13:06, 5 червня 2023 р.
Справа у грошах: скільки заробляють керівники Чернігова і області?
Якби хтось не намагався це заперечити, але фінансові можливості кожного з нас відіграють важливу, якщо не ключову роль у житті та в якості цього життя. Адже, чим вище в тебе зарплата, тим більше рівень фінансової свободи: ти можеш купити житло, зробити ремонт, поїхати у мандрівку чи зробити суттєвий донат на ЗСУ.
Скільки хто заробляє, який розмір зарплати – взагалі-то такі питання є неприйнятними і в Європі, і в Україні також. Ваші особисті гроші – то ваша особиста справа, це так. Але не у випадку, коли ми говоримо про зарплати чиновників, що виплачуються з бюджету, який ми з вами наповнюємо своїми податками. Адже ще Маргарет Тетчер нагадувала, що «немає ніяких державних грошей, є тільки гроші платників податків».
Саме тому ми вирішили дізнатися скільки заробляють керівники Чернігова та Чернігівської області. Це питання мало подвійну актуальність ще й через нещодавно оприлюднену інформацію про великі премії для керівників управлінь міськради. Ми вирішили дослідити питання зарплат ґрунтовно і без хайпу. Для аналізу ми взяли керівний склад Чернігівської обласної державної адміністрації, Чернігівської обласної ради та Чернігівської міської ради. Окрім цього, ми запросили додаткову інформацію про зарплати і премії чиновників в кількох інших обласних центрах України, поцікавилися чи всі можуть отримати премії та, власне, наскільки заможними, у порівнянні з іншими регіонами, є керівники нашого міста.
Облрада: премії «За самоврядування»
У Чернігівській облраді панує стабільність. Про це може свідчити хоча б те, що керівники ради: голова Олена Дмитренко, перша заступниця Ніна Лемеш та заступник Дмитро Блауш отримували премії всі 12 місяців 2022-го року.
Хоча під час найбільш активних бойових дій в області: у березні 2022-го, розмір цих премій для Олени Дмитренко та Ніни Лемеш дещо впав: у лютому 2022-го Дмитренко отримала 13 068 грн, а у березні – 7 920 грн. премії, Ніна Лемеш – 13 721,40 грн. у лютому та 8 470 грн. у березні.
При цьому керуюча справами облради Тетяна Гліб та її заступниця Олена Зубок у березні 2022-го премії не отримали взагалі (для обох чиновниць це був єдиний місяць без премії у 2022-му році), а ось премія Дмитра Блауша, навпаки, зросла з 6 770,44 грн. у лютому 2022-го до 7 562,50 грн. у березні минулого року. Загалом, в обласні раді загальноприйнятою є премія в розмірі 90-100% від посадового окладу. Але не треба плутати посадовий оклад із всією зарплатою, про це ми обов’язково поговоримо нижче.
У середньому Дмитро Блауш, Тетяна Гліб та Олена Зубок у 2022-му році отримували разом із преміальними близько тисячі доларів на місяць. Зарплати ж керівниць облради дещо більше – біля 1400 доларів на місяць в Олени Дмитренко та трохи більше 1300 доларів в Ніни Лемеш.
Скільки заробляють керівники Чернігівської обласної ради
Звертає увагу, що у листопаді 2022-го всі керівники облради отримали додаткові разові премії до Дня місцевого самоврядування в розмірі 100% до посадових окладів. Найбільшу – 19 360 грн., виплатили Олені Дмитренко, найменшу – 12 600 грн. – Олені Зубок.
До того ж у тому ж листопаді, крім «святкової» премії, всі керівники отримали й «звичайні»: та ж Олена Дмитренко за листопад була премійована на 11 842,82 грн.
Щоправда варто бути чесним, й зауважити, що вже у наступному місяці – у грудні 2022-го, премії керівництву облради стали меншими: від 5 487,50 грн. для Олени Дмитренко до «лише» 3 350,42 грн. для Ніни Лемеш. Проте, вірогідно, таке зменшення було повʼязане з останнім місяцем бюджетного року, коли фактичні виплати «вписують» у межі залишкових бюджетних коштів.
Чернігівська ОВА/ОДА: безпреміальний Чаус
Обласна державна адміністрація з початком широкомасштабної війни перетворилася на обласну військову адміністрацію, а її роль, як у суспільстві загалом, так і в обороні регіону, значно підвищилася.
Але оклади керівників області відверто не вражаючі. Найменший – 12 900 грн. – в керівниці апарату ОВА Наталії Мужикової, найбільший – 18 060 грн. – в першого заступника голови ОВА Костянтина Мегема.
Дещо «витягують» зарплату різноманітні доплати: премії, відпускні та оздоровчі. Та ж Наталія Мужикова у червні та вересні 2022-го року отримувала відповідно 44 531,80 грн. та 33 967,56 грн. в якості матеріальної допомоги, а всі заступники голови ОВА отримували у 2022-му році надбавки за інтенсивність керування: від 7 до 16 тисяч щомісячно.
Скільки заробляє керівний апарат Чернігівської ОВА
Окремо стоїть начальник чернігівської ОВА В’ячеслав Чаус. Причому одразу з двох причин. По-перше, його посадовий оклад у кілька разів перевищує оклади заступників та складає 68 643 грн. А по-друге, у 2022-му році керівник області не отримував ані матеріальну допомогу, ані відпускних (бо, вочевидь, не був у відпустці), ані премій. Причому у першому кварталі 2023-го року ця ситуація продовжилася.
Окремо треба згадати про Дмитра Іванова. Цей заступник голови ОВА був звільнений напочатку 2023-го року. Дуже часто чиновники у такому випадку отримають додаткові виплаті, які у народі називають «золотими парашутами». На питання чи отримав пан Іванов такий «парашут», в ОВА відповіли наступним чином:
-Повідомляємо, що при звільненні з посади заступника голови Чернігівської обласноїдержавноїадміністрації20.01.2023,відповідностатті24Закону України«Провідпустки»,йому (Дмитру Іванову, – прим.)булавиплаченакомпенсаціяза19 невикористаних днів відпустки в сумі 24 203,53 грн, – відповів В’ячеслав Чаус.
Стосовно премій ситуація в ОВА інакша, ніж в облраді. Премії виплачуються не на постійній основі та становлять від 10% до 30% від посадових окладів. На перший погляд, можна подумати, що ОВА найбільш помірковані у питанні виплати премій. Але вірогідно справа в першу чергу в тому, що грошовий фонд на виплату цих премій в ОВА обмежений і вимірюється однією понаднормовою зарплатою, яку вони розподіляють протягом року.
Міська військова адміністрація Чернігова: що в новеньких?
У лютому 2023-го року у Чернігові з’явився ще один владний орган – міська військова адміністрація. Відповідно, зі своїм керівником. Працює ця інституція відносно недовго та має не дуже великий штат. Тим не менш, говорячи про керівництво міста, їх не можна не згадати.
Так як цей орган з’явився лише у лютому 2023-го, за 8 робочих днів останнього зимового місяця очільнику Чернігівської МВА Дмитру Брижинському було нараховано лише 8 904,00 грн.
У подальшому пану Брижинському нараховувалася щомісячна премія у 7 950,00 грн (50 % окладу). Загалом же «на руки» пан Брижинський у березні отримав 24 тисячі 319 гривень 5 копійок, у квітні – 30 тисяч 718 гривень 80 копійок (тобто, у середньому, його зарплата чистими складала 27 519,00 на місяць). Але вірогідно, зарплата пана Брижинського у цьому році складатиме близько 32 тисяч на руки. Цю інформацію він підтвердив і у нещодавньому інтервʼю для нашої редакції.
Завідувачка сектору фінансового забезпечення міської військової адміністрації Катерина Бріаловська за два місяці роботи (березень та квітень 2023-го року), у середньому, «на руки» отримувала 17 тисяч 31 гривню.
Міська рада: «ювілейні» премії та «середнячок» Ломако
Як й в облраді, у міськраді преміювання керівників у минулому році здійснювалося щомісячно та склало значну частину доходів керманичів Чернігова.
При цьому цікаво, що хоча у 2022-му році відбулося 62 засідання виконкомів міської ради (тобто, у середньому, 5 на місяць), членам виконкому, які не є працівниками міськради – Віктору Іванченку, Вадиму Антошину та Іллі Коптелю, за словами в.о. мера Чернігова Олександра Ломаки, не виплачувалися жодні виплати чи грошові винагороди. Отже, працювали вони виключно на волонтерських засадах.
Також звертає на себе увагу, що сам Олександр Ломако, який у 2022-му був секретарем міської ради, а з лютого 2023-го став виконувати обов’язки міського голови Чернігова, ані у 2022-му, ані у 2023-му не входить у ТОП лідерів за зарплатами: більше за нього заробляли не тільки віце-мери Олександр Атрощенко та Віктор Геращенко, а й чиновники рангом нижче: начальниця фінансового управління Олена Лисенко, начальник управління ЖКГ Ярослав Куцта начальник управління земельних ресурсів Василь Дмитренко.
Скільки заробляє керівний апарат Чернігівської міської ради
Інфографіка зарплат керівництва міської ради
До речі, про останнього: у березні 2023-го року наші колеги з порталу «Суспільне.Новини» повідомили, що у липні минулого 2022-го року Василь Дмитренко отримав премію у 700 % від посадового окладу. Влада такий розмір преміювання обґрунтувала сумлінною працею чиновника на посаді керівника управління земельних ресурсів та 60-річчям, яке Василь Дмитренко відсвяткував 13 липня 2022-го року.
Таке обґрунтування викликає багато запитань. Адже у підпорядкуванні міської ради знаходяться, наприклад, чернігівські школи, садочки та лікарні. Але чи можуть, скажімо, виховательки у дитсадках чи медсестри у лікарнях отримати премію у 700 % окладу до свого ювілею?
-Виплата премій працівникам міської ради та працівникам підпорядкованих міській раді закладів та установ, у зв'язку з досягненням працівником ювілейної дати, вирішується їх безпосередніми керівниками відповідно до діючих Положень про преміювання, укладених колективних договорів, тощо, в межах затвердженого фонду оплати праці на відповідний рік, - зазначив Олександр Ломако.
Загалом, Владислав Атрошенко, на відміну від голови облради та начальника ЧОВА, більш щедро преміював своїх топових керівників. Премії начальників управлінь в минулому році були в середньому від 50% до 300% відсотків від посадового окладу, який складає для цієї категорії керівників 7500 грн. Хоча в березні 2022 року чернігівський міський голова вирішив виплатити підвищені премії за напружені і складні умови праці деяким керівникам управлінь. Вони сягали 600% від окладу. Таку інформацію нещодавно оприлюднював громадський активіст Олександр Гашпар. Через цю інформацію серед користувачів соцмереж здійнялося певне обурення. Але чому в ній більше маніпуляцій, ніж здорового глузду, ми поговоримо нижче.
Багато чи мало, і як у інших?
Отже, якщо брати керівників міста та області, то найбільше з них у 2022-му році отримував В’ячеслав Чаус: у середньому 62 530,47 грн на місяць. На другому місці за рівнем заробітної плати був Владислав Атрошенко (у середньому 52 348,25 грн. на місяць), трохи менше заробляла Олена Дмитренко (у середньому 51 776,82 грн на місяць).
Дмитро Брижинський з цифрою у 27 519 грн. на місяць, виглядає аутсайдером цієї компанії (щоправда, ця вибірка лише за 2 місяці роботи чиновника, тому може бути не дуже репрезентативною, бо у подальшому пан Брижинський може отримувати чи не отримувати якісь додаткові виплати).
Щодо розміру цих зарплати завжди будуть питання. Адже, за останніми офіційними даними Державної служби статистики України, за місяць до початку повномасштабного вторгнення, у січні 2022-го року, середня зарплата у Чернігівській області складала 11 тисяч 853 гривні. Тож більшість з нас, дивлячись на гроші, що отримували керівники міста та області, може хіба що пускати слинки.
З іншого ж боку варто розуміти, що керівництво, й, особливо, керівництво під час війни – це як підвищене навантаження, так й підвищена відповідальність (про це ж, зокрема, нещодавно казав Олександр Ломако в інтерв’ю нашому виданню).
Тож, щоб зрозуміти багато чи мало отримає керівництво чернігівської місцевої влади, ми звернулися з запитами до кількох ОТГ Чернігівської області та в міські ради інших, співставних з Черніговом за розміром, обласних центрів: Житомира, Черкас і Чернівців. Й вийшло так:
Зарплати керівників міст і селищ
Інфографіка зарплат мерів міст та голів ОТГ
Отже, Владислав Атрошенко у 2022-му році отримував суттєво більше, ніж керівники Іванівської та Киселівської ОТГ й навіть його колеги – очільники Житомира та Чернівців. Але, при цьому, також суттєво менше, ніж голова Черкас. Прикметно, що черкаський міський голова Анатолій Бондаренко не ображає зарплатою ані себе, ані весь керівний склад мерії Черкас. Його заступники отримують по 65-70 тисяч гривень в місяць чистими. Можливо він і правий, адже висока посада = висока відповідальність = високі очікування і ризик.
В Чернівцях звертає на себе система нарахування премій. Їх виплачують на постійній основі і в однаковому розмірі для всіх членів керівного апарату: 155% від окладу.
Трохи про податки та «брудні» і «чисті» зарплати
Варто зауважити, що фактично всі цифри в тексті цієї статті наведені, як виплати чиновникам, але ДО вирахування податків, тобто так звані «брудні» зарплати. Не в сенсі брудні, бо якісь не чисті, цим терміном користуються, щоб позначити номінальні грошові виплати, з яких ще вирахують податки. Наразі це податок на доходи фізичних осіб (ПДФО) – 18%, а також військовий збір (ВЗ) – 1,5%. Тобто загалом із зарплати будь-якої офіційно працюючої людини вираховується 19,5% податків. Фактично це наші гроші, і платимо їх ми, але фізично це за нас робить роботодавець. Також із «брудної» зарплати можуть додатково вираховуватись профспілкові чи благодійні внески.
Отже, коли в цьому тексті ми пишемо про якісь виплати, оклади чи премії, то слід розуміти, що безпосередньо при виплаті посадовим особам ці суми зменшуються як мінімум на 19,5%. Щоб ви, наші шановні читачі, змогли зрозуміти і побачити ті чисті гроші, які отримує той чи інший чиновник, ми у наведених таблицях додали відповідні стовпчики і цифри. Правий стовпчик із червоними цифрами як раз показує, скільки насправді в середньому за місяць отримав той чи інший керівник місцевої влади, включно з усіма преміями, надбавками і т. д. Це так звані «чисті» виплати, тобто саме ті гроші, які працівник вже за вирахуванням податків отримав на руки, чи то пак – на власну банківську картку.
До речі, саме так звані «брудні» зарплати зазвичай фігурують у численних статистичних даних стосовно середніх зарплат в Україні. Часто українці дуже дивуються стосовно розміру цих середніх зарплат, які виглядають вище ніж у багатьох з них. Сміливо зменшуйте ці статистичні зарплати на 20%, і отримаєте приблизно ті середні «чисті» зарплати, які люди насправді отримують на руки.
Оклади, надбавки та що не так із хайпом про великі премії і зарплати чиновників
Стосовно окладів і надбавок також не все так просто. Базові оклади для різнихрівнів керівників і працівників органів місцевого самоврядування затверджуються постановою Уряду, і насправді вони не переглядалися вже більше двох років. Ці оклади відрізняються в залежності від кількості мешканців населеного пункту, і мають сім сходинок: від невеликого села до міста-мільйонника. Хоча різниця між ними насправді не велика. Наприклад, оклад сільського голови складає 12 000 грн, голови міста типу Чернігова – 15 900 грн., а голови міста-мільйонника – 16 940 грн.
Така диспропорція та абсолютно неринкові оклади чиновників вирівнюються місцевими органами влади хоч якось ближче до ринкових як раз за рахунок надбавок і премій. Надбавки можуть бути різні, як-то «за вислугу років», «за ранг», «за секретність», тощо.
Премії нараховуються чиновникам у вигляді певного відсотка саме до посадового окладу: 10%, 50%, 300%. і т. д. Наприклад, оклад начальника управління міськради у Чернігові становить 7500 грн., а «страшна» премія у 300% від такого окладу становить в перерахунку на чисті гроші трохи більше 18 тисяч грн. Це варто розуміти. Бо коли ми читаємо інформацію, що деякі чиновники отримують премії у розмірі 300% чи навіть 600% від посадового окладу, це зовсім не означає, що вони отримали премії, які в 3 чи 6 разів перевищують їх реальні зарплати. І така трактовка є маніпуляцією або ж простим нерозумінням специфіки нарахування премій і зарплат у цій сфері.
Очевидно, що таке «жонглювання» преміями, щоб хоч якось «дотягнути» зарплату керівників місцевих органів влади до нормальних ринкових розмірів, виглядає не дуже красиво, але у більшості випадків є вимушеним кроком для місцевого самоврядування. І центральній владі в цьому питанні давно пора навести лад. А простим українцям варто не шаленіти від нібито величезних премій місцевих чиновників, а зрозуміти нарешті, що для того, щоб мати дійсно фахового і відповідального керівника, який би якісно працював на громаду, варто йому гарно платити. Не може керівник управління, який оперує мільйонами гривень щомісяця і керує великим колективом, отримувати 10-15 тисяч гривень на місяць. Що провокують низькі зарплати чиновників? Правильно – корупцію. А це нам з вами, ніц не треба!
Ну і оскільки ви дочитали цю статтю про зарплати чиновників з величезною кількістю цифр до кінця, то тримайте бонус – ще одну таблицю, в якій ми зібрали ті зарплати, які отримують топові чернігівські чиновники-керівники вже у цьому році. Тут слід тільки зауважити, що середня зарплата по Чаусу, Дмитренко і Ломаці вираховувалась згідно даних за перший квартал цього року, а по Брижинському – за березень і квітень.
Зарплати керівників Чернігова і області у 2023 році
Сподіваємось, після перегляду цього матеріалу вам стало зрозуміліше, скільки заробляють найняті на наші з вами кошти чиновники, та з чого саме складаються їх зарплати. А ось мало це чи багато, якщо дивитися на ситуацію загалом – вирішувати Вам, шановні читачі. Адже саме Вам, після здобуття української перемоги, на наступних виборах обирати нову владу, або ж переобирати стару.
Віримо у ЗСУ та, за можливості, наближаємо нашу спільну Перемогу!
Сєргєй Карась
Чернігівська медіа група
* * *
Хочете швидше дізнаватися про найцікавіші і найважливіші новини? Приєднуйтесь до наших каналів:
- в TELEGRAM
- у VIBER
- в INSTAGRAM
Тут тільки найактульніші відео, новини та історії Чернігова!
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
17:10
Вчора
ТОП новини
Спецтема
Оголошення
live comments feed...