11:26, 18 лютого 2024 р.
Чому наші річки виходять з берегів взимку?
Зазвичай річки Чернігівщини виходять з берегів у квітні-травні. Весняна повінь – цілком природнє явище для нашого краю, звичне для жителів Полісся. Однак нині річка Десна вже затопила пляж «Золотий берег» у Чернігові. Станом на 16 лютого рівень води у Десні сягав 522 см над нулем поста. Для того, щоб вона вийшла на заплави, рівень води має перевищувати 680 см.
Окрім Десни, ще декілька річок у нашій області вийшли з берегів. В результаті затоплені деякі дороги місцевого значення. Чому річки розливаються взимку? Які наслідки це матиме для природи, тваринного світу? Ці запитання ми адресуємо досвідченому лісівнику, засновнику Музею лісових промислів Полісся, професійному гіду у дику природу стежками Регіонального ландшафтного парку "Міжрічинський» Андрію Сагайдаку.
- Цьогоріч практично по усьому Поліссю можемо спостерігати зиму повінь. Вода піднялася у річках, розлилися болота, переповнилися водою озера. Таке явище бачимо другий рік поспіль, - розповідає пан Сагайдак. - Для нашої кліматичної зони це не є нормою. Чи то не було нею до сьогодні. Зимова повінь більш характерна для країн Західної Європи, де панує вологий та м’який клімат. У нас же водопілля зазвичай приходилося на весну після танення снігу. Проте, через глобальні кліматичні зміни зими стали м’якшими. Отож кілька потужних снігопадів, перемежованих із тривалими відлигами та зимовими дощами, призвели до накопичення талої води. На відміну від теплої пори ця вода зараз не випаровується. Натомість вона переповнила водойми і заливає низини. Можна сказати, що в чомусь ми стали ближчі до Європи.
- Пане Андрію, які наслідки матиме така повінь для нашої природи?
- Насправді відповідь не може бути неоднозначною. Із одного боку, після низки посушливих років будь-яка повінь – це добре. Адже відновлюються екосистеми пересохлих боліт і малих річок. Прочищаються річкові русла. Іде перенесення часточок родючого мулу на заплавні луки. Покращуються умови для розселення водних організмів. Пізніше, коли вода прогріється і піде на спад, лишиться безліч мілководних озер, що служитимуть нерестовищами для риб і земноводних, та прихистками для коловодних птахів.
- А які можуть бути загрозливі чи небезпечні моменти?
- На сьогоднішній уже доволі високий рівень води у великих річках при наступному сезонному потеплінні має накластися традиційна весняна повінь, яку забезпечує сніготанення у верхів’ях рік. Як наслідок тривалість повені може суттєво подовжитися, а рівень – збільшитися. Це може дещо негативно вплинути на стан заплавних і деяких заболочених лісів. Адже тривале підтоплення призводить до «вимокання» дерев. Щоправда, слід зауважити, що саме зимове підтоплення дерева у стані сезонного спокою переносять відносно добре.
А ще підняття води значно вище за звичний рівень завжди тягне за собою проблему змивання у водойми різного непотребу: від добрив і пестицидів із полів до усіляких відходів, сміття. Також тривале водопілля створює умови для розмноження мошок і комарів.
Але слід, пам’ятати, що вода – джерело життя. І якщо відкинути наше суто людське сприйняття, то із екологічної точки зору більше води – краще. Єдине, що вона потрібна не лише взимку чи весняної пори, а й влітку та ранньої осені, коли зазвичай природа відчуває її нестачу. Тож будемо сподіватися, що ця чергова зимова повінь допоможе забезпечити повноводність наших річок та сформує достатній запас ґрунтової вологи на увесь рік. Ну, і слід пам’ятати, що вода у болотах на північних кордонах України – наш додатковий захист від недоброзичливих сусідів.
Довідково
В чому відмінність між паводком та повінню? Паводок – це значне підвищення водності річки, що виникає нерегулярно та спричинюється сильними дощами чи відлигою. Повінь (або водопілля) щороку повторюється в один сезон та характеризується високим і тривалим підйомом рівня води.
Вікторія Сидорова
Чернігівська Медіа Група
фото авторки
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
Спецтема
Оголошення
12:10, 4 січня
12:52, 13 січня
live comments feed...