18:31, 27 серпня 2023 р.
Кабан, лось та вовки – чому диких тварин все частіше бачать у Чернігові
Останнім часом мешканців Чернігова дивують дикі тварини, які приходять у місто. Зазвичай, вони уникають людей, шуму та інших факторів великого міста, тож побачити лося біля багатоповерхівок, або дикого кабана, який дозволяє себе годувати з рук, це справді доволі не звично. Чому дикі тварини йдуть у нетипове для них середовище, намагалися дізнатися наші журналісти.
Першим з тварин, хто привернув до себе увагу на початку липня та став зіркою Чернігова, був дикий кабан. Чернігівець Антон Бондарчук, який також зустрів місцеву знаменитість, розповідає:
«Це було 5 липня. Ми просто йшли з Валу в сторону дамби, де Стрижень у Десну впадає, і побачили, що люди на щось активно звертають увагу. Ми повернулися, дивимося – якась істота. Здалеку, метрів за 150, було схоже на собаку. Ми підійшли ближче і побачили, що то дикий кабан. Почали одразу знімати, фотографувати. Одна жіночка вийшла і почала його з рук годувати хлібом. Він зовсім як ручний, можливо в когось і живе, не впевнений. Кабан ішов до людей, їв з рук, хвостом виляв дійсно як пес. Він взагалі не боявся людей, його тільки гучні звуки машин лякали. У людей інтерес переважав над страхом, підходили так близько до нього, що навіть думаю можна було не тільки погодувати, а й за вухом почухати. Ми теж підходили до кабана, але через постійний рух машин він лякався і ховався у кущі. Дуже цікава зустріч була».
Дикий кабан не є хижаком, але зустріч із цією твариною іноді може закінчитися не добре. Чи варто боятися місцеву зірку? Чернігівський зоолог, кандидат наук та викладач НУ «Чернігівський колегіум» Олександр Федун говорить:
Олександр Федун
«Якби він боявся людей, не прийшов би у місто. Цілком можливо, цей кабан не зовсім дикий. Можливо, коли він був поросятком, хтось його знайшов, маму може вбило снарядом, або браконьєри. Люди вигодували, а воно пожило і пішло, і вже не так боїться людей. Якщо з рук їсть, то це не так просто, напевно в когось жило. Думаю, що людям не варто його боятися».
Чернігівський кабан, Фото: Антон Бондарчук
Дикий кабан – це не найстрашніша тварина, яку нещодавно бачили чернігівці. Житель мікрорайону Зарічне запевняє, що на початку липня до приватного сектору вийшло 2 вовки. За його словами, вони намагалися зловити курку. Проте, Олександр Федун не впевнений, що місцевий бачив саме цих хижаків.
«Я сумніваюся, що вовк прийде, тим паче вдень, у таке нетипове для нього середовище. Він може заходити у населені пункти, якщо дуже голодний. Десь на околицях у селах їжі вистачає. Якщо це був вовк, то він пройшов Шестовицю, Киїнку, інші села, де можна знайти їжу, але пішов далі. Це треба бути дуже голодним, хоча зараз їжі їм у природі вистачає» – говорить Олександр Федун.
Дикі тварини у місті сильно дивують чернігівців. То чому ж вони виходять у таке нетипове для них середовище? Завідувач кафедри екології та охорони природи НУ «Чернігівського колегіуму» Юрій Карпенко пояснює:
Юрій Карпенко
«Якщо говорити про місто, то це територія, яку людина створила під себе. Враховуючи, що це місце раніше було природним осередком для диких тварин, адже тут раніше були ліси, заплавні, річкові, заболочені території, це привело до того, що околиці міста не є такими антропогенно і урбаністично трансформованими, тому зберігають частково природній вигляд. Тобто це зелені насадження, заболочені ділянки, заплави річок, водотоків – місця, де традиційно жили і живуть дикі тварин. Зрозуміло, що людина їх витісняє своєю діяльністю, шумом, ризиками, небезпекою. Вони намагаються не зіштовхуватися, але трапляються випадки, коли на збережених природних територіях можна бачити диких тварин».
Вплинути на збільшення диких тварин у місті могло таке природне явище, як розселення – освоєння нових географічних районів популяцією. Звуки бойових дій та постійних обстрілів могли значно пришвидшити цей процес, оскільки тварини намагаються втекти від цього.
У Чернігові, окрім кабана та вовків, бачили й інших диких тварин. Наприклад, нещодавно біля багатоповерхівок у мікрорайоні бігав великий лось.
«Тварини заходять у міста, особливо на околиці», – розповідає Олександр Федун, – «можуть зайти і хижаки, бо є доступ до їжі. Більшість тварин – це нічні. Поки люди сплять, вони шукають чим поживитися на смітниках, звалищах, на околицях. Лисиць у місті часто бачив, зайці на околицях бувають, особливо на Бобровиці в районі Десни і Масанах, зайців там зустрічав частіше, ніж на полях. У людей на зиму на городах лежать якісь залишки, наприклад, капуста, морква, чи ще якісь овочі. Ось тваринам готова та смачна їжа. Це нормальне явище».
Диких тварин і раніше зустрічали на території міста. Юрій Карпенко розповідає:
«Раніше фіксували лося з боку об’їзної дороги на території регіонального ландшафтного парку «Ялівщина», у міському парку зустрічали. Такі тварини дуже гарно плавають, слід зазначити, що Десна для них не є перешкодою. Ближче до людей знаходяться маленькі тварини – їжаки, білки, зайці. Також близько до нас птахи, серед яких у місті є й хижі, такі як яструби, сичі, совоподібні птахи. У місті трапляються змії, вужі, черепахи є частиною міської екосистеми річки Стрижень, також є велика кількість земноводних. Для спостережливого містянина чернігівська фауна – це досить цікавий об’єкт для вивчення, дослідження, фототуризму і відкриттів».
Чи варто очікувати, що дикі тварини у місті зустрічатимуться частіше? Чи можна вважати, що останні кілька випадків, коли чернігівці зустрічають у межах міста диких тварин, є певною тенденцією, яка буде тільки посилюватись? Чи це, скоріше, збіг обставин і випадок?
«Однозначно прогнозувати не можна, але вони поряд з нами, і так буде й надалі. Якщо дивитись на таких тварин, як їжаки, зайці, білки, то ми до них більше звикли. Якщо говорити про більших тварин, які для нас є або ризиком, або несподіванкою, то з цими тваринами зустріч у місті небажана. Якщо вони з’являтимуться, то міські служби певним чином мають на це реагувати» – говорить Юрій Карпенко.
Якщо ви побачили дику тварину у місті, не намагайтеся підходити до неї, адже це може бути небезпечно. Краще зателефонувати у ветеринарно-стерилізаційний центр або повідомити про подію та місцезнаходження тварини поліцейським.
Валентина Гавриленко
Чернігівська Медіа Група
* * *
Хочете швидше дізнаватися про найцікавіші і найважливіші новини?
Приєднуйтесь до наших каналів:
- в TELEGRAM
- у VIBER
- в INSTAGRAM
Тут тільки найактульніші відео, новини та історії Чернігова!
* * *
Здійснено за підтримки Асоціації “Незалежні регіональні видавці України” в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Спецтема
Оголошення
17:14, 17 січня
10:57, 15 січня
17:14, 17 січня
10:31, 10 січня
10:31, 10 січня
live comments feed...