13:05, 13 червня 2023 р.
Донорство у Чернігові: кому не можна здавати кров та інші нюанси донації
Після повномасштабного вторгнення донорство у Чернігові почало набирати нових обертів. Люди свідомо відгукуються на потребу та йдуть до центру крові, тому що знають для чого це роблять. Хтось хоче допомогти хворим, які потребують цієї крові, а хтось має величезне бажання хоча б таким чином допомогти військовим. Перед днем донора, який відзначають 14 червня, пропонуємо Вам дізнатися хто може стати донором, а кому заборонено робити донації.
Донором може бути доросла людина віком від 18 до 60 років, або навіть більше, але за дозволом лікарів. Інтервал між донацією крові має бути 60 днів. У Чернігівському обласному центрі крові усі бажаючі стати донором завжди проходять обстеження, щоб виявити, чи немає протипоказання.
Ірина Зуб та Лілія Бузницька (зліва направо), Фото: Валентина Гавриленко
Медичний директор Чернігівського обласного центру крові Ірина Зуб розповідає:
«Протипоказання до донації можуть бути абсолютні та тимчасові. До абсолютних входять серйозні хронічні захворювання серцево-судинної системи, травної, сечостатевої, шлунково-кишкової та інших. Якщо людина є носієм інфекційних хвороб, таких як гепатит, ВІЛ чи сифіліс, то це теж абсолютні протипоказання. До тимчасових відносяться захворювання простудні, вже через 2 тижні людина відновлюється і може бути готова до донації, пірсинг і татуювання (раніше відсторонення було на рік, тепер на пів року), вакцинація (в кожної вакцини свій термін, коли не можна здавати кров), прості хірургічні втручання, навіть видалення зуба».
Кров у центрі переробляють на компоненти, і надзвичайно важливо, щоб вони були якісними, тому потрібно підготуватися. Треба пройти усі необхідні обстеження у центрі крові. Кожного майбутнього донора оглядає терапевт. Окрім цього працівники визначають рівень гемоглобіну та маркери трансфузійно-тренсмісивних інфекцій, таких як гепатит, сифіліс, ВІЛ. Перед здачею крові треба обмежити вживання алкоголю на 2 доби, відпочити, рекомендовано не вживати шкідливу їжу та бажано відмовитися на цей час від молочних продуктів.
Донорство корисне не тільки людям, які в майбутньому отримують необхідні компоненти, а й для самих донорів.
«Люди, які здають кров, завжди проходять обстеження – це постійний моніторинг здоров’я. Регулярні донації допомагають організму швидше адаптуватися до дефіциту крові. Донори менше хворіють на серцево-судинні захворювання, бо серце працює і судини адаптуються до втрати крові» – розповідає Ірина Зуб.
У період бойових дій на Чернігівщині була зафіксована найбільша кількість людей, які хотіли допомогти та здати кров. Ірина Зуб згадує:
«Потрібно було встигати переробляти та зберігати кров, а наші можливості були обмежені. На початку російської агресії ми приймали до 200 донорів, а потім кілька днів було більше 130. Довелося призупиняти донацію, бо треба було все зберігати ти встигати переробити. Потреба була, і люди свідомо йшли до нас. Навіть зараз, як тільки інформуємо про потребу, люди реагують».
Велика частина працівників центру також здають кров на постійній основі, якщо немає обмежень за станом здоров’я. Серед них навіть є почесні донори. Також персонал закладу часто долучається до донації для виготовлення особливих компонентів.
Микола, Фото: Валентина Гавриленко
Чернігівець Микола уже вдруге прийшов здати кров. Чоловік говорить:
«Я роблю це, бо моя кров необхідна іншим людям, вона може врятувати комусь життя, також це корисно для мого здоров’я. До того ж у мене дефіцитна група крові з резусом мінус. Уже другий раз роблю це, але планую й надалі приходити через кожні 2 місяці. Хочу комусь допомогти».
Ірина також прийшла до Чернігівського центру крові другий раз.
«Є потреба крові у ЗСУ, дуже багато поранених чоловіків, тому я й тут. Хоча б таким способом зможу допомогти. Мої колеги дуже часто це роблять і я теж почала, планую здавати кров кожен квартал» – ділиться Ірина.
Олексій, Фото надав Олексій
Олексій почав здавати кров у 2009 році, і вже став Почесним донором України. Чоловік розповідає:
«Цього року уже 14 років як я став донором. На даний момент у мене вже 140 донацій, з них 50 донацій крові, 80 – плазми і 10 – тромбоцитів. Ще в студентські роки задумувався, що потрібно здавати кров, але існувало багато міфів, що можна підхопити якусь інфекцію, все не стерильно і лікарі якісь не такі. Але знайомому батька потрібна була допомога, тоді я перший раз прийшов у центр крові, побачив, що нічого страшного там немає, і вирішив повернутися через 2 місяці. Після цього почав постійно ходити. До 2016 року я здавав кров, а згодом перейшов на донацію плазми та тромбоцитів. Я не можу за станом здоров’я піти до армії, але можу допомогти таким способом, роблю те, що можу на своєму місці».
Медичний директор Чернігівського обласного центру крові зазначає, що донорство має бути безоплатним. Потрібно це робити з бажанням допомогти, а не з бажанням отримати додатковий вихідний. Люди мають свідомо йти до центру крові і розуміти, для чого вони це роблять. Головне – це мати велике бажання допомогти іншим.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
ТОП новини
Спецтема
Оголошення
20:30, 21 листопада
14:37, 18 листопада
112
15:07, 12 листопада
12:51, 18 листопада
4
live comments feed...