• Головна
  • Все про здорові зуби і красиву усмішку в інтервʼю із дитячим стоматологом
16:09, 10 липня 2023 р.

Все про здорові зуби і красиву усмішку в інтервʼю із дитячим стоматологом

Анна Бондаренко

Анна Бондаренко

Дитячий стоматолог — професія непроста і дуже відповідальна. Здебільшого саме від першого візиту до дантиста дитина отримує враження на все життя. І потім або боятиметься лікувати зуби, або візити до стоматолога увійдуть в її житя як регулярні і профілактичні, без стресу таболю. Тож дитячий стоматолог — це і високий професіоналізм, і неймовірний талант до комунікації з маленькими пацієнтами.

- Вітаю тебе. Аню! Розкажи про свій кар'єрний шлях. Як ти прийшла у стоматологію? Коли ти вирішила бути стоматологом і за яких обставин?

- Взагалі після школи я вступала у академію на лікарняну справу. Провчилася два роки на лікарняному факультеті, було дуже багато знайомих стоматологів, і я зрозуміла, що лікарняний мені не заходить. Було прийнято рішення на сімейній нараді, що треба переводитись. Я втратила один рік навчання, перевелася з другого на другий, і воно якось пішло. Мені сподобалось, продовжувала навчання.

- А чим так привабила ця професія? Через оточення, бо друзі були стоматологи?

- Та ні, я просто зрозуміла, що це моє. Мене більше цікавили зуби, я розуміла ці книжки, дивилася, коли дівчата... Я лікарняну справу вчу, загальне це, а вони стоматологію. Мені було цікаво.

- Де ти навчалася?

- У Полтаві. Тоді у нас ще була Українська медична стоматологічна академія.

- Ти закінчила інститут і відразу розпочала приватну практику чи ні?

- Я навчалася й працювала вже на п'ятому курсі помічником лікаря, асистентом. Повністю п'ятий курс. Потім приїхала в Чернігів, проходила тут інтернатуру і працювала ще в приватному кабінеті. Приватному, але не своєму. Я пропрацювала там 10 років. А потім уже розпочала свою практику.

- А як ти вирішила після 10 років почати свою власну справу в своєму кабінеті?

- Ну як і всі. Хочеться розвиватися, хочеться свого. Я думаю, в багатьох людей є бажання мати свою справу. Хочеться працювати з тими матеріалами, з якими ти хочеш, наприклад. Звісно, там у мене були гарні роботодавці, але я якось з самого початку уявляла, що все одно я прийду до свого кабінету.


Мама пророкувала, а діти обрали

- Твій профіль — дитячий стоматолог?

- Наразі так.

- А раніше ти працювала з дорослими?

- Спочатку я працювала з дорослими. І починалася моя кар'єра стоматолога з дорослого прийому. І коли мені спочатку казали, що з мене буде гарний стоматолог дитячий.. Мама моя казала: “Ти так ладиш з дітьми”... Я відповідала: “Мамо, ти що, ти хочеш, щоб я посивіла завчасно? Ні-ні-ні, я ніколи в житті не буду дитячим стоматологом.” Але якось діти обрали мене, мабуть, самі.

- А як так вийшло, що ти переключилася з дорослого рота на дитячі?

- Почали приходити дітки. Спершу один, потім другий, третій. А потім якось так склалося, що пішло сарафанне радіо, і в один момент я зрозуміла, що дітей, більше ніж дорослих. І наразі все менше й менше дорослих я приймаю, ніж дітей.


Лікування малюків не таке, як дорослих

- Якщо в трьох словах, чим лікування дітей відрізняється від лікування дорослих?

- По-перше, комунікація потрібно, щоб була. Потім, молочні зуби та постійні відрізняються. Ну і головне — щоб дитина сиділа, мала настрій до тебе прийти ще раз.

- Як ти вважаєш, дуже багато таких випадків, коли самі батьки навіюють дитині страх перед стоматологом? Чи бачила ти у своїй практиці і як цьому можна протидіяти?

- Бувало, є. Але не треба свою травму дитинства переносити на дитину. Тому що коли ми були маленькі, стоматологія була не така розвинена, не такі можливості були у лікарів-стоматологів. І так, тримали, мучили, скажімо так. Наразі розвивається наркоз дитячий Якщо дитині багато лікувати зубів, нащо її мучити? Вона маленька, вона не розуміє, нащо це їй і нащо їй приходити. Болить? Ну інколи болить. У дітей пригнічена больова чутливість у зубів, маленький процент дітей, у яких болить як у дорослих. Але все одно воно болить. В мене діти не розуміють навіщо приходити, терпіти, сидіти у кріслі годину, а тоді ще годину, а тоді ще.

- Як екологічно батькам спілкуватися з дитиною на тему зубок? Що треба сходити полікувати чи що, якщо ти відчув біль, треба йти на огляд. Якось так екологічно вибудувати цю комунікацію.

- Якщо батьки з першого зуба почнуть чистити зуби, з першого, не тоді, коли вже повен рот зубів, а з першого зубчика привчать дитину чистити зубчики, ходити на огляди. Хай вона не заходить в кабінет, дитинка. Просто прийшла, погралася 5-10 хвилин. Треба просто ходити на огляди й не казати: “О, боже, це капець, не бійся, тобі боляче там не буде”. Це вже налаштовує завчасно на те, що там може бути боляче. Ну не треба, це просто огляди. Треба не тоді до лікаря ходити, коли вже щось болить, а завчасно.

- А як з цією токсичною поведінкою батьків працювати? Як доносити до батьків, що не треба навіювати дитині страх?

- Наразі дуже багато свідомих батьків, які дітей з самого малечку привчають ходити до стоматолога. Вони не хочуть, щоб їхню дитину мучили

Анна Бондаренко

Анна Бондаренко


Як треба чистити зуби малюкам?

- Давай про чистити зуби з першого зубчика. Більше про це.

- Кожен дитячий стоматолог за це бореться. Багато батьків кажуть: він не дає. Але якщо дитина буде привчена з самого першого зуба чистити зуб, вона буде знати, що це потрібно, то це, ну коли вже підросте, дитині буде 2-3 роки, вона знатиме, що це така сама процедура, як мити попу, вибачте, бо всі знають, що це треба робити. А про рот ми якось забуваємо.

- Як правильно ми чистимо зубчики?

- З самого першого зуба потрібна щітка з маленькою голівкою з пастою з фтором, обов’язково. Фтор — це корисно для зубів, це не отрута, як деякі кажуть. Правильно чистити від ясен до ріжучого краю, вичищати з усіх сторін.

- Щодо зубної нитки. Чи корисно нею користуватися? Чи ні? Як правильно особливо дитині робити чистку?

- Зубна нитка - це допоміжний засіб для чистки зубів, він прибирає залишки їжі з міжзубних проміжків. Для дітей я рекомендую такі ниточки, вже натягнуті на пластиковий тримач, тому що в котушечках для дітей незручно. Ротики маленькі і поки ми своїми пальцями в рота заліземо, дитина вже не захоче чистити. А це вже готовий девайс. Міжзубні проміжки чистимо дитині не з усієї сили, а обережно, кожний зубчик спершу з однієї сторони, а потім з іншої. Ведемо, притуляючи до зуба, нитка повинна йти по зубові.

- Скільки часу триває якісна чистка? Тобто спочатку ми використовуємо пасту, потім зубну нитку, правильно?

- Так. Паста, зубна нитка і ще я дуже раджу монопучкові щітки. Це малесенькі щіточки, які міжзубні проміжки добре дочищають, під яснами дочищають, Якщо кожен зуб правильно почистити, це займає біля трьох хвилин на всю ротову порожнину.

- А щодо ополіскувачів, чи корисні вони? Якщо так, то з якого віку?

- Ополіскувачі корисні, але для дітей це повинні бути безспиртові ополіскувачі і вони не потрібні зразу після чистки зубів. Вони більше йдуть всередині дня. Тому що, коли ми почистили зуби, у нас діє паста, а всередині дня, через шість годин прополоскати рота. Але навіть малесеньким діткам рекомендується після кожного прийому їжі чистити зуби. Можна навіть без пасти.

- Маленькі діти як і дорослі — два рази на день повна чистка ротової порожнини? І полоскання протягом дня?

- Так. І ще, до речі, дуже важливо після чистки не споліскувати зубну пасту. Почистили і не прополіскуємо порожнину рота, тому що залишки фтору діють на зубну емаль. Та кількість пасти, яка лишається в порожнині рота, нешкідлива і ще продовжує діяти.


Існують різні міфи серед населення. Які правдиві?

- Існує такий міф, який ти можеш підтвердити або спростувати, що стоматологи навмисно ставлять не дуже якісні пломби щоб до них частіше поверталися клієнти. Чи стикалася ти з таким на практиці? Чи це просто міф і наклеп на стоматологів.

- Я не думаю, що навмисно будуть стоматологи таке робити. Це невірно. Кожний лікар, який себе поважає, хоче робити якісно свою роботу. Я думаю, що це міф. Я не можу повірити в те, що це таке може хтось робити.

- А ще стосовно такого міфу, що в нас в Україні лікування зубів якісніше і дешевше. І в довоєнний період дуже багато іноземців приїжджали до нас, аби лікувати зуби. Чи правда це?

- Це правда. Під час війни люди, які повернулися з-за кордону, почали цінувати наших спеціалістів, і я дуже рада цьому. Бо там, щоб звернутися до стоматолога, ціни нереальні.

- Наприклад? Можеш оперувати якимись цифрами?

- До мене зверталися, розказували, що пломба коштує 5000 грн. Я вже не кажу про канали. Дуже багато колег, які зараз про це говорять, називаються суми і 13, і 15 тисяч гривень за зуб, і там кажуть, що треба лікувати зуби, які йдуть на видалення за показниками. Але не факт, що він не піде в загострення, цей зуб, розумієте? І люди мовчать там. У нас би, я думаю, люди б вже прийшли й почали сваритися з лікарем, що ми тут у вас полікували за таку ціну, а у нас зуб загострився і його видалили. А там це норма. Вони не сваряться, бо там лікар — це авторитет.

- А чому так сталося, що у нас лікар — це не авторитет?

- Мабуть, менталітет трошки інший. Але зараз, з приходом війни, наші люди побули за кордоном, побачили якість лікування і черги, скажемо так, на лікування за кордоном і тут у нас, і все міняється. Хочеться, щоб цінували наших спеціалістів. У нас дуже професійні лікарі.


Методи лікування — інші, ніж раніше

- Методи лікування зубів 10-20 років тому і зараз: що змінилося? Чи не змінилося нічого?

- Змінилося. Змінилися матеріали. Зараз більш екологічні матеріали, не такі агресивні. Раніше пломби були такі: змішують одну пломбу з іншою пастою, три хвилини рота не закривайте, вона сохне. Наразі це фотополімери, вони зручніші набагато у використанні, якісніші. Пломби, які не випадають. Звісно, є якийсь відсоток малесенький, але більшість пломб стоять.

- А чому випадає пломба?

- По-перше, неправильно поставлена. Не вибраний весь карієс, погані матеріали. По-різному, треба дивитися. Інколи буває все гарно зроблено, але... все в комплексі треба дивитись.

- Давай поговоримо про новомодний метод лікування зубів седацію. Що таке седація, як вона робиться?

- Седація — це те саме поняття, що й наркоз. Просто є вони різні. Є з інтубацією, коли за дитину дихає апарат, без інтубації, коли дитинка на спонтанному диханні. Це коли примусово дитина спить, це медикаментозний сон, грубо кажучи. І за один раз лікуються дитині всі зуби уві сні.

- Проводиться ця процедура з анестезіологом?

- Звісно. У будь-якій клініці, де проводиться така процедура, обов’язково є анестезіолог.

- А чи є алерголог?

- Алерголога нема, він не потрібен в стоматологічній клініці. Алергопроби наразі неефективні у дітей. Вони непоказові, особливо шкірні. Може показувати, бути шкіряна реакція, а насправді немає реакції на анестетик. З першого введення алергену реакцій не буде. Але потрібно, щоб медичне забезпечення було, яке надати до того, та після того всього. Якщо у дитини є якісь алергії великі виявлені, то сон — це найбезпечніше. Наркоз безпечніший навіть за лікування без наркозу. Так само й у дорослих. Якщо в нього алергії на багато препаратів, то лікування в наркозі безпечніше, ніж вводити анестетики.

- Як давно з’явилися у нас медикаментозні сни такі? Як давно ти практикуєш цей метод?

- У себе в клініці практикую півтора роки. А в Україні це дуже вже давно.

- Цей метод безпечний та ефективний?

- У кожного препарату є показання й протипоказання, навіть у таблеток від голови. І всюди є побічні ефекти. Це треба, наприклад, з анестезіологом розмовляти. Проводити бесіди. Якщо батьків щось турбує, то слід більше розпитувати анестезіолога, до початку лікування.

- Розкажи, як проходить процес. Ти рекомендуєш медикаментозний сон чи як?

- Приходять на огляд. Якщо маленький вік дитини, якщо у дитини дуже багато зубів лікувати і великі карієсні порожнини, якщо дитина ні разу не лікувалася, там дивишся на зуби і ось-ось або заболить, або припухне, або ще щось, і велика кількість, не один зубчик лікувати, тоді я рекомендую наркоз. Тому що якщо за один раз можна в одній локації пролікувати два-три зуби, а там піврота лікувати, то дитина може перший раз посидіти, другий, і якщо маленька дитина, їй може просто набриднути. Часто таке буває: перший прийом нормальний, другий вже вони вередують, їм вже не подобається, особливо відчуття анестезії. А втретє вони просто не сідають у крісло. Не від того, що їм там боляче, просто вони не хочуть. Або набридло, не хочуть вони вже сидіти. Не хочуть таких відчуттів. Тому там медикаментозний сон. Або якщо діти малесенькі, скажімо, два рочки, ну як ти їм полікуєш зуби? Щоб вони сиділи безпечно? Ніяк.

Катерина Агієнко

Катерина Агієнко


Карієс у півтора рочки?

- Невже буває карієс і в два рочки?

- Найменшому моєму паціенту рік і шість місяців. Передні зубчики.

- Є якась статистика, чому карієс виникає у ранньому віці? Півтора рочки — це ж зовсім маля.

- Можливо, був якийсь збій, коли мама ходила вагітна. Плюс генетично Ну і в теорії розвитку карієсу більше так: нечистка зубів, тривале грудне вигодовуваня, якщо зявилися якісь, наприклад, плями....

- Серйозно? Тривале грудне вигодовування?

- Годувати-то можна довго, але потрібна належна гігієна. Якщо є якісь дефекти в зубній емалі, і дитина висить на грудях мами, п'є молоко і засинає з грудьми, то, як правило, це молоко лишається в порожнині рота. І у таких дітей найбільше верхні зуби вражені ззаду карієсом, бо молоко там неначе кваситься. Якщо очищати порожнину, якщо зуби чистяться належно, якщо все добре в генетичному плані, зуби будуть здорові. Але якщо є якісь проблеми, там потрібна корекція стоматолога, бо це тільки погіршує стан зубів. І тоді батьки кажуть: “Та буквально за тиждень всі зруйнувалися”. Ну просто батьки бачать тільки спереду, а ззаду не дивляться з піднебінної сторони. Зовні наче нормально посміхається, а заглядаєш всередину і там уже зруйноване все. І тоді, коли починається вже процес на емалі, то так, за тиждень, бо всередині вже все з'їв карієс. А у дітей дуже це все швидко. Буває таке, що з карієсу до видалення може пройти три місяці, якщо гостра фаза.

- А можеш згадати якийсь дуже кумедний випадок зі своєї практики?

- Нещодавно лікувався хлопчик в наркозі, і потім після наркозу вже прокинувся, ну і ми з ним розмовляємо, я кажу: “Кицюнечко, ти любиш солодке?” “Так,люблю!” “А мама любить?” “Ні, мама завжди на дієтах”. “А тато любить?” “Любить. А мама, а мама, а мама....” “Що любить мама?” “А мама носоріг!” “А чому мама носоріг?” “У мами великий ніс!” Вони коли прокидаються, кумедні. А один хлопчик трошечки старший кричав після наркозу, мама розказувала, що він нас знайде, він нас запам'ятав. Смішні вони такі після наркозу. Взагалі хтось виходить нормально, прокинулись і в нормальному гуморі пішли. А хтось плаче. Ну це як і дорослі. У кожного після наркозу свій стан. Запаморочення може бути, дезорієнтація у просторі.

- Скільки триває медикаментозний сон?

- У дітей на препаратах можна до 4-х годин. Більше не рекомендується, тому що немає досліджень.

- Тобто, якщо у дитини один зубик, ти не берешся вводити в медикаментозний сон?

- Якщо дитина не йде на комунікацію і це вже не просто карієс якийсь поверхневий, а глибока порожнина і батьки згодні — то я роблю. Щоб не було гірше.

- А батьки присутні?

- Батьки присутні, коли дитинка засинає, а потім вони виходять. І коли вона прокидається, вони також присутні. Але немає батьків в кабінеті, коли йде лікування. Вони або каву п'ють, або дивляться відео в приймальні, деякі батьки йдуть погуляти. А потім їм телефонують за 15-20 хвилин до кінця роботи.

- Які є ризики при седації?

- У всіх препаратів є протипоказання та побічна дія. Але ми намагаємося мінімізувати це все. Головне — команда, а у нас команда дуже суперова. То повинно бути все чудово.

- А скільки за статистикою на медикаментозний сон приходить?

- До війни менше було. Не можу в відсотках сказати, але зараз дуже багато батьків свідомо йдуть на седацію, якщо дітки маленькі. Тому що це можна не затягувати, це можна зробити один раз і забути, а потім ходити тільки на огляди. Війна, мабуть, трошки пришвидшила звикання наших людей, що таке можливо. Тому що люди зараз не знають, де вони опиняться. Дуже багато за кордоном, виїжджають, приїжджають, то збільшився відсоток лікування. Батьки хочуть зробити все й зразу.


Про жуйки і моркву

- Жувальна гумка: за і проти.

- Цукор погано в жувальній гумці. І довго жувати, тому що..

- А без цукру?

- Так, з ксилітолом. Але довго їх також не рекомендується жувати, тому що виділяється шлунковий сік.

- Скільки можна жувати?

- До 15 хвилин.

- А ці корисні гумки з ксилітолом, де їх можна придбати?

- В інтернеті. Я навіть інколи бачила у нас в Чернігові на заправках, не пам'ятаю назву. В мережі також є цукерки з ксилітолом на паличках, вони корисні.

- Жувати моркву — і будуть здорові зуби. Це ще один міф?

- Ні, це не міф, це треба, тому що розвиваються м'язи. Жувальна ефективність збільшується, тверда їжа очищає поверхню зуба, і щелепа розвивається. Якщо взяти дитину, яка їсть тільки смузі, котлетки, то менше розвинена щелепа. А котра жує більш жорстку їжу, щелепи більш розвинені. Чому зуби мудрості у великого відсотка людей не поміщаються всі у щелепі? Бо ми жуємо м'якшу їжу і не розвинені так щелепи, як у наших предків.

- А чи ми можемо так сказати, що якісь продукти конкретні впливають на покращення стану зубів?

- Треба вживати менше цукру. Я вважаю, що дітям до трьох років він зовсім не потрібен, то якщо є можливість — не треба давати. Або мінімізувати. В жодному разі дітям у пляшечках ці компоти, смузі не давати. Бо також, як і грудне молоко, все лишається в порожнині рота і кваситься. А також не давати сосочки з медком. Мінімізувати все. Для дітей повинна бути вода для пиття. Менше соків, менше цукру. Я помічала, що діти, які до трьох років не вживають цукру, мають менше карієсу.


Діти обирають того лікаря, з яким їм комфортно

- Ти лікуєш зуби своїм дітям?

- Так. В наркозі лікувала останній раз і одній і іншій, бо старшій треба було видаляти молочні зуби, бо росли постійні зубчики, а вона боялась дуже. Вони не розхитувалися.

- Ти завжди своїм дітям лікувала сама зуби?

- Спочатку ні. Перший раз водила до колеги, але вона також боялася, не лікувала, вже якось ми домовлялися й я сама лікувала. То було прийнято рішення, що в наркозі лікуються всі зубчики, видаляються всі. Ну а менша сказала, після того, як вони повернулися в Чернігів, бо ми під час війни виїжджали, і там у неї було пару дірочок невеличких і видалення,то прийняли рішення, що треба уві сні.

- А як ти вважаєш, це ще один лікарський міф, що своїх лікар не лікує?

- Не знаю, може так і краще, але своїх я - сама. Вони б ні до кого й не пішли. Вони знають, що мама стоматолог, то вони й кажуть, що ми ні до кого не підемо, тільки до тебе. А молодша за компанію: сказала, якщо старшу лікували уві сні, то й я теж хочу. І потім сказала, що по-іншому більше лікувати не буде. Заснула — й прокинулась з зубами.

- А вихід з наркозу у неї який був?

- Легкий. Страшно сказати, але я свою старшу дитину згребла ще сонною, бо ми закінчили лікування о 12-й ночі. То не було часу відходити. Забрали в машину, дома поклали спати й вона до ранку прокинулась.

- Це не ризиковано?

- Якщо все добре, то добре. Я лікар, я мама і я поруч. Я ж не відправила її кудись до когось. А молодша відходила в клініці, теж така смішна. Поганого нічого не було, тільки кудись бігла. Все бігла, бігла. Я кажу: “Марійко, куди ти летиш?” Вона каже: “куди ноги несуть, туди йду”.

- Які якості повинен мати дитячий стоматолог?

- Веселість, комунікабельність, професійність, а там уже діти, я думаю, самі обирають, до кого їм іти, з ким їм комфортно.

- А чи є всі ці дитячі істерики?

- Так, є, звісно є. Емоційно стабільним ще дитячий стоматолог повинен бути.

- А як ти справляєшся зі стресом?

- Іду гуляти зі своїми дітьми ввечері. Інколи хочеться побути, звісно, в тиші. Просто щоб ніхто не чіпав. Але роботу мами ніхто не відміняв. Тому збираємось на велосипеди, на самокати й кудись ідемо. Емоційно робота лишається на роботі, вдома — це вдома.

- Ти вмієш так переключатися?

- Намагаюся.

- А як ти навчилася так переключатися? Роботу лишати на роботі й не нести її додому?

- Не завжди це виходить, але я вчуся і намагаюся це практикувати. Щоб не переносити свій емоційний стан додому, тому що це погано впливає на родину, на дітей, на себе.

Спілкувалась Катерина Агієнко
Чернігівська Медіа Група
Оператор: Павло Мельник


Хочете швидше дізнаватися про найцікавіші і найважливіші новини?
Приєднуйтесь до наших каналів:
- в TELEGRAM
- у VIBER
- в 
INSTAGRAM
Тут тільки найактульніші відео, новини та історії Чернігова!

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Анна Бондаренко #стоматологиня #лікар стоматолог #стоматологія #дитячий стоматолог
Оголошення
live comments feed...