13:10, 2 лютого
Головне зі звіту Олександра Ломаки: про Залужного, ремонти, корупцію й смертну кару
Олександр Ломако / Фото: Віктор Кошмал
1 лютого, у річницю відсторонення судом міського голови Владислава Атрошенка, його наступник – виконувач обов’язків мера Чернігова Олександр Ломако у міському палаці культури провів звіт перед громадою. Журналісти сайту 0462.ua побували на звіті в.о. міського голови й пропонують вам ознайомитися з головним з того, що було сказано цього вечора.
У залі цього разу був аншлаг: не тільки усі місця були зайняті, а й у проходах весь виступ пана Ломаки (він тривав 69 хвилин) також стояли глядачі.
Про міжнародну допомогу
Значну частину промови в. о. мера зайняв не стільки звіт щодо проробленої роботи, скільки політичний виступ з доволі яскравими та, іноді, несподіваними заявами (про них ми поговоримо нижче). Але згадав очільник міста, зокрема, й про допомогу, яку Чернігів отримав та отримуватиме від міжнародних партнерів.
За словами Олександра Ломаки, минулого року Чернігів залучив 750 мільйонів гривень закордонних інвестицій.
Зокрема, чотири роки поспіль Латвія виділятиме Чернігову 2 мільйони євро. Перші транші вже надійшли минулого року: зокрема, Латвія передала Чернігову майданчики, шафи та ліжка для дитсадочків й модульні будиночки, що встановлені на вулиці Дрозда.
Також цьогоріч Латвія має виділити 2 мільйони на закінчення ремонту школи № 19:
- Протягом 24, 25, 26-го років 2 мільйон євро на рік Латвія буде передавати нашому місту на відновлення. Причому я всім партнерам говорю: «Нам непотрібні від вас кошти. Ви можете провести самостійно тендери, закупити товари й передати їх нам»,– зазначив Олександр Ломако. – У 2024-му році ми подаємо проект продовження відновлення 19-ої школи у Чернігові.
Також Олександр Ломако оголосив про те, що студенти німецького міста-побратима Аахена, разом з чернігівськими чиновниками, вже розробляють проект реконструкції вулиці Борисоглібської (екс-Серьожникова). Втім реалізований він має бути лише після перемоги України.
Про медицину
Як розповів Олександр Ломако (аналогічна інформація показувалася у презентації під час його виступу), минулого року на придбання медобладнання для реабілітації військових було витрачено 73,6 мільйонів гривень. Цьогоріч можновладці обіцяють витратити ще більше – 82,2 мільйони.
Нагадав Олександр Ломако й про відкриття модульного відділення третьої лікарні, встановлення якого профінансував уряд Німеччини. До речі, у тій же третій лікарні за гроші НСЗУ у 2023-му встановили апарат КТ.
Також вже у першому півріччі цього року у лікарню № 2 має бути придбаний апарат МРТ (передбачалося, що на нього мають виділити 62 мільйони):
- У Чернігові скоро з’явиться перший комунальний апарат МРТ. До кінця першого півріччя він вже буде встановлений й їм будуть користуватися пацієнти. Це дуже суттєвий крок нашої команди: депутатів міської ради (пропозицію купити апарат вносила депутатка Марина Семененко, – прим.), керівництва другої лікарні,– підкреслив в. о. міського голови Чернігова.
Про допомогу ЗСУ
За даними, які навів Олександр Ломако, у 2023-му році Чернігів виділив 537 мільйонів гривень на допомогу ЗСУ, а у 2024-му планує виділити 1,4 мільярди. Втім, очільник міста кілька разів підкреслив, що у ці суми він включає й ПДФО військових, яке раніше надходило до бюджету міста, але після осіннього рішення Верховної ради, перенаправлене до центрального бюджету та має бути витрачено на допомогу захисникам України.
Втім, й без цього міська рада, за словами в. о. міського голови, провела та проводить кілька тендерів для допомоги нашим військовим:
- Вже оголошено тендер на придбання систем РЕБ (радіоелектронної боротьби, - прим.), щоб вони (перша танкова бригада, – прим.) могли захищатися від дронів. Готуємо для передачі першій танковій генераторів, прожекторів, ліхтарів, засобів для ремонту їхніх машин. Також у бюджеті міста передбачені кошти на бойові дрони, тепловізори, системи індивідуального захисту, тощо, – розповів пан Ломако. – Вже проведено тендер на закупівлю 5 пікапів для ОК «Північ», які будуть на бойовому чергуванні. Виконком ухвалив програму, за якою всі мобілізовані у 2024-му році чернігівці будуть отримувати матеріальну допомогу з бюджету міста – 20 тисяч гривень кожен.
Про дороги
За словами Олександра Ломака, у 2024-му році на ремонт доріг Чернігова виділять 128 мільйонів гривень. За ці гроші, зокрема, збираються провести ремонт перехрестя проспектів Лук’яненка та Грушевського (колишні вулиці Рокосовського та 1-го травня), проводити ґрейдерування приватного сектора.
Ремонт Любецької влада планує закінчити, коли дозволить погода.
Про громадський транспорт
За словами Олександра Ломаки, щодня на маршрути у Чернігові виходять 103 автобуси та 56 тролейбусів. Причому 6 з цих 56 тролейбусів місто придбало минулого року за 42 мільйони гривень. Ще 13,3 мільйони були витрачені на один тролейбус з автономним запасом ходу.
Також, вочевидь, маючи на увазі саме тролейбуси з автономним ходом, Олександр Ломако зробив доволі гучну заяву:
- Ми реалізуємо свій задум. І в цьому році (я навіть думаю – у першому півріччі) ми запустимо тролейбус на Шерстянку, – заявив пан Ломако. – Також найближчим часом буде реалізована моя обіцянка мешканцям Подусівки: забезпечити до них проїзд на пільгових умовах. Я обіцяю, що це буде у першому кварталі 2024-го року. Зараз йде набір водіїв. З водіями складно. Зарплата нормальна, і я навіть звернувся з листом до міністерства інфраструктури щодо «броні», бо це одна з причин, чому не йдуть люди.
Також, реагуючи на вигук з залу, Олександр Ломако заявив:
- Тролейбус № 1 буде їздити.
Політичні заяви
Весь свій виступ Олександр Ломако робив заяви, які можна віднести не тільки (а іноді й не стільки) до звіту про функціонування міста Чернігів, скільки до жанру політичного виступу.
Про Залужного
Розпочав свій виступ Олександр Ломако зі слів підтримки Головнокомандувачу ЗСУ Валерію Залужному. Але при цьому в.о. міського голови Чернігова заявив, що йому відоме про те, що рішення про відставку Головнокомандувача ухвалене:
- Мені достеменно відомо, що такі плани (про відставку Залужного, – прим.) є. Дійсно, Валерія Залужного викликали в Офіс президента та запропонували піти йому у відставку. Указу немає. Одна з причин – це наша суспільна підтримка, яку ми висловлювали у соціальних мережах й соціологічних опитування. Це означає, що люди можуть досягати результату. Але це зупинило поки що. Чому я кажу «поки що»? Бо мені відомо, що рішення про відставку генерала Залужного ухвалене, шукають тільки спосіб реалізації,– заявив Олександр Ломако.
Команда Атрошенка
Так як проведення звіту співпало з річницею відсторонення Владислава Атрошенка з посади міського голови Чернігова, Олександр Ломако знову згадав судові перипетії, через які екс-мер міста був відсторонений, а, згодом, звільнений зі своєї посади.
- Я хочу спитати у присутніх: чи є тут хтось, хто вірить, що судді ухвалювали це рішення самостійно, без тиску «з гори»? Ніхто не вірить,– заключив Олександр Ломако під поодинокі вигуки з залу. – Я переконаний, що не повірить ніхто, й чернігівці сприймають такі дії центральної влади як плювок в обличчя з Києва. Плювок в обличчя нашому місту. Місту, яке тут зупинило ворога, яке 38 днів стримувало його, захистило Київ… Отримало отаку подяку.
При цьому Олександр Ломако наголошує, що керівництво міської ради й досі працює саме як «команда Атрошенка»:
- Попри відсторонення нашого лідера, ми далі будемо працювати разом як команда Владислава Атрошенка, команда, яка відчуває відповідальність перед людьми, - заявив Олександр Ломако під оплески залу.
Про міську військову адміністрацію
Олександр Ломако згадав про те, що саме міська військова адміністрація подала позов до суду, яким у підсумку й зобов’язали не просто відсторонити, а саме звільнити Владислава Атрошенка з посади міського голови.
Також в. о. мера відзначився доволі різкими висловлюваннями на адресу своїх колег по керуванню містом:
- Якби містом протягом всього року займалася військова адміністрація, Чернігів би весь заріс будяками. Наша позиція – не допустити цього. Мене часто запитують люди: «Чим взагалі займається військова адміністрація?» Відповідь моя дуже проста: «Вона займається тим, для чого вона була створена». Міська рада була створена, щоб вирішувати проблеми людей, розвивати місто. А військова адміністрація створена для того, щоб перешкоджати міській раді це робити. Блокувати її рішення й тиснути на її депутатів. Цю задачу вони виконують старанно.
«СБУшник» за кожним депутатом
Кілька разів Олександр Ломако казав про тиск на міську раду з боку представників силових структур. Зокрема, за його словами, тиснуть й на депутатів міськради:
- Намагаються протягом року тиснути на депутатів. За кожним з депутатів міської ради з нашої команди закріплений «куратор» так званий, з СБУ. На депутатів, які займаються бізнесом, тиснуть по лінії бізнесу, на посадових осіб – по лінії роботи. Навіть опускаються до того, що тиснуть з особистих питань,– сказав Олександр Ломако.
Звіти та розстріли
Як ми зазначали вище, Олександр Ломако оголосив, що цьогоріч на потреби ЗСУ міський бюджет перерахує 1,4 мільярди гривень. Але включив у цю суму ПДФО, яке сплачується з зарплат військових, котрі базуються у Чернігові. Цей податок тепер одразу надходитиме до центрального бюджету. На думку в. о. мера міста, держава має звітувати, куди витрачає кошти з податків, отриманих з зарплат захисників Чернігова:
- Хотілося б, щоб держава прозвітувала перед громадами, в тому числі, перед чернігівською громадою, куди пішли ці гроші. Бо, станом на сьогодні, вже 4 місяці як в громад ці гроші вилучені, але зі зброєю на передовій краще не стало,– підкреслив очільник міста.
Розвиваючі думки про корупцію на оборонних закупівлях під час війни, пан Ломако запропонував повернути в Україні смертну кару:
- Я думаю, що… Я скажу так – це не пропозиція, це думка в голос, але, якщо відновити смертну кару за корупцію на обороні під час війни – це, можливо, було й правильно,– заявив Олександр Ломако під доволі гучні оплески з залу.
Про міст через Десну та маршрутки для протестувальників
В. о. мера міста критично віднісся до будівництва нового мосту через Десну у Чернігові:
- Чернігів, міст через Десну – 6,5 мільярдів гривень. В мене питання: «Нафіга?» В нас що, стало більше людей, що нам потрібні 4 смуги? Чи що, ми вже виграли, чи хтось впевнений, що його не доведеться підривати? Дай Бог, щоб не довелося. Але 6,5 мільярдів зараз вкладати у будівництво мосту через Десну – я вважаю, що це глибока помилка,– переконував присутніх Олександр Ломако.
Згодом у своєму виступі він згадав учасників акції «Гроші на ЗСУ», які щотижня протестують під міською радою, й запропонував їм їхати до Києва за рахунок… самого пана Ломаки:
- Інколи під міську раду приходять 15 людей й кричать, що всі гроші треба на ЗСУ. Я згоден. Але треба погуглити й знайти адреси відповідних структур у Києві, які відповідають за мільярдні кошти, й (я готовий навіть профінансувати гроші на маршрутку) отам треба говорити: «Гроші на ЗСУ».
Булава, подяки, корупція
Олександр Ломако з представниками 8-го навчального Чернігівського центру Держспецтрансслужби, світлина з соцмереж
Після закінчення виступу Олександра Ломаки, він запропонував присутнім задавати йому питання, але… але половина глядачів потягнулася до виходу, й зала швидко стала напівпорожньою. Тим не менш, бажаючи задати питання все ж були. Й ці питання, умовно, можна розділити на три частини: подяки, прохання та критика.
Подяки
Дякували Олександру Ломаці чимало. Наприклад, за будівництво дитячого майданчику на вулиці Пухова й навіть за квіти у місті. В. о. мера Чернігова навіть вручили подарунок – булаву від 8-го навчального центру Державної спеціальної служби транспорту. Подарунок військові аргументували постійною співпрацею.
Прохання
Ініціативна група пропонувала продовжити автобус 21-го маршруту до будинку № 9 на вулиці Кільцевій, аби учні, які живуть у цьому районі, могли зручніше добиратися до школи. З приводу цього питання Олександр Ломако дав доручення своїм підлеглим розібратися та доповісти.
На тій же Кільцевій згадували міст через Стрижень та перспективи його відновлення. За словами Олександра Ломаки, чернігівська влада з цього приводу зверталася до міністерства регіонального розвитку, для включення відновлення цього мосту у державну програму. Втім, обіцяти, що міст буде відновлений вже цього року, керівник міста не став.
Мешканці будинку 68а по вулиці Івана Мазепи просили допомогти з відновленням їх будинку. В. о. мера міста пообіцяв протягом тижня організувати зустріч з містянами з цього будинку.
Батьки учнів старших класів школи № 15 просили повернути їх дітей на очне навчання, бо, за їх словами, наразі школярі навчаються дистанційно, що ускладнює підготовку до іспитів. Для Олександра Ломаки подібна форма навчання у 15-й школі стала несподіванкою, й він пообіцяв поспілкуватися з очільником управління освіти з цього приводу.
Марія Миколаївна, яка представилася матір’ю військовослужбовця, заявила про погане забезпечення підрозділу, в якому служить її син. Зокрема, за її словами, їй довелося за власний рахунок купувати каски та якісні бронежилети для захисників України. Тому вона просила, аби місто допомагало усім підрозділам, в яких служать чернігівці:
- Я про це казав: ви ж розумієте, що Чернігів не витягне своїми силами підтримку Збройних сил України. Державний бюджет для цього є. Те, що робиться з державним бюджетом, й те, що робиться на передовій з нашими хлопцями, яким стільки всього не вистачає – це велика біль. Давайте, якщо у вас є номер бригади – ми подивимося й знайдемо можливість…– відповів Олександр Ломако.
Критика
За великим рахунком, критичних запитань прозвучало два. Перше стосувалося ймовірного перевищення повноважень працівниками муніципальної варти, які не пускали представників руху «Гроші на ЗСУ» у приміщення, в якому проводилася трансляція останньої, на цей час, сесії міської ради Чернігова, котра проходила в онлайн-форматі.
Втім, де-факто, Олександр Ломако пішов від відповіді на питання чи були покарані представники муніципальної варти:
- Остання сесія була онлайн. Як онлайн можна було не пустити представників громади? У «Zoom»вас не пускали? У «Фейсбук» вас не пускали? Для того, щоб потрапити на сесію, треба було потрапити у «Zoom» за посиланням,– зробив вигляд, що не розуміє у чому проблема Олександр Ломако.
На закінчення звіту Олександр Ломако спробував викликати на сцену депутатів фракції «Рідний дім», аби всі могли побачити «команду Владислава Атрошенка» (один зі слоганів, які були показані у презентації під час виступу очільника міста, розповідав: «Команда не просто сильна – вона МОНОЛІТНА»). Втім, з першого разу на сцену вийшли тільки 4 депутатки, тож, аби закликати інших колег (у підсумку їх зібралося 10) Олександру Ломаці довелося ще кілька разів звертатися до присутніх депутатів.
Зала активно пустіла, Олександр Ломако кланявся публіці, й, здавалося, захід закінчився. Але тут до мікрофону вийшов активіст Олександр Гашпар:
- Корупція на всіх рівнях – це погано. Але ви не будете заперечувати, що корупція є на рівні міста. Й з нею теж потрібно боротися. Ви говорите про корупцію на рівні держави, на рівні області, але не помічаєте корупцію, яка навколо вас,– звернувся Олександр Гашпар.
Він перелічив кілька прикладів, які, на його думку, свідчать про корупцію у міській владі. Зокрема, як розповів пан Гашпар, у міських лікарнях пацієнтам доводиться самим оплачувати анестезію, яка має бути безкоштовною, очільник управління ЖКГ живе у найдорожчій квартирі Чернігова, котра належить його тещі, а юрисконсульт «Чернігівводоканалу» надає своєму ж підприємству платні адвокатські послуги.
- Найближчими днями я вже дав доручення оголосити конкурс на заміщення посади відповідального за протидію корупції у Чернігівській міській раді. Було б добре, аби ви прийшли на цю посаду,– звернувся до пана Гашпара Олександр Ломако. – Якщо відповідати більш загально – всі ці факти, або події – їх же помічають сотні силовиків, які зараз активно намагаються хоч щось знайти на Чернігів. По багатьом з цих справ, про які ви казали, вже відкриті провадження. Але якщо вони (силовики, - прим.), при такий кількості команди: «Фас», – не можуть нічого довести, то, мабуть, не все так, як ви говорите. Очевидно, не все так, як ви говорите. Бо, якби було за що, я б не стояв тут перед вами.
На цьому питанні звіт закінчився. Залишки глядачів потягнулися до виходу й тільки три жінки біля мікрофону кричали слова подяки на адресу Олександра Ломаки.
Сєргєй Карась
Чернігівська Медіа Група
Хочете швидше дізнаватися про найцікавіші і найважливіші новини?
Приєднуйтесь до наших каналів:
- в TELEGRAM
- у VIBER
- в INSTAGRAM
Тут тільки найактульніші відео, новини та історії Чернігова!
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Спецтема
Оголошення
09:42, 15 листопада
19:24, 21 листопада
16:39, 14 листопада
19:24, 21 листопада
00:00, Вчора
live comments feed...