12:44, 7 червня 2023 р.
Заборона РПЦ, позбавлення мандатів та перейменування бібліотеки Короленка: підсумки сесії Чернігівської облради
Засідання 6 червня, світлина пресслужби Чернігівської облради
Чернігівська обласна рада у ході 14-ої сесії 8-го скликання, яка відбулося 6 червня, прийняли звернення до Володимира Зеленського про заборону російської церкви, позбавили повноважень одного зі своїх колег та дала нову назву бібліотеці Короленка.
Звернення
Депутати розглянули одразу кілька звернень до різних органів, власне, усіх гілок влади – як виконавчої, так і законодавчої та навіть судової.
Так, народні обранці прийняли звернення до президента та Верховної ради проти повернення перевірок малого і середнього бізнесу під час війни, а також щодо першочергового звільнення військовополонених, що були взяти росіянами у полон на Чорнобильській АЕС. Проте так і не змогли прийняти звернення до Володимира Зеленського щодо повернення скасованих доплат військовим: «за» проголосувало лише 7 депутатів, 6 «утрималися», 31 не голосував.
Але найбільш резонансним стало звернення депутатів до Конституційного суду, Верховної ради, Кабінету міністрів та президента щодо негайної заборони в Україні російської православної церкви, її структурних підрозділів і залежних від неї організацій.
На жаль, офіційний текст як цього, так й інших звернень, на момент написання цього матеріалу на сайті обласної ради нам знайти не вдалося, проте ми змогли отримати текст звернення щодо заборони РПЦ з власних джерел. Варто зазначити, що хоча у документі звернення є натяки на УПЦ Московського патріархату (нагадаємо, згідно з висновками Держслужби з етнополітики, УПЦ досі є структурним підрозділом РПЦ МП), напряму УПЦ МП там не згадується. Мова йде про те, що «Російська церква, разом із своїми структурними підрозділами і залежними організаціями, має бути заборонена в Україні».
Депутати вимагають від Конституційного суду визнати конституційним закон від 2018-го року, за яким УПЦ МП мала б у своїй назві вказувати приналежність до країни-агресора (передбачалося, що УПЦ мала переназватися як Російська православна церква в Україні).
Від Верховної ради обласні обранці вимагають прийняти Закон про заборону в Україні РПЦ її підрозділів та залежних від неї організацій. Від президента та кабміну – виконання закону про таку заборону, а також «сприяння волевиявленню українських православних щодо об’єднання у автокефальній помісній Православній Церкві України».
Не всі депутати підтримали це звернення.«За» висловилися 33 обранці, серед яких депутат від «Батьківщини» Ярослав Сторубльов та Вікторія Пекур і Ніна Лемеш від «Рідного дому». Серед 9 депутатів, що не голосували за це питання, були колишній голова облради Ігор Вдовенко (наразі депутат від «Рідного дому»), нинішній заступник голови облради Дмитро Блауш та голова фракції «Слуг народу» Дмитро Іванов. Ще 2 депутати утрималися. Тим не менш, цього вистачило, аби звернення було прийняте.
«Мандатопад»
Одразу три депутати у ході червневої сесії мали скласти мандати за власним бажанням. Причому всі три народні обранці представляли різні фракції.
Як повідомив портал «Суспільне.Новини», депутат від «Європейської солідарності» Олександр Козик постійно перебуває за кордоном, а тому не може виконувати свої повноваження. Тим, не менш, скласти мандат пану Козику колеги не дозволили – «за» це рішення проголосували лише 9 депутатів, 19 «утрималися», 16 не голосували за це питання. Цікаво, що серед тих хто не голосували з цього питання були голова фракції «Слуга народу» Дмитро Іванов та заступник голови облради Дмитро Блауш, а перша заступниця голови облради Ніна Лемеш утрималася при голосуванні.
Також мандат хотів скласти депутат від «Нашого краю» Григорій Данько, якому позбавлення повноважень було потрібно, аби вільно виїжджати за кордон для тренувань збірної України з вільної боротьби (Григорію Даньку 66 років, тож, за віком, він може залишати Україну, але, як в діючого депутата, в нього при цьому могли виникнути проблеми). Проте, хоча пан Данько був ближчим до складання повноважень, аніж колега з «ЄС», в нього теж не вийшло: 21 депутат «утримався», 6 не голосували, «за» складання повноважень висловилися лише 17 депутатів. Зокрема, утрималися заступниця міського голови Чернігова Вікторія Пекур та начальник міського управління ЖКГ Ярослав Куц (вони також є депутатами облради), очільниця обласного відділення Національного олімпійського комітету Ніна Лемеш (яка, здавалося, мала б бути зацікавлена допомогти збірній України з вільної боротьби) та Дмитро Іванов. Дмитро Блауш був серед тих, хто не голосував.
Єдиним депутат, якому вдалося скласти повноваження, став Віталій Свириденко з фракції «Слуга народу». «За» його відставку проголосувало 35 колег (серед який були Ярослав Куц, Ніна Лемеш, Дмитро Іванов та Дмитро Блауш), утрималися 3 (серед яких Вікторія Пекур), не голосували 6. Цікаво, що Свириденко став єдиним народним обранцем, причин складання мандату якого публічно не озвучили
З чим може бути пов’язане таке небажання депутатів позбавляти своїх колег мандатів? З тим, що на місце колеги, що склав мандат, має прийти інший, але більш працездатний представник цієї ж фракції:
-Це таке дуже заполітизоване рішення. Ви побачите на наступних сесіях, хто увійде (займе місце Свириденка, - прим.): можливо з цим пов’язане й написання заяви, - сказав у коментарі колегам з «Суспільне.Новини» голова фракції «Слуга народу» Дмитро Іванов.
Отже, якщо «Слуга народу» на наступній сесії вже отримає нового колегу, який має скласти присягу депутата (їм може стати директор департаменту інформдіяльності ОВА Андрій Подорван, який на виборах 2020-го року балотувався до облради від «Слуг народу» по тому ж виборчому округу, що й Віталій Свириденко), то «Європейська солідарність» та «Наш край» не зможуть отримати нових депутатів й (так як той же пан Козик не може виконувати свої повноваження), фактично, залишаться у меншості.
Бібліотека
Одноголосно («за» проголосували всі 44 присутні на сесії депутати) народні обранці підтримали перейменування головної бібліотеки області – бібліотеки імені Короленка.
Нагадаємо, перейменувати книгозбірню збиралися ще у 2017-му році. Проте вийшло це зробити лише з початком процесу дерусифікації. В якості нової назви пропонували назвати бібліотеку на честь байкаря Леоніда Глібова, поетеси та жертви сталінських репресій Ладі Могилянської, або ж на честь одних зі співзасновників бібліотеки Софії та Олександра Русових.
У підсумку депутати зупинилися саме на останньому варіанті. Відтепер бібліотека Короленка носитиме назву «Чернігівська обласна універсальна наукова бібліотека імені Софії та Олександра Русових»
Сєргєй Карась
Чернігівська медіа група
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
16:20
Вчора
ТОП новини
Спецтема
Оголошення
13:20, 13 грудня
49
11:35, Вчора
live comments feed...