• Головна
  • Спасо-Преображенський собор та Троїцький монастир: чому там досі УПЦ МП та як триває суд
12:37, 4 жовтня 2023 р.

Спасо-Преображенський собор та Троїцький монастир: чому там досі УПЦ МП та як триває суд

Люди у рясах прямують у бік Спасо-Преображенського собору, світлина Сєргєя Карася

Люди у рясах прямують у бік Спасо-Преображенського собору, світлина Сєргєя Карася

У вівторок, 3 жовтня, у Господарському суді Чернігівської області пройшли засідання щодо двох пам’яток архітектури – Спасо-Преображенського собору та Троїцького монастиря.


Про що справа?

Біля брами Троїцького монастиря

Наші постійні читачі мають пам’ятати цю справу. Для тих, хто потрапив до нас уперше, коротко розповімо зміст «попередніх серій»: Єлецький та Троїцький монастирі й Спасо-Преображенський собор є пам’ятками архітектури, які належать державі (конкретно – заповіднику «Чернігів стародавній»), але право на безкоштовне користування цими пам’ятками мала Українська православна церква Московського патріархату (нагадаємо, згідно з висновками Держслужби з етнополітики, УПЦ досі є структурним підрозділом РПЦ МП). Втім, договори про безоплатне користування закінчилися ще у вересні 2021-го року. У лютому 2023-го року заповідник попросив УПЦ МП до кінця березня повернути майно. Однак, церковники вирішили не залишати храми, й подали на «Чернігів стародавній» до суду з вимогою поновити договори, аби й надалі безкоштовно користуватися пам’ятками архітектури.

У суді спочатку домовилися про медіацію: це процес, в ході якого сторони мали «зійтися по середині», тобто домовитися у позасудовому порядку. Але дійти згоди за 90 днів не вийшло, й тепер справи знову повернулися до суду.

В окремому репортажі ми розповідали про суд щодо Єлецького монастиря – там вже пройшли виступи сторін, але, з не до кінця зрозумілих причин, суд не дав виступити представникам заповідника та міністерства культури.

Справи  щодо Троїцького монастиря й Спасо-Преображенського собору слухає інший суддя, й там наразі ще не дійшли до розгляду справ по суті – цього разу вирішувалися долі клопотань про залучення третіх сторін – як з боку УПЦ МП, так й з боку заповідника.


Друга спроба громади й залучення студентів

Офіс Чернігівської єпархії УПЦ МП розташований у Троїцькому монастирі

Чернігівська єпархія УПЦ МП на своєму боці просила залучити дві юридичні особи: по одній в кожній справі.

У справі щодо Троїцького монастиря – Чернігівське духовне училище псаломщиків-регентів (його очолює безпосередньо митрополит Чернігівський і Новгород-Сіверський УПЦ МП Амвросій (Полікопа)), а у справі щодо Спасо-Преображенського собору – Релігійну організацію релігійну громаду Спасо-Преображенської парафії міста Чернігова (її керівником є протоієрей УПЦ МП Георгій (Щербатюк)).

Причому для громади Спасо-Преображенської парафії то була вже друга спроба залучитися до справи. Вперше вони це намагалися зробити у травні – ще до того як процес був зупинений для медіації. Але тоді адвокат Володимир Іванов не зміг обґрунтувати, чому парафію потрібно залучити до справи.  Тепер же парафіяни винайняли іншу адвокатесу – Ніну Костіну, яка впоралася більш успішно – парафію долучили в якості третьої сторони.

Адвокатеса Ніна Костіна (крайня ліворуч)

Крім договору оренди (мається на увазі, угода про безоплатне користування, термін дії якої сплив у вересні 2021-го року, - прим.), є охоронний договір. Він укладений з єпархією, але виконує всі зобов’язання по охоронному договору релігійна громада. Ми вважаємо договір (про безоплатне користування, - прим.) поновленим, оскільки цей договір не припиняв своєї дії: є норми законодавства – якщо орендодавець не заперечував проти використання об’єкту оренди, то договір є поновленим на новий строк, - розповіла про позицію громади Спасо-Преображенської парафії адвокатеса Ніна Костіна.

Для училища псаломщиків-регентів це була перша спроба увійти у справу в якості третьої сторони. Й вона одразу вийшла успішною. Як розповідає адвокатеса училища Ніна Марченко, наразі в училищі навчаються кілька сотень студентів. На питання, яким чином можуть бути порушені їх права, пані Марченко каже наступне:

Адвокатеса Ніна Марченко (крайня ліворуч)

-Договір охорони саме з училищем укладений на зберігання цих пам’яток архітектури. А саме: будівля де навчаються та проживають студенти духовного училища, й Введенський храм. Училище є структурним підрозділом Чернігівської єпархії (УПЦ МП, - прим.), й поки існує договір з управлінням (вочевидь, мається на увазі договір про безоплатне користування пам’ятками архітектури, - прим.), доти може користуватися цими будівлями й училище, - розповідає Ніна Марченко.


Мінкульт знову у грі

Троїцький монастир

Як ми розповідали, у справі по Єлецькому монастирю в якості третіх осіб на боці «Чернігова стародавнього» залучені міністерство культури та інформаційної політики (воно є засновниками заповідника), фонд держмайна та Чернігівська ОВА.

Але до справ по Спасо-Преображенському собору та Троїцькому монастирю, заповідник просив залучити лише одну третю особу – мінкульт. На питання: чому цього разу вирішили обійтися без фонду держмайна та Чернігівської ОВА, адвокат заповідника Микола Скумін відповів так:

-Тоді (при розгляді справи щодо Єлецького монастиря, - прим.) була ініціатива судді – суддя залучив їх (фонд держмайна та Чернігівську ОВА, - прим.) в якості третіх осіб. Ми не заявляли (відповідних клопотань, - прим.), а в цих двох справах (щодо Троїцького монастиря й Спасо-Преображенського собору, - прим.) ніхто ці питання не ставив.

Втім, й залучення однієї третьої особи – мінкульту, викликало спротив з боку адвоката єпархії УПЦ МП Олександра Шамка.

Справа була у тому, що клопотання про залучення мінкульту підписав не діючий в.о. гендиректора «Чернігова стародавнього» Андрій Лісовий, а його заступник Володимир Хомич. Й, хоча до суду було надано документи, відповідно до яких, на час відпустки пана Лісового, його обов’язки мав виконувати пан Хомич, у представника УПЦ МП викликало сумніви те, чи мав повноваження Володимир Хомич підписувати клопотання від імені заповідника.

Втім, в обох справах міністерство культури все ж таки залучили в якості третьої особи.

Ми попросили адвоката «Чернігова стародавнього» прокоментувати позицію громади Спасо-Преображенської парафії представники якої вважають договір про безоплатне користування собором представниками Московського патріархату, термін дії якого сплив ще у вересні 2021-го року, поновленим:

Адвокат Микола Скумін під час судового засідання

-Нікчемний договір, він не укладався, бо не був посвідчений нотаріально й не був зареєстрований у реєстрі. Ми вважаємо, що наразі договори ані по Спасо-Преображенському собору, ані по Троїцькому монастирю не діють, - зазначив Микола Скумін.

Тепер у справах щодо Троїцького монастиря й Спасо-Преображенського собору оголошена перерва до 24 жовтня – за цей час треті сторони мають надати суду свої позиції. Наступне засідання по справі щодо Єлецького монастиря відбудеться пізніше – 26 жовтня.


Сєргєй Карась
Чернігівська Медіа Група

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#УПЦ Московського патріархату #суд #Спасо-Преображенський собор #"Чернігів стародавній" #Троїцький монастир
Оголошення
live comments feed...