• Головна
  • Активісти, штовханина і трійця «в реалі»: чернігівська міська рада провела першу онлайн-сесію
Репортаж
16:19, 24 листопада 2023 р.

Активісти, штовханина і трійця «в реалі»: чернігівська міська рада провела першу онлайн-сесію

Репортаж
Під час сесії, світлина Сєргєя Карася

Під час сесії, світлина Сєргєя Карася

У п’ятницю, 24 листопада, міська рада Чернігова провела історичну, першу в своїй історії онлайн-сесію. Депутати вмикалися в етер з кабінетів, з вулиці, й навіть з-під образів, журналістів хотіли обмежити, а активістів – не пускати.

Журналіст Чернігівської Медіа Групи і сайту 0462.uaпобував на історичній сесії та готовий розповісти нашим читачам про її перипетії.


Нащо в онлайні?
Фізично на сесії були присутні депутати Шевчук, Хольченкова та Гусак

Те, що позачергова 36-та сесія міської радиVIIIвідбудеться в онлайн-форматі, стало відомо ввечері у четвер.

Хоча, юридично, можливість проведення засідань онлайн існувала ще з червня – тоді депутати 22 голосами «за» (а 22 – це мінімально необхідна кількість) прийняли пропозицію Василя Білогури та зробили можливим проведення сесій у режимі відео-конференцій.

За словами в.о. мера міста Олександра Ломаки, проведення цієї сесії в онлайні пов’язане з небажанням відволікати керівників комунальних підприємств та структурних підрозділів від роботи, довго займати час депутатів та бажанням провести тестування:

- Вперше пройшла сесія онлайн. Ми це зробили, щоб протестувати цей формат: життя йде, можливо, ситуація буде різною. Два питання (які були винесені на сесію, прим.) – вони дуже прості, вони дуже зрозумілі. Для того, щоб не відривати на, по суті, цілий день, депутатів, а, крім депутатів, це керівники структурних підрозділів, керівники комунальних підприємств, це правоохоронні органи… Для того, щоб не відволікати велику кількість людей від роботи, провели онлайн. Сьогодні дуже напружений графік. Відповідно, щоб цей графік  не ламати, ми онлайн провели швиденько, розглянули ці питання, - пояснить після закінчення сесії Олександр Ломако.


Атмосфера та антураж
За Вячеславом Летутою можна було помітити ікони

Хоча сесія й проходила онлайн, все ж в неї було фізичне місце базування – мала зала міської ради, в якій зазвичай проходять засідання виконавчого комітету. При цьому вже при вході до зали працівник міськради попередив нашого журналіста, що представникам медіа потрібно сидіти у строго відведеному місці та не вставати весь період засідання (втім, потім виконання цих обмежень не вимагали).

У залі були присутні три депутати міськради (всі від фракції «Рідний дім»): заступниця голови фракції Наталія Хольченкова та члени фракції: Регіна Гусак і Олександр Шевчук.

Олександр Ломако періодично перегортав камеру

При цьому навіть в. о. мера Олександра Ломаки у залі засідань не було. Він вмикався, схоже, з власного кабінету, періодично повертаючи камеру під кутом 90 градусів.

Більшість депутатів також приєднувалися до сесії з кабінетів. Здається, тільки Вячеслав Летута підключився до засідання з чогось, схожого на кухню (за спиною, над головою народного обранця, висіли ікони). Депутатка Ірина Соломаха включалася з вулиці й просила зробити перерву на півгодини, якщо вона не зможе бути присутньою. Але з чим саме була пов’язана необхідність перерви – зрозуміти не вдалося через не дуже якісний звук.

Зі звуком взагалі все було не дуже гаразд. Як з’ясувалося, депутати Хольченкова, Гусак та Шевчук були присутні «у реалі», для того, щоб скласти лічильну комісію: після оголошення питання вони опитували кожного депутата, а після підтвердження від нього, заносили результат голосування у паперовий бланк. Цього разу всі одноголосно голосували «за».

 Але проблема (щонайменше, для журналістів) була у тому, що депутатку Гусак було чутно дуже погано, хоча до неї від автора цих слів було 2-3 метри. А ось голос депутата Шевчука, навпаки, завдяки мікрофонам, розносився луною, через що його складно було зрозуміти.

Всього, номінально, у сесії прийняли участь 23 народні обранці. Хоча у залі засідань була присутня ще одна депутатка – Марина Семененко (про це докладніше розповімо нижче). Втім, участь у голосуваннях вона не брала й на засіданні не реєструвалася.

До речі, зазвичай засідання сесії міської ради починається й закінчується з гімнів України та Чернігова. Але цього разу славні не звучали ані напочатку, ані наприкінці засідання.


Активісти, блокування, обіцянки
Працівники КП «Муніципальна варта»  блокують активістам доступ до зали засідань

За кілька хвилин до початку засідання, з коридору почулися голоси. Як виявилося, це активісти руху «Гроші для ЗСУ», разом з депутаткою Мариною Семененко (всього біля 7 людей), намагалися потрапити на засідання. Втім, працівники «Муніципальної варти» заблокували громадськості вхід до зали. Між працівниками комунального підприємства та активістами виникла словесна перепалка, але у підсумку й активістів, й депутатку до зали засідань пустили.

-Ми стукаємося до всіх депутатів, які відкриті. «Рідний дім» – він мовчить, – так активістка руху «Гроші для ЗСУ» Тетяна Опришко відповіла на питання щодо того, який стосунок до активістів має депутатка Марина Семененко.

Марина Семененко закликала надати активістам слово до затвердження порядку денного сесії. Втім, Олександр Ломако відхилив цю пропозицію:

Олександр Ломако все ж поспілкувався з активістами

-Після розгляду питань ми дамо слово громадськості обов’язково, – пообіцяв Олександр Ломако. – Переходьте до голосування про порядок денний.

Але ця обіцянка виконана не була. Після того, як два питання були оперативно прийняті (про прийняті рішення ми напишемо окремо), Олександр Ломако завершив сесію, а депутати почали відключатися від онлайну. Це викликало обурення в активістів, адже вони хотіли, аби їх почули всі народні обранці.

«Гасити пожежу» за кілька хвилин прийшов сам Олександр Ломако.

Наталія Бойко (у центрі) спілкується з Олександром Ломакою

-Ми би дуже хотіли, аби всі сесії в нас були більш прозорі. Ми вимагаємо, щоб ми могли бути присутніми, могли вносити свої пропозиції. Ми вимагаємо, щоб до розгляду бюджету 2024-го року ви залучили когось з нас. Якщо не вистоїть наша армія, ляжемо ми всі. Тому ми маємо максимум коштів з бюджету, окрім критичних витрат, спрямувати на потреби ЗСУ. Ми хочемо, щоб міська рада закуповувала дрони, тепловізори, тактичну медицину, – звернулася до Олександра Ломаки  учасниця руху «Гроші на ЗСУ» Наталія Бойко.

Олександр Ломако відповів, що цьогоріч міська рада перерахувала біля 200 мільйонів гривень на фортифікаційні споруди навколо Чернігова, допомогу військовим частинам та на реабілітацію військових. Щодо даних  бюджету на наступний рік – тут точну цифру, за словами в. о. мера, наразі назвати неможна, адже, після того, як з міських бюджетів забрали ПДФО, котре нараховується з зарплат військових, проект бюджету потрібно буде перераховувати:

-В нас держава забрала військове ПДФО – в нас зменшення бюджету. Відповідно, ми будемо дивитися вже з іншими можливостями. Я вас запрошую – у будь-який день ми поспілкуємося й врахуємо ваші питання, – звернувся до активістів Олександр Ломако.

В. о. мера міста пообіцяв, що на зустрічі з активістами, яка має відбутися наступного тижня, він покаже їм всі витрати на військових у бюджеті цього року, й вони разом пошукають можливість фінансування потреб захисників України з бюджету Чернігова-2024.

Тетяна Опришко спілкується з представниками Мунварти

- З’явилася надія, що зустріч відбудеться, що ми побачимо цифри бюджету. Бо зараз немає точних цифр… Ми змусимо показати цифри. Ми сьогодні його (Олександра Ломаку, – прим.) змусили цим приходом – скоріше так, – оцінила можливість діалогу між владою та активістами Тетяна Опришко.

За словами Олександра Ломаки, затвердити бюджет міста на 2024-й рік мають вже на наступній сесії, яка орієнтовно відбудеться за 2-3 тижні. Очікується, що ця сесія має відбутися у звичному офлайн-форматі.

Сєргєй Карась

Чернігівська медіа група

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#сесія #онлайн #Тетяна Опришко #Олександр Ломако #гроші на ЗСУ
Оголошення
live comments feed...