
Будівля колишнього кінотеатру імені Щорса побачила за своє життя дві війни. Кінотеатр мав три великі зали для глядачів: «червона» на 560 осіб, «синя» на 450 місць, та кругла, що вміщувала 100 людей. Будівля несла свою історію з переглядами фільмів, концертами, танцями та іншими подіями через роки, але 27 лютого ця історія перервалася завдяки російським окупантам.
Будівля колишнього кінотеатру, Фото: Валентина Гавриленко
Кінотеатр імені Щорса збудували у 1939 році, на той час він мав найкраще обладнання. Під час Другої світової війни будівля зазнала руйнації від рук нацистів, та уже через два роки після закінчення війни споруду відновили, а у 1996 році їй присвоїли статус пам’ятника архітектури місцевого значення. У 2017 році кінотеатр закрили, а в будівлі розпочав свою діяльність Чернігівський обласний молодіжний центр. І ось, через не одне десятиліття, уже інші загарбники знову зруйнували колишній кінотеатр.
27 лютого з території Білорусі російський ОТРК «Іскандер» випустив ракету, яка завдала величезної шкоди молодіжному центру, та будинкам біля нього. Будівля колишнього кінотеатру має підвал, але, на щастя, у ньому нікого не було, тому обійшлося без жертв.
У 2021 році влада Чернігова виділила не малі кошти на реконструювання будівлі. За рік встигли провести повністю демонтаж споруди, та замінити усі вікна на металопластикові. На жаль, нічого не вціліло. Червона зала, де раніше збиралися на перегляд фільмів, постраждала найбільше, та й у саму будівлю спочатку неможливо було зайти.
На сьогодні частину будівлі уже розчистили від сміття разом із волонтерами «БУР Чернігів», та залишилося ще багато роботи. До «червоної» зали досі навіть неможливо зайти, адже вхід завалено. Велику біду має колишній кінотеатр із дахом, він сильно протікає у багатьох місцях. Електропостачання відновити не вдалося, а замість вікон зсередини прикріплені старі банери. Та навіть попри це, історичну будівлю продовжують охороняти, та сподіваються на відновлення.
Ірина Сімонова, Фото із соцмереж
Директорка Чернігівського обласного молодіжного центру Ірина Сімонова говорить:
«Ми уклали декілька договорів стосовно розробки предпроекту і зараз готуємо документи до ЮНЕСКО. Так само включаємо туди консервативні роботи, роботи з відновлення, розробка проектно-кошторисної документації та дослідження. Звичайно про відновлення говорити зарано, найголовніше зараз – це утримати приміщення в тому стані, в якому воно зараз, щоб не погіршилося. Як тільки фундації, які підтримують подібні проекти, приймуть рішення, що вони готові виділити кошти під час війни на збереження чи відновлення цієї будівлі – розпочнеться якась робота».
Олег Котеленець, Фото: Валентина Гавриленко
Заступник директора Чернігівського обласного молодіжного центру Олег Котеленець розповідає:
«Це пам’ятка архітектури місцевого значення, і ми віримо в те, що її відновлять, але зараз це не на часі, тому що багато людей міста та області не мають де жити, так як їх оселі зруйнували, тому потрібно зразу вирішити проблему житла». Пан Олег сподівається, що будівлю будуть відновлювати з репарацій від Росії.
Чернігівський обласний молодіжний центр не припинив свою діяльність. Установа переїхала на проспект Миру, та продовжує функціонувати за новою адресою. Відтепер центр орієнтує свою роботу на сучасні проблеми: збирає волонтерів та допомагає, надає психологічну поміч, та допомагає молоді рухатися вперед в умовах війни.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Спецтема
Оголошення
19:24, 21 листопада
11:21, 2 грудня
15:09, 30 листопада
19:24, 21 листопада
19:24, 21 листопада
live comments feed...