• Головна
  • Скандал навколо освіти і тренерства директора чернігівської СДЮШОР «Юність»
14:17, 26 травня 2023 р.

Скандал навколо освіти і тренерства директора чернігівської СДЮШОР «Юність»

СДЮШОР «Юність» потрапила у скандал

СДЮШОР «Юність» потрапила у скандал

Чернігівці, як правило, не знають голів обласних федерацій з різних видів спорту. Хіба що згадають Ніну Лемеш, та й те, скоріш, через те, що колишня спортсменка є першою заступницею голови облради та паралельно очолює обласне відділення Національного олімпійського комітету, а не через те, що Ніна Лемеш керує обласною федерацією біатлону.

Другим, після пані Лемеш, за впізнаваністю очільником обласної федерації, напевно, можна назвати президента Чернігівської обласної асоціації футболу Геннадія Прокоповича, який паралельно є головою комітету з питань стадіонів та безпеки проведення змагань (що особливо актуально під час повномасштабної війни) Української асоціації футболу (УАФ), членом виконавчого комітету УАФ та директором чернігівської СДЮШОР з футболу «Юність».

Ось саме щодо останньої посади пана Прокоповича й вибухнув скандал: директора звинувачують у тому, що він не має права очолювати футбольну школу, фіктивно призначив себе тренером та змушує працівників «Юності» у робочий час працювати на своїй дачі.

Ми намагалися розібратися у цій історії.

Хто такий Геннадій Прокопович?

Геннадій Прокопович під час роботи у ДАІ

Геннадій Прокопович народився у Чернігові. Як повідомляють в обласному управлінні освіти, він закінчив Харківське вище військове училище тилу і транспорту Національної гвардії України за спеціальністю «Командна тактична, автомобільна техніка», Київський інститут внутрішніх справ при Національній академії внутрішніх справ України за спеціальністю «Правознавство», є кандидатом юридичних наук.

Відповідно до інформації порталу 1927.kiev.ua, з 1995 по 2011 рік пан Прокопович працював у ДАІ (це державна автоінспекція, якщо хтось вже забув таку абревіатуру), з 2011-го по 2014-й – на митниці.

У 2008-му Геннадій Прокопович очолив Чернігівську обласну федерацію футболу (зараз федерацію перейменували на асоціацію), а у 2018-му – СДЮШОР з футболу «Юність».

Й весь футбольний період діяльності Геннадія Прокоповича, навколо нього вибухають скандали.

Юрій Надточій

-Це проходило як звичайний рейдерське захоплення. До зали для голосування, яка чомусь була під охороною, не пустили навіть кореспондента. Жодного… Не вийшло (виграти вибори, - прим.), тому що був підключений адміністративний ресурс й у зал для голосування не запустили навіть журналістів із загальноукраїнських видань, – так, в інтерв’ю сайту ФК «Десна», розповідав про вибори президента обласної федерації футболу 2016-го року екс-кандидат у президенти Юрій Надточій.

Як розповідають активісти, коли пан Прокопович очолив обласний футбол, в обласному чемпіонаті грали 32 команди, поділені на 2 дивізіони, а у чемпіонаті області-2022 – лише 5 колективів (у сезоні 2021-го року, останньому до повномасштабного вторгнення, обласна першість налічувала 12 команд, - прим.):

-Справа у тому, що команди є, й команди хочуть грати. У 2010-х роках команди, які були не згодні з Прокоповичем, організували Прем’єр-Лігу. Але потім цю справу «задушили», – розповідає представник ультрас ФК «Десна» Дмитро Дорошко. – Зараз команди просто відмовляються грати, через те, що є такий керівник: несправедливі рішення суддів й так далі… Як говорять, чемпіоном стане той, хто більше «занесе» Прокоповичу.

З останнього – напочатку квітня Геннадія Прокоповича помітили з президентом Української асоціації футболу (УАФ) Андрієм Павелком на святкуванні в одному зі столичних ресторанів. Все б нічого, ось тільки пан Павелко у цей час мав бути на самоізоляції, бо за кілька днів до того він не прийшов до Київського апеляційного суду, де розглядалася справа про відсторонення Андрія Павелка від посади президента УАФ через… коронавірус. Тож виходить, що Геннадій Прокопович, директор футбольної школи, святкував разом з хворим Андрієм Павелком – тобто підвергав ризику зараження як себе, так й вихованців своєї школи, з якими він спілкувався.


Дача та тренерство

Геннадій Прокопович (третій ліворуч) під час семінару УАФ

Напочатку травня «Фейсбук»-сторінка «Чернігівська гармата», яка сама себе позиціонує як медіа (чи то пак ЗМІ), опублікувала допис про Геннадія Прокоповича.

У матеріалі стверджувалося, що Геннадій Прокопович не мав права займати посаду директора СДЮШОР «Юність», призначив себе та свою заступницю (філолога, за освітою) футбольними тренерами та залучає працівників футбольної школи до робіт на власній дачі.

Як нам вдалося з’ясувати, з питань діяльності Прокоповича на посаді директора футбольної школи, до начальника Чернігівської ОВА В’ячеслава Чауса зверталися ультрас чернігівської «Десни»:

Дмитро Дорошко

-У лютому 2023-го ми написали начальнику ОВА В’ячеславу Чаусу та підняли питання незаконного призначення Прокоповича на посаду директора СДЮШОР «Юність», - розповідає Дмитро Дорошко.

У своєму зверненні фанати посилалися на норму «Положення про дитячо-юнацьку спортивну школу», затвердженого Кабінетом міністрів України, в якій зазначено: «На посаду директора спортивної школи призначається особа, яка є громадянином України, має вищу освіту за спеціальністю фізична культура і спорт та ступенем «магістр», стаж роботи за фахом не менш як три роки»:

-Стажу в нього такого не було, як й освіти, каже Дмитро Дорошко.

Вже після того як вони отримали першу відповідь, у руки ультрас потрапили документи, які свідчать, що у навчальному році 2022/23 Геннадій Прокопович та його заступниця Оксана Онищенко стали тренерами з футболу у тій же СДЮШОР «Юність»:

Документи, які доводять роботу Оксани Онищенко та Геннадія Прокоповича тренерами

-Тренерська ліцензія, я впевнений, в нього є. Як мінімум, ліцензія «С» (це диплом для тренерів дитячо-юнацького (до 16 років) та аматорського футболу, - прим.), бо ліцензії цього рівня видаються обласними федераціями футболу, одну з яких й очолює Геннадій Прокопович. Для нього отримати ліцензію – не є проблемою, вважає Дмитро Дорошко. – Але та група, в якій тренером вказаний Прокопович, за моєю інформацією, фіктивна. Бо після початку бойових дій більшість дітей, що навчалися у цій групі, виїхали з Чернігова. Тож, за фактом, група існує наразі тільки на папері. Після того як інформація випливла в Інтернет, Прокопович став приходити на тренування: зі слів батьків, сказав якусь промову – на тому й все.

Погодив роботу Геннадія Прокоповича та Оксани Онищенко тренерами Андрій Шемець

Погодив роботу Геннадія Прокоповича та Оксани Онищенко тренерами Андрій Шемець

Інформацію про тренерську діяльність Геннадія Прокоповича та Оксани Онищенко ультрас також надіслали В’ячеславу Чаусу. Поки що – без відповіді.


Багатогранний науковець. Й до чого тут Андрій Ярмоленко?..

Геннадій Прокопович

За отриманими нами даними, Оксана Онищенко та Геннадій Прокопович наразі навчаються у НУ «Чернігівському колегіумі» імені Шевченка.

В університеті підтвердили цю інформацію: виявляється, Оксана Онищенко та Геннадій Прокопович не тільки тренують в одній школі, але й є одногрупниками – обидва 1 жовтня 2022-го року вступили на магістратуру за спеціальністю «Фізична культура і спорт». Закінчити навчання вони мають наприкінці січня 2024-го року.

Цікаві й дипломи, які абітурієнти подавали при вступі до магістратури: Оксана Онищенко надала диплом вчителя української мови та літератури, зарубіжної літератури НДПІ ім. Гоголя (наразі – Ніжинський державний університет), який вона отримала у 1998-му році.

Можна було б припустити, що пан Прокопович надав диплом за спеціальністю «Командна тактична, автомобільна техніка», або «Правознавство». Але, для вступу до НУ ЧК, кандидат юридичних наук Геннадій Прокопович подав диплом магістра з кваліфікацією «викладач історії, вчитель історії та правознавства старшої школи» все того ж НДУ ім. Гоголя. Ось тільки, відповідно до наданої нам інформації, свій диплом історика пан Прокопович отримав лише у 2019-му році. Що дозволяє стверджувати, що на момент призначення на посаду директора СДЮШОР «Юність» у лютому 2018-го, Геннадій Прокопович не мав не тільки ступеня магістра за спеціальністю «Фізична культура і спорт» (як того вимагає чинне «Положення про дитячо-юнацьку спортивну школу»), а і взагалі магістерської освіти у галузі педагогічних наук.

Чому це важливо? Бо Геннадій Прокопович прийшов у СДЮШОР «Юність» напередодні приходу туди великих коштів – на момент його призначення шкільний стадіон очікував на реконструкцію, яка потім продовжилася ремонтом приміщення школи вже у рамках «Великого будівництва».

До того ж у 2017-му році вихованець СДЮШОР «Юність» Андрій Ярмоленко перейшов з київського «Динамо» до дортмундської «Борусії» за 25 мільйонів євро, й на момент приходу у школу Прокоповича, там саме чекали на так званий «платіж солідарності», який, за правилами футбольних асоціацій, «Борусія» мала перерахувати школі, що виховала футболіста.


Слово влади: перевірка «не в цьому році»

Чернігівська облрада

Засновником СДЮШОР «Юність» офіційно є Чернігівська обласна рада. А тому ми звернулися до постійної комісії облради з питань сім’ї, молоді, спорту та туризму та запитали чи знають вони про ймовірну невідповідність пана Прокоповича займаній посаді, його тренерську діяльність та нібито залучення працівників школи до робіт на особистій дачі Прокоповича? Та про те чи планують депутати провести перевірку цих фактів. Але там відповіли, що цьогоріч зробити нічого не зможуть:

Депутатка Ольга Бібік

-На Ваш інформаційний запит, щодо роботи СДЮШОР з футболу «Юність», повідомляємо, що план роботи постійних комісій обласної ради затверджується рішенням сесії на весь рік, повідомила нам головиня комісії, депутатка Ольга Бібік. Питання, зазначені в інформаційному запиті, не заплановані до розгляду постійною комісією обласної ради з питань сім'ї, молоді, спорту та туризму у поточному році.

Також ультрас «Десни» надали нам відповідь управління освіти і науки Чернігівської ОВА (хоча засновником СДЮШОР є облрада, призначати та звільняти директора СДЮШОР «Юність» має саме управління освіти ОВА). Там відповіли, що призначили Геннадія Прокоповича у відповідності до Закону «Про освіту», який вимагає від претендента на посаду директора освітнього закладу лише вільне володіння державною мовою та вищу освіту (без зазначення фаху):

-Додаткові кваліфікаційні вимоги до керівника закладу (у тому числі позашкільної освіти) мають визначатись спеціальними законами. «Положення про дитячо-юнацьку спортивну школу», затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 05 листопада 2008 року № 933, не є спеціальним законом, пише начальник обласного управління освіти Юрій Музика.

Цікаво, що, з одного боку з листа пана Музики виходить, що, постанова Кабінету міністрів не є достатньою правовою підставою для того, щоб не призначати на посаду директора людину, що не мала освіти у галузі спорту. З іншого ж боку, з того ж листа можна зробити висновок, що вимогу трирічного стажу роботи за фахом обійшли керуючись не Законом і навіть не постановою Кабміну, а «лише» наказом мінсоцполітики, відповідно до якого зробили для пана Прокоповича виняток:

Юрій Музика

-Згідно з пунктом 11 Загальних положень розділу 1 «Професії керівників, професіоналів, фахівців та технічних службовців випуску 1 «Професії працівників, що є загальними для всіх видів економічної діяльності» Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 29 грудня 2004 року № 336, особи, які не мають відповідної освіти або стажу роботи, встановлених кваліфікаційними вимогами, але мають достатній практичний досвід та успішно виконують у повному обсязі покладені на них завдання та обов'язки, можуть бути, як виняток, залишені на займаній посаді або призначені на відповідні посади за рекомендацією атестаційної комісії, каже Юрій Музика.

Прикро, що у тому ж листі, перераховуючи здобутки пана Прокоповича на посаді директора спортивної школи, Юрій Музика розповсюджує некоректну інформацію:

-Вперше в історії школи та чернігівського футболу, команди юнаків 2004 та 2007 років народження стали Чемпіонами України з футболу серед юнацьких команд Дитячо-юнацької футбольної ліги України, переконує пан Музика.

Що не так з цією інформацією? Насправді, хоча вихованці СДЮШОР «Юність» у вікових категоріях U-17 та U-14 дійсно виграли Вишу лігу ДЮФЛУ (Дитячо-юнацької футбольної ліги України) у сезоні 2020/21 років, але чемпіонами України вони, на жаль, не стали. Адже саме з 2020-го року Вища ліга стала лише другою, за силою, у структурі ДЮФЛУ. «Золоті» нагороди у найвищому дивізіоні дитячо-юнацького футболу України – Еліт-лізі у сезоні 2020/21 у категоріях U-17 та U-14 виграли не чернігівці, а вихованці донецького «Шахтаря», які й стали чемпіонами України.


Що далі?

Геннадій Прокопович (другій ліворуч) та Андрій Павелко (другій праворуч) у Чернігові

Ще 19 травня ми надіслали до СДЮШОР «Юність» інформаційний запит з проханням прокоментувати чи дійсно очільник школи не має освіти у галузі фізкультури та спорту, чи працюють Оксана Онищенко та Геннадій Прокопович футбольними тренерами та чи залучають фахівців спортшколи до робіт на директорській дачі.

Відповідно до чинного законодавства, відповідь ми мали отримати протягом 5 робочих днів. Але на момент підготовки публікації вона не надійшла.

Можливо, відсутність відповіді пов’язана з тим, що, як пише видання «FootballHub»: «Геннадій Прокопович, після розголосу скандальних деталей щодо свого обрання (насправді – призначення, - прим.) на місце директора СДЮШОР «Юність», зацікавив структури, які мають перевірити законність перебування людини без належної освіти на посаді. Зацікавив настільки, що після перевірок і візиту до облдержадміністрації довелося йти на лікарняний».

Хоча може статися, що лікарняний пана Прокоповича пов’язаний з квітневими відвідинами Андрія Павелка.

-Прокопович – людина Павелка. Мабуть, президент УАФ йому допомагає, хоча доведеної відповіді на це в мене немає, каже Дмитро Дорошко. Ми хочемо досягти того, щоб найбільшою футбольною школою області, єдиним, нині, «живим» спортивно-футбольним комплексом керувала людина з нормальною репутацією, людина яка любить футбол, живе футболом й буде розвивати футбол, а не наживатися на ньому. Хочемо, аби у вихованців «Юності», після закінчення школи, була перспектива розвитку.

Ну а наразі футбольну школу, в якій знаходиться єдиний не пошкоджений російськими окупантами стадіон Чернігова, продовжує очолювати людина, до якої, як здається, в громадськості є багато питань, які поки залишаються без відповіді.
Редакція сайту 0462.ua   закликає пана Прокоповича відповісти на наш інформаційний запит та прокоментувати інформацію, зазначену у цьому матеріалі. Ми надаємо слово всім сторонам, згаданим у статті, і безумовно оприлюднимо всі погляди на ситуацію, що склалася.

Сєргєй Карась

Чернігівська медіа група

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Геннадій Прокопович #СДЮШОР з футболу «Юність» #Оксана Онищенко #скандал #Андрій Павелко
Останні новини
Оголошення
live comments feed...