• Головна
  • Бібліотеки Чернігова: чи є нові книги та що роблять з російською літературою?
16:04, 1 березня 2023 р.

Бібліотеки Чернігова: чи є нові книги та що роблять з російською літературою?

Виставка зруйнованих Росією книг в обласній бібліотеці для юнацтва, світлина Сєргєя Карася

Виставка зруйнованих Росією книг в обласній бібліотеці для юнацтва, світлина Сєргєя Карася

Початок широкомасштабного вторгнення, крім іншого, боляче вдарив по гаманцям багатьох чернігівців: як повідомляв ЗМІ викладач Києво-Могилянської бізнес-школи Олексій Геращенко, у 2022-му році, в середньому, купівельна спроможність українців впала на третину.

До того ж, не зважаючи на падіння реальних доходів, більшість з нас фінансово допомагає ЗСУ, розуміючи, що головне завдання України зараз – перемогти у боротьбі з російсько-білоруськими загарбниками.

Відволіктися від складності буднів могла б допомогти книга. Проте, нові книги для багатьох стали розкішшю. Тому ми вирішили дізнатися у чернігівських бібліотеках: як вони поповнюють свої фонди після 24 лютого 2022-го року. Та чи позбулися книгозбірні літератури заборонених російських авторів…

Бібліотека імені Коцюбинського та міська ЦБС

Бібліотека імені Коцюбинського

-За цей період (після початку широкомасштабної війни, - прим.) поповнення за рахунок бюджету не відбувалося, адже всі кошти зараз спрямовані на воєнні потреби. Тому ми вишукуємо інші шляхи: як поповнити бібліотечний фонд. По-перше, приносять читачі. Ми звертаємося: «Якщо ви придбали книжку, прочитали її й принесете нам, то багато людей після вас її прочитають». Майже кожного дня (або через день) 1-2 книги нам приносять. Нещодавно наші друзі з Києва зібрали цілу автівку, повністю заповнену книгами (це, мабуть, був найбільший подарунок), - каже директорка чернігівської ЦБС Ганна Пушкар. - По-друге, ми спілкуємося з меценатами, громадськими об’єднаннями, які нам надсилають сучасні книжки українською мовою. Звертаємося до всіх (з проханням, - прим.) приносити нам книжки. Ми будемо їх цінувати, зберігати та надавати їм другого життя у інших читачів.

Головна будівля міської централізованої бібліотечної системи – бібліотека Коцюбинського, як й більшість центральних чернігівських бібліотек, постраждала від російської навали. Тому у 2022-2023-му роках тут списували не тільки книги російських авторів, а й ті, які постраждали через дії російських окупантів, й вже не підлягають відновленню.

Ганна Пушкар

-Зараз є список заборонених видавництв. Особливо тих, що спеціалізуються на вихвалянні російської агресії, російської армії, автори, які закликають до окупації України. Такі книги списуються. Кошти, які ми отримаємо за цю макулатуру, спрямовуємо на закупівлю нових сучасних українських книжок, - пояснює Ганна Пушкар. – Зараз макулатура коштує 3-4 гривні за кілограм, а нова книжка від 300 гривень. Тому не на макулатуру ми сподіваємося при закупівлі нового бібліотечного фонду.

У 2022-му році з міської централізованої бібліотечної системи були списані 34 тисячі книжок (але у цей перелік входять не тільки книжки авторів-окупантів, а й знищені внаслідок обстрілів бібліотеки), у 2023-му році вже списані 9 тисяч.

Обласна бібліотека для юнацтва

Будівля, в якій наразі розташовується бібліотека для юнацтва

-На жаль, у 2022-му році та на початку 2023-го року держава не виділяла гроші на закупівлю нових книг. В нас тільки дарунки. Після початку широкомасштабної війни до нас прийшло 785 примірників книг. Це подарунки від читачів, письменників. Але, на жаль, країна нам не дуже може допомогти: розбитих бібліотек багато. Ми пишемо до окремих організацій. Наприклад, адвокатське об’єднання «VBPARTNERS» замість новорічного корпоративу. Вони всі ці гроші вклали у книжки, й кілька бібліотек (зокрема, й ми), отримали по 35 примірників української нової гарної книги, - зазначає завідувачка відділу комплектування фондів, каталогізування документів та зберігання бібліотечних фондівОксана Гасанова.

Саме бібліотека для юнацтва зазнала найбільший руйнувань серед чернігівських закладів. Світлини зруйнованого корпусу бібліотеки, який примикав до стадіону імені Гагаріна, облетіли ледве не весь світ, а сама будівля потрапила у перелік пошкоджених культурних об’єктів України від ЮНЕСКО.

Тепер бібліотека тимчасово базується у кількох кабінетах школи мистецтв на вулиці Молодчого, 2.

Але світова слава не принесла бібліотеці нових книжок:

Оксана Гасанова, світлина Сєргєя Карася

Оксана Гасанова, світлина Сєргєя Карася

-Мабуть, в багатьох людей є сумніви. Не всі знають, що в нас дві будівлі. Тобто дуже постраждала будівля за адресою Шевченка, 63. Але в нас є друга будівля – Шевченка, 54. А люді, маючи знання, що в нас є тільки один корпус, подумки себе питають: «Мабуть, бібліотека вже зруйнована, чи буде вона, чи ні…», - ділиться Оксана Гасанова. – Зараз в нас є проблема з книжковими шафами. Бо дуже постраждали зали. Ми потребуємо української художньої та документальної книги: історія, мовознавство. З цим трішки проблеми.

У минулому році в бібліотеці списали 1000 російських книг, більше 8 тисяч було втрачено через російську авіаатаку на стадіон Гагаріна та бібліотеку. У 2023-му збираються списати ще біля 3 тисяч російських книжок, відповідно до рекомендацій міністерства культури та інформаційної політики.

Обласна бібліотека імені Короленка

Бібліотека імені Короленка

-В нас такі самі проблеми, як в наших колег: це постанова КМУ від 9 червня 2021 р. № 590 «Про затвердження Порядку виконання повноважень Державною казначейською службою в особливому режимі в умовах воєнного стану», яка не дає нам змоги купувати (нові книжки, - прим.) у книгарнях та передплачувати періодичні видання у редакціях. Відсутність комплектування за цей період створить великий пробіл у нашому фонді. Наразі книги нам дарують наші небайдужі читачі. Також ми зверталися до видавництв (деякі з них відгукнулися). Всього за 2022-23 рік ми отримали 2104 книги. Але, на жаль, цього абсолютно недостатньо, адже бібліотека формує свої фонди відповідно до запитів громади. В нас ведеться картотека незадоволеного попиту, ми вивчаємо попит наших користувачів, - каже директорка чернігівської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Короленка Інна Аліференко. – Незадоволений попит – це коли людина запитує книгу, але її або на місці немає (недостатньо примірників), або взагалі немає у бібліотеці. В нас дуже цікаве розташування: з одного боку книгарня, й з іншого боку книгарня. Люди відвідали книгарні подивилися (книги зараз дуже дорогі), потім вони приходять до нас, а в нас нової літератури, яку б вони хотіли почитати, немає.

14 лютого бібліотека проводила акцію «подаруй бібліотеці книгу». Також якісь книги бібліотека купує, здаючи макулатуру (в тому числі приймають від читачів літературу російських авторів), але глобально ця допомога наразі не є дуже суттєвою.

Раніше книги дарував Український інститут книги, проте наразі й ця програма призупинена:

Інна Аліференко

-Український інститут книги, відповідно до державної програми, закуповує книги, найбільш популярні серед користувачів, й безкоштовно передає їх бібліотекам. Кілька років поспіль ця програма працювала. Наша бібліотека є обласним обмінним фондом: ми ці книги розподіляли й передавали у громади. З 2022-го року ця програма не працює через повномасштабну війну. Хоча інститут книги обіцяв, що, можливо, фінансування переглянуть, - додає Інна Аліференко.

З 2014-го року та з початком україно-російської війни, бібліотека, за словами пані Аліференко, не закуповує російські книжки, хоча бібліотека Короленка має великий фонд російських та радянських книжок, зібраний за попередні роки.

-Ми провели ревізію наших фондів. Тих авторів, які були у списку (письменників, що потрапили під заборону мінкульту, - прим.), в нас виявилося всього чотири. Ми їх одразу списали. Зараз займаємося списанням російської літератури, котра є в надлишку, адже ми – центральна бібліотека області з книгозбереження і маємо найбільший репертуар видавничої продукції в області. У минулому році ми списали близько 10 тисяч примірників російськомовної літератури, яку здали на макулатуру. Проте, відповідно до законодавства, ми залишаємо по одному примірнику тієї літератури, яка в нас знаходиться: для дослідження науковцями. Також ми оголосили акцію про збір макулатури. Наші користувачі та й небайдужі містяни принесли непотрібні їм книжки для здачі бібліотекою на вторсировину. Було здано 1100 кілограм і придбано на ці кошти 21 книгу про Чернігівщину. Але на цьому справа не закінчилася і ми продовжуємо списання, - підкреслює директорка. – Запрошуємо усіх бажаючих дарувати свої улюблені книги до бібліотеки та приносити зношену літературу на макулатуру!

Як кажуть всі працівники бібліотек, кожна з них буде вдячна за подарунок у вигляді книги. Й, так само, буде рада новим читачам.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#книги #російська література #бібліотека для юнацтва #бібліотека імені Коцюбинського #бібліотека імені Короленка
Оголошення
live comments feed...