18:11, 8 травня 2023 р.
"У день перемоги над нацизмом ми боремось за нову перемогу", — в.о. міського голови Олександр Ломако під час виступу у Реймсі
8 травня, у День пам'яті та примирення, в.о. міського голови Чернігова Олександр Ломако бере участь в урочистих заходах, що відбуваються у французькому Реймсі — місті-побратимі нашого Чернігова.
Пам'ятні заходи з нагоди 78-ї річниці перемоги над нацизмом відбулися біля "Пам'ятника Мученикам Опору", стел Рейну та Дунаю, військового Меморіалу. Участь у них взяли: президентка Великого Реймса Катрін Вотрін, мер Реймса Арно Робіне, в.о. міського голови Чернігова Олександр Ломако, ветерани Другої світової війни, представники військового керівництва.
Пам'ять всіх жертв, чиє життя забрала Друга світова війна, вшанували покладанням квітів та хвилиною мовчання. В.о. міського голови Чернігова Олександр Ломако зробив це у супроводі двох українських дітей, які проживають у Реймсі.
Після чого Олександр Ломако виступ перед присутніми з промовою.
— Для мене велика честь бути тут та розділити урочистість сьогоднішніх заходів. Особливо, зважаючи, що вони відбуваються в Реймсі — місті, де нацистська Німеччина підписала акт капітуляції, який, хоч і формально був скасований, але практично — виконаний на 100%.
Друга світова стала найжахливішим та наймасовішим злочином в історії людства. Перемога над нацистською Німеччиною — свята дата, адже світ заплатив за неї надзвичайну ціну. Понад 50 млн людей віддали свої життя. Це жахлива цифра, яку просто неможливо осягнути і ми ніколи не повинні забувати про це. Друга світова навчила світ багатьом важливим речам. Не можна не зважати на диктатуру, особливо у себе під дверима. Не можна вести переговори та йти на поступки диктатору. Вони лише розбещують його. Потрібно обов‘язково захищати слабших, бо в іншому випадку — після них ворог прийде до твого дому. І, найважливіше, демократія — має значення, свобода слова — має значення, права людини — мають значення. Саме ці цінності сьогодні захищає Україна.
Я приїхав до вас із землі, яка побачила сьогодні всі ті жахи війни, які бачив світ під час Другої світової. Це не війна двох армій, це війна двох цивілізацій. Варварів, які мріють знищити українство, проти цінностей вільного світу. Бо вони їх дратують. Бо ми їх дратуємо.
Наше гасло «ніколи знову» не було настільки рішучим. Європа і світ знову повторили помилки, які розв'язали руки диктатору, і новий Гітлер XXI століття знову насмілився кинути викли всьому світові та пішов війною. Він нищить мирні міста, вбиває наших дітей, змушує мирних українців шукати прихистку по всьому світу, щоб вберегти себе. Українці гідно протистоять цій агресії. Вже понад 439 днів, як ми стали щитом від зла та не пустили ворога на територію Європи, та на території України захищаємо наші спільні цінності — свободу та демократію в усьому світі. Ми робимо це не самі, нас підтримує і допомагає весь цивілізований світ. Я, користуючись нагодою, хочу сказати слова вдячності народові Франції за військову, політичну та гуманітарну підтримку нашої країни. Щодо військової — давайте робити це швидше, щоб зупинити жах цієї війни, загибель мирних людей. Уроки Другої світової говорять ще і про те, що зло обов‘язково має бути покаране. В день перемоги над нацизмом ми боремося за нову перемогу. І вона обов‘язково буде. А після неї — справедливий суд над злочинцями. Щоб уже точно — «ніколи знову».
8 травня в Україні та світі відзначають День пам’яті та примирення. Цього дня в 1945 році нацистська Німеччина підписала Акт про капітуляцію перед союзниками з Антигітлерівської коаліції: США, Британією, СРСР та Францією. Друга світова війна стала одним з наймасштабніших збройних конфліктів в історії людства: загинуло, за різними оцінками, від 50 до 85 млн людей. Втрати українців у Другій світовій — 5 млн цивільних та 3 млн військових.
Довідково. Акт про безумовну капітуляцію нацистської Німеччини було підписано у Реймсі о 2 годині 41 хвилині 7 травня 1945 року з участю представника від Радянського Союзу генерала Івана Суслопарова. Проте Сталін відмовився визнати акт. Він захотів підписання нового у Берліні, здобутому Червоною армією. Тож поставив ще одну вимогу союзникам – жодних офіційних оголошень про перемогу до вступу в силу іншої капітуляції.
Прем’єр Великобританії Вінстон Черчилль і президент Сполучених Штатів Гаррі Трумен відмовили. Черчилль послався на парламент, який вимагатиме від нього інформації, а Трумен – на те, що прохання Сталіна надійшло пізно та скасувати оголошення неможливо.
На це Сталін заявив, що підписаний у Реймсі договір не можна скасувати й не можна визнати, адже капітуляція має бути прийнята не на території переможців, а там, звідки прийшла агресія, – в Берліні. Союзники погодилися.
Другий Акт про капітуляцію Німеччини підписали у берлінському передмісті Карлсхорст – 8 травня, о 22:43, за центральноєвропейським часом, а це – за московським 9 травня, 00:43. Його текст майже дослівно повторював попередній.
Пресслужба Чернігівської міської ради
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Спецтема
Оголошення
14:02, 23 грудня 2024 р.
6
16:43, 30 грудня 2024 р.
3
14:55, 29 грудня 2024 р.
20
14:55, 29 грудня 2024 р.
24
23:15, 25 грудня 2024 р.
live comments feed...